Japoński czy koreański?

Dość często dostaję wiadomości  z pytaniem, którego języka obcego się uczyć – koreańskiego czy japońskiego? Nie umiem i nie mogę nawet odpisać „ucz się tego języka, bo jest popularny”, dlatego też zawsze staram się w odpowiedziach naprowadzić mojego rozmówcę by sam sobie odpowiedział poprzez zadawanie pytań (jak się później okazuje dość trafnych).

Porównuję japoński i koreański pod względem gramatyki, pisma i wymowy. To one znacząco mogą się przyczynić do trafnego wyboru nowego języka do nauki.

Podejrzewam, że sporo osób zastanawia się nad wyborem jednego z tych języków, ale prawdopodobnie nie mają kogo się spytać o radę. Dlatego też zrobiłam ten filmik i jak tylko ktoś zapyta mnie o wybór pomiędzy tymi dwoma językami, to w odpowiedzi dostanie ten oto link 😉

Jakiego języka się uczyć?

Moim zdaniem, podczas wyboru nowego języka każdy powinien zastanowić się nad trzema aspektami:

  1. Którego języka będzie mi się łatwiej nauczyć? (czyli trzeba porównać te dwa języki)
  2. Do którego języka mam większą słabość? (inaczej więź emocjonalna z danym językiem np. nauczę się japońskiego, bo lubię anime)
  3. Który język obcy przyda mi się w przyszłości? („w przyszłości”, czyli w pracy itp.)

O ile na dwa pierwsze pytania jest prosto odpowiedzieć, to trzecie pytanie jest dość podchwytliwe. Jest tak dlatego, ponieważ trudno jest przewidzieć, który język obcy za jakieś 10-15 lat będzie bardziej popularny.


Nie da się jednoznacznie powiedzieć, którego języka obcego jest się lepiej uczyć. Każdy z nas ma inne powody, dlaczego chciałby się uczyć japońskiego czy też koreańskiego i sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Może Ci się również spodobać: