Hej wszystkim! 🙂

Dość często dostaję wiadomości  z pytaniem, którego języka obcego się uczyć – koreańskiego czy japońskiego? Nie umiem (i według mojej logiki) nie mogę nawet odpisać „ucz się tego języka, bo jest popularny”, dlatego też zawsze staram się w odpowiedziach naprowadzić mojego rozmówcę by sam sobie odpowiedział poprzez zadawanie pytań (jak się później okazuje dość trafnych).

Porównuję również japoński i koreański pod względem gramatyki, pisma i wymowy, ponieważ one również znacząco mogą się przyczynić do trafnego wyboru nowego języka do nauki.

Podejrzewam, że sporo osób zastanawia się nad wyborem jednego z tych języków, ale prawdopodobnie nie mają kogo się spytać o radę, albo twierdzą „że nie chcą zawracać nikomu głowy”. Dlatego też zrobiłam ten filmik i jak tylko ktoś zapyta mnie o wybór pomiędzy tymi dwoma językami, to w odpowiedzi dostanie ten oto link 😉

No to co, zaczynamy? 🙂

Moim zdaniem, podczas wyboru nowego języka każdy powinien zastanowić się nad trzema aspektami:

  1. Którego języka będzie mi się łatwiej nauczyć? (czyli trzeba porównać te dwa języki)
  2. Do którego języka mam większą słabość? (inaczej więź emocjonalna z danym językiem np. nauczę się japońskiego, bo lubię anime)
  3. Który język obcy przyda mi się w przyszłości? („w przyszłości”, czyli w pracy itp.)

O ile porównanie języka obcego i odpowiedź na indywidualne predyspozycje do nauki wydaje się dość prosta, to problem pojawia się przy trzecim pytaniu. Jest tak dlatego, ponieważ trudno jest przewidzieć, który język obcy za jakieś 10-15 lat będzie bardziej popularny (chodzi mi o realia Polski).

Sytuacje, które mi się przydarzały potwierdzały jednoznacznie, że obecnie to japoński wiedzie prym i jest popularniejszy. Zastanawiam się tylko, czy w przyszłości będzie tak samo i czy przypadkiem na terenach, na których mieszkam nie będą bardziej potrzebni specjaliści od koreańskiego. Cóż, dookoła mojej miejscowości jest mnóstwo fabryk koreańskich i innych przedsiębiorstw, więc mam nad czym kombinować.

A Ty jak myślisz? Który język będzie popularniejszy za jakieś 10-15 lat? 🙂