Wieża z książek, czyli jak uporządkować książki?

wieża z książek

Jak uporządkować książki?

Hej wszystkim, z tej strony Keitah! Dzisiaj przychodzę do Was z postem i filmikiem na temat porządkowania książek. Od jakiegoś czasu chodzi za mną remont. “Remont”, czyli inaczej wyniesienie pufy, w której było mnóstwo książek językowych. Zrobiłam ten remont, ale w trakcie trzeba było uporządkować wszystkie książki, jakie się tam znalazły 😉

Mistrzem w porządkach nie jestem, ale na pewno wiem jak dbać o książki. Każdy ma też swoje własne przyzwyczajenia jeśli chodzi o porządki w książkach, ale mam nadzieję, że ten post pomoże choć trochę nawet w motywacji do sprzątania książek 🙂 W filmiku opisałam również krótko książki, które znalazły się w tej pufie – może któraś wpadnie Wam w oko?

Zacznijmy więc od pierwszego etapu sprzątania, czyli…

Ogarnij ile masz książek

Może nie do końca trzeba wiedzieć ile to jest liczbowo, ale fajnie wiedzieć, ile dany zbiór zajmuje miejsca. Gdy wykonujesz ten krok, polecam od razu układać książki od największej do najmniejszej – pomoże to potem, gdy będziesz przekładać zbiór w inne miejsce, bo i tak trzeba by je jakoś posegregować. Segregacja rozmiarem wygląda moim zdaniem najlepiej, zwłaszcza, że dużo książek ma podobne wielkości okładek.

Podziel książki kategoriami

Gdy robiłam porządki znalazłam również książki, które nie są związane z nauką języków obcych. One zostały więc dodane do innych zbiorów. Jeśli masz dużo książek to warto dzielić książki tematycznie np. książki marketingowe obok siebie, a powieści obok powieści. Ułatwia to potem w szukaniu danej książki.

Jeśli masz dużo książek językowych to możesz dzielić je według języka, którego się uczysz za pomocą danej publikacji bądź też układać według tego, co ćwiczysz za pomocą tej książki – gramatyka obok gramatyki, repetytoria leksykalne obok repetytoriów leksykalnych.

Ja osobiście książki językowe układam po prostu obok siebie. W kolejności od największej do najmniejszej. Książki, z których się uczę trzymam po prostu w wielu miejscach (na biurku, na szafce, niektóre na regale) i nie pasuje mi, by wszystkie były poukładane językami. Nie czuję się dobrze z takim podziałem, ale każdy ma inaczej i dlatego też wspomniałam o tym podziale wyżej 🙂

Znajdź bezpieczne miejsce na książki

Och, jak mnie serce boli, gdy widzę książki na ziemi! Naprawdę! Dlatego też staram się książki przechowywać wszędzie, tylko nie na ziemi. Jest to najczęściej biurko, regał, szafy, szuflady… Dlaczego nie trzymam książek na ziemi? Są dwa powody – pierwszy jest związany z posiadaniem zwierzęciecia w domu, a drugi jest zgodny z moimi przekonaniami.

Jeśli chodzi o posiadanie zwierzęcia w domu, a trzymanie książek na Ziemi – mój piesek, DiDi, jest małym bolończykiem. Sięga mi ona do połowy łydki (mam 170 cm). Gdy myślę o tym, że mój psiak podszedłby do sterty książek, która jest dwa lub trzy razy większa od niego to od razu włącza mi się katastroficzne myślenie… O tym, co by było jakby to wszystko się przewróciło… Po prostu nie. Wolę jednak zapobiegać, niż potem żałować.

Drugi powód wiąże się z moimi przekonaniami. Trzymanie książek na podłodze jest dla mnie brakiem szacunku dla autora oraz treści. Wole już pisać po książkach niż trzymać je na ziemi. A poza tym – piramidy z podręczników nie są wcale ładną dekoracją 😉

Gdzie przechowywać książki?

Przeglądając Internet znaleźć można mnóstwo pomysłów na idealne przechowywanie książek. Wystarczy tylko poszukać. Ja osobiście uwielbiam regały – klasyka, ale kreatywna. Jest tyle kształtów i kolorów… Niestety w moim pokoju nie mogę mieć regałów takich z prawdziwego zdarzenia, więc ratuję się zabudowanymi szafkami, pojemnikami plastikowymi oraz mini-regałami wbudowanymi w meble.


Moi drodzy, to byłoby na tyle w dzisiejszym poście. Dajcie znać w komentarzach czy przydały się Wam moje sposoby na to, jak uporządkować książki 🙂 Mam nadzieję, że zainspirowałam tym postem do porządków w książkach – takich prawdziwych porządków 😉

Do następnego postu!

Moze Ci się również spodobać:

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂

Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl