Moje ulubione aplikacje do nauki języków obcych

aplikacje do nauki języków obcych

Aplikacje do nauki języków obcych

Zaczijmy od tego, że w zależności jaki system operacyjny ma nasz telefon to wybór aplikacji do nauki języków obcych może się odrobinę różnić. Na całe szczęścię większość aplikacji ma swoje wersje nie tylko na różne systemy operacyjne smartphone’ów, ale i często strony internetowe. Jeśli jednak nie mamy danego systemu operacyjnego to mogą nas uratować różnego rodzaju emulatory, które pozwolą nam korzystać z nieposiadanego przez nas systemu operacyjnego. Nie jesteśmy więc straceni 🙂

Teraz mogę przejść do właściwej części dzisiejszego posta – z jakich aplikacji do nauki języków obcych korzystam na co dzień? Napisz proszę w komentarzu czy Ty również z nich korzystasz i jakie jeszcze aplikacje są warte uwagi 🙂

LingQ – najlepsza aplikacja do nauki języków obcych?

LingQ do nauki języków obcych

Na pierwszy ogień idzie aplikacja, która opiera się na metodzie nauki poligloty Steve’a Kaufmanna. Nauka poprzez tę aplikację jest prosta i intuicyjna – czytasz tekst i zaznaczasz słowa, które znasz, bądź których chcesz się uczyć. W każdej chwili możesz sprawdzić tłumaczenie danego słowa bądź też dodać swoje własne. Do większości czytanek (o ile nawet nie do wszystkich) dostępne jest audio, a czasami nawet i tłumaczenie.

Dlaczego korzystam z tej aplikacji? Ucząc się języka na poziomie podstawowym pojawia się często problem, by znaleźć odpowiednie źródło nauki, by ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem. “Normalne strony” internetowe są jeszcze zbyt trudne, a czytanki z podręczników zbyt proste. Tutaj właśnie przydaje się LingQ, ponieważ tekstów jest mnóstwo i to nie tylko w najpopularniejszych językach, ale i również tych trochę bardziej niszowych w naszym kraju.

Obecnie za pomocą tej aplikacji uczę się niemieckiego (przygotowanie do matury) oraz japońskiego. Kiedyś korzystałam z tej aplikacji na Androidzie, ale gdy zaczęło mi brakować pamięci, musiałam tę aplikację usunąć i nie korzystałam też z wersji na przeglądarkę. Teraz na co dzień korzystam z iPhone’a, więc nie mam już żadnej wymówki i podczas drogi do szkoły czytam teksty i się uczę 😉

Aplikacja przez pewien czas jest darmowa, później jednak kosztuje około 230zł na rok. Jest to może i sporo, ale moim zdaniem oszczędność czasu (nie musimy już samemu szukać czytanek), którą umożliwia LingQ jest nie do zastąpienia.

Aplikacja dostępna jest na Androida, i na IOS.

Keepest – polska aplikacja do nauki słownictwa

Tę aplikację miałam przyjemność recenzować na kanale YouTube:

Większość informacji  wraz z moimi odczuciami powiedziałam w filmiku, więc tutaj przedstawię tylko wersję skróconą. W aplikacji tworzymy swoje własne bazy słownictwa. Słówka można automatycznie przetłumaczyć z dowolnego języka na inny język, którego się uczymy. Dodatkowo do każdego słowa można wybrać gif, który pomoże nam w zapamiętywaniu.

Jest to moim zdaniem idealna aplikacja do nauki słówek, które sprawiają nam trudność. Aplikacja dostępna jest tylko na Androida.

Learn German, Learn Korean oraz Learn Japanese – “zbieracz” filmików językowych z YouTube

Od dawien dawna byłam przeciwniczką aplikacji, które “tylko” zbierały filmiki z YouTube na dany temat. Kiedy jednak stałam się starsza, a czasu w ciągu dnia mam coraz mniej, aplikacje tego typu zaczęły być przydatne. Nawet kiedy jestem w biegu mogę wybrać odpowiedni filmik z gotowych już playlist i nie muszę się martwić o znalezienie materiału do nauki. Mam świadomość, że wybranie materiału na YouTuybe również nie jest czasochłonne, ale hej! – kto nie lubi upraszczać sobie życia? 🙂

Na swoim iPhone zainstalowane mam aplikacje do nauki koreańskiego, japońskiego oraz niemieckiego, ale jest o wiele więcej dostępnych języków. Wystarczy tylko poszukać u twórcy aplikacji 🙂

Jeśli chodzi o wybór materiałów do nauki to wszystko zależy od języka, którego zdecydowaliśmy się uczyć. Nie zmienia to jednak faktu, że tych playlist jest sporo i można znaleźć odpowiednie materiały do nauki na każdy poziom zaawansowania. Na pewno są playlisty od Innovative Language oraz serie Learn Language from the Streets.

Polly Lingual – szybka nauka podstaw

Polly Lingual do nauki języków obcych

Tym razem aplikacja do nauki podstaw, chociaż przy niektórych językach obcych dostępna jest możliwość nauki materiału “zaawansowanego”. Aplikacja zachwyciła mnie swoją prostotą oraz próbą podzielenia się w prosty sposób miłością do nauki języków obcych. Cieszy mnie możliwość poznania innych zapaleńców językowych 🙂

Dzięki aplikacji możemy uczyć się potrzebnego słownictwa oraz zwrotów za pomocą fiszek. Obecnie możemy uczyć się następujących języków: francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, portugalski, hebrajski, arabski, rosyjski, chiński, japoński, koreański, niederlandzki, angielski. W jednej sesji przeglądamy słownictwo kilkukrotnie i za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujemy punkty.

W przeciwieństwie do większości aplikacji do nauki słownictwa tego typu, w Polly Lingual mamy naukę zwrotów i słownictwa formalnego oraz nieformalnego. Co najważniejsze, różnica między stopniami formalności jest wyraźnie zaznaczona i nie ma opcji, by ktoś tę informację ominął 🙂

Przy niektórych tematach pojawiają się filmiki od native speakerów, które wyjaśniają dość problematyczne zagadnienia językowe oraz kulturowe. Przy nauce języka koreańskiego spotkałam się z filmikiem, w którym było omówienie różnic między koreańskim z Korei Południowej i Północnej.

Aplikacja jest darmowa do pewnego poziomu, potem kosztuje jednak około 10 zł na miesiąc bądź też 30 zł na cały rok. Wydaje mi się, że jest to rozsądna cena w porównaniu do materiału, który możemy ogarnąć za pomocą tej aplikacji.

Aplikacja dostępna jest na na Androida i na IOS.

Aplikacje do nauki języków obcych – czy to wszystko?

Oczywiście, że nie! Aplikacji do nauki języków obcych jest mnósto, ja przedstawiłam tylko te, z których korzystam na co dzień. Nie chciałam w tej liście przedstawiać aplikacji, z których nigdy nie korzystam. Na swoich telefonach (każdy z innym systemem) mam sporo aplikacji do nauki języków obcycych, ale dopóki ich nie przetestuję to nie będę ich polecać. Myślę, że jest to fair.

Czy korzystasz z którejś z tych aplikacji? Jakie jest Twoje zdanie? A może masz inną ulubioną aplikację do nauki języków obcych? Podziel się proszę opinią w komentarzu 🙂

Może Ci się również spodobać:

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂

Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl