Jak zacząć przygodę z bullet journal? Kilka trików na sam start

Nie każdy wie jak zrobić samemu bullet journal oraz jak prowadzić bujo. W tym poście odpowiem na najczęściej zadawane pytania dotyczące planowania oraz prowadzenia swojego własnego zeszytu w kropki oraz podpowiem w jaki sposób możesz oszczędzić czas oraz zaplanować swój dzień tak, aby żadna chwila nie była stracona. Dobre planowanie to w końcu podstawa 😉

Co to jest bullet journal?

Być może zastanawiasz się co to jest ten słynny bullet journal i jak niby ma Ci to pomóc w nauce czy też planowaniu dnia. Jest to tak w skrócie zeszyt bądź też planer, który tworzysz samemu. Tylko Ty wybierasz, co ma się znaleźć w tym zeszycie i nikt inny.

Powyższa definicja jest najprostsza, ale oczywiście istnieje jeszcze wiele innych definicji. Twórca bullet journal, Ryder Caroll,  mówi, że nie można mówić czym jest oraz czym nie jest bujo, bo w tym planerze może być dosłownie wszystko.

Skoro w bujo (to skrót od pełnej nazwy) może być wszystko to jak zacząć swoją przygodę z planowaniem w bujo?

Jak zacząć prowadzić bullet journal?

Być może w Twojej głowie zaświtało pytanie jak powinieneś zacząć prowadzić swój własny planer. Ile osób tyle odpowiedzi na to pytanie, ale początek z bujo jest dość prosty.

Jaki zeszyt do bullet journal?

Początek z bullet journal powinno się zacząć od wyboru miejsca, gdzie będziesz prowadzić swoje bujo. Opcjonalnie możesz kupić jeszcze przybory do pisania, by ze swojego planera zrobić dzieło sztuki. Najczęściej wystarczy jednak zwykły pisak czy też flamastry jeśli tylko masz ochotę uzewnętrzniać się artystycznie 🙂 Ja sama korzystam tylko z mojego pióra Parker oraz okazjonalnie z zakreślaczy pastelowych Stabilo. Nie jestem duszą artystyczną, więc te przybory w moim wypadku są wystarczające.

Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy taka metoda planowania Ci pomoże to możesz również ograniczyć wydatki i korzystać z tych przyborów pisarskich, które już masz w domu. Bez sensu wydawać pieniądze na coś, co może okazać się nieprzydatne 🙂

Bullet journal w zeszycie

Na pytanie gdzie prowadzić bujo odpowiem jedną frazą ? w zeszycie! Istnieją oczywiście specjalne planery czy też porady mówiące o tym, że bullet journal powinno się prowadzić tylko i wyłącznie w zeszycie w kropki, ale nie jest to żaden warunek konieczny.

Jeśli chcesz zacząć prowadzić bullet journal to na samym początku wypróbuj tę metodę w pierwszym zeszycie, jaki tylko wpadnie w Twoje ręce.

Specjalne planery do bujo

Jeśli jesteś bardzo zdeterminowany lub też wiesz, że zwykły zeszyt nie sprosta Twoim wymaganiom to możesz również kupić specjalny planer do bullet journal stworzony przez kogoś innego.

Gdzie kupić bullet journal?

Na pytanie gdzie kupić bullet journal można odpowiedzieć różnorako w zależności od tego, na jaki zeszyt do bujo się zdecydujesz. Ja swój planer prowadzę w zeszycie w kropki od firmy Narcissus, który kupiłam po raz pierwszy w Empiku, a następnie zamawiałam już od strony producenta. Nie jest to jednak najpopularniejszy wybór jeśli chodzi o zeszyty do bullet journal, ale w moim wypadku te planery są w zupełności wystarczające.

Inne popularne marki do prowadzenia zeszytów to Leuchtturm czy też Moleskine, ale mnie zawsze od tych notesów odstraszała cena. Nie są one niby drogie, ale na moje potrzeby są aż za dobre, a skoro istnieją tańsze zeszyty spełniające moje potrzeby to dlaczego miałabym przepłacać? 🙂

Jak prowadzić bullet journal?

Skoro bujo może być czymkolwiek tylko autor zechce to nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak należy prowadzić swój bullet journal. Tutaj w sumie można byłoby ten podpunkt zakończyć, ale skupię się na kilku inspiracjach wziętych żywcem z mojego bujo. Na ich podstawie możesz zacząć tworzyć swój własny planer 🙂

Pomysły na strony w bullet journal

Pomysłów na strony w bullet journal może być dużo, ile osób tyle pomysłów! W bujo możesz zapisywać między innymi:

  • Trackery

  • Listę to do

  • Listę porządków

  • Notki z pamiętnika

  • Cytaty

  • Postępy w realizacji celu

  • Postanowienia

  • Cele

  • Kalendarz

  • Tracker ćwiczeń

  • Kalendarz nauki

  • Lista wydatków

  • Nastroje

  • Przeczytane książki

  • Przeczytane komiksy

  • Obejrzane filmy

  • Obejrzane seriale

  • Statystyki social media

Mój bullet journal jest dość minimalistyczny, ponieważ zapisuję dosłownie to, co potrzebuję w danej chwili, więc pomysłów na strony aż tyle nie ma. To jest być może jednak tylko moje subiektywne wrażenie, więc oto mój bullet journal w pełnej okazałości.

Skupiam się głównie na planowaniu oraz zapisywaniu postępów, bo samorozwój jest dla mnie najważniejszy.

Pomysły na kolekcje do bujo

Chcesz pamiętać o czymś, co przeczytałeś lub obejrzałeś? Skorzystaj z planowania za pomocą kolekcji! Za pomocą tego możesz śledzić np. jakie seriale, filmy czy też anime udało Ci się obejrzeć w danym odcinku czasu. Jest to bardzo satysfakcjonujące, gdy przykładowo pod koniec roku przeczytasz całą rozpiskę tego, co udało Ci się obejrzeć w styczniu 🙂

Za pomocą kolekcji możesz śledzić przykładowo:

  • Obejrzane seriale

  • Obejrzane filmy

  • Przeczytane książki

  • Przeczytane komiksy czy mangi

  • Gry, które ostatnio skończyłeś

Pierwsza strona w bullet journal

Pierwsza strona w bujo tak jak i każda pierwsza strona miesiąca, roku czy też tygodnia (chociaż to już rzadziej) zazwyczaj jest specjalna. Ja z tego po pewnym czasie zrezygnowałam, ponieważ za dużo czasu zajmowało mi stworzenie tej pierwszej strony, a nie wnosiło to żadnych korzyści do mojego planowania. Obecnie tworzę więc tylko pierwsze strony roku.

Jak często należy pisać w bujo?

Jeśli chodzi o częstotliwość pisania w bujo to wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz tego, co dokładnie masz w swoim bujo. Jeśli masz trackery, które powinieneś aktualizować dziennie to wiadomo, że powinieneś w nim zapisywać coś codziennie. Możesz to robić wieczorem, następnego dnia rano bądź też tuż po wykonaniu danej czynności.

Bullet journal – pomysły

Ile osób tyle pomysłów na planowanie. Moim najczęściej wykorzystywanym trickiem, z którego korzystam również w zeszytach do nauki języków obcych jest najpierw zapisywanie czegoś kolorowym zakreślaczem, a następnie piórem. Pomiędzy jednym a drugim trzeba zaczekać chwilę, by atrament nie rozlał się po zakreślaczu, ale zanim wykonasz całość to początek już jest gotowy do dalszego ozdabiania.


Mam nadzieję, że ten wstęp pomoże z efektywnym planowaniem oraz początkiem w bullet journal. Ciekawa jestem czy taki sposób planowania do Ciebie przemówił oraz jakie są Twoje tricki na prowadzenie zeszytu w kropki 😉

Może Ci się również spodobać:

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂

Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl