Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?

Hiszpański to jeden z tych języków, w którym mówi najwięcej osób na świecie. Ta liczba się zmienia w zależności od źródła i wynosi ona średnio 537 milionów użytkowników. Dużo, prawda? 🙂 To jeden z podstawowych powodów, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na naukę tego języka obcego. Tak jak angielskiego uczymy się po to, by się dogadać z innymi, za pomocą hiszpańskiego ten cel również można osiągnąć. Czy są jednak inne powody, dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?

Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?

Na moim kanale YouTube zrobiłam cały filmik na ten temat, a w dzisiejszym poście opowiem Ci odrobinę o powodach, dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego.

Czy hiszpański jest trudny?

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć. czy język hiszpański jest trudny. Dla wielu osób hiszpański jest jednym z prostszych języków do nauczenia się. Jest to po części spowodowane tym, że duża część słownictwa podobna jest do tego, co znamy z języka polskiego oraz angielskiego. Podstawowe zasady gramatyczne również są dość proste, ale niestety z czasem pojawia się coraz większa ilość odmian i z tym można mieć już dość dużo problemów.

PRZECZYTAJ: Czy warto uczyć się angielskiego?

Z drugiej strony jednak jeśli zależy nam głównie na rozumieniu i bardzo prostym porozumiewaniu się w języku hiszpańskim to aż tyle odmian nie jest nam potrzebnych i hiszpański jest jednym z prostszych języków obcych do nauczenia się.

Włoski, hiszpański czy francuski?

Włoski, hiszpański czy francuski – oto jest pytanie! Wszystkie języki pochodzą z tej samej rodziny językowej i w pewnym stopniu są one prawie identyczne. Poligloci często zaczynają swoją przygodę od hiszpańskiego, a następnie przechodzą do włoskiego oraz francuskiego, a czasami i portugalskiego.

Czy jest to pójście na łatwiznę? Odrobinę tak. Ale z drugiej strony zawsze może to być kolejny język, który pojawi się w naszym CV 😉

Czy hiszpański jest trudniejszy od niemieckiego?

Często dostaję pytanie, czy hiszpański jest trudniejszy od niemieckiego. Niemiecki należy do grupy języków germańskich podobnie jak angielski, a hiszpański jest z grupy języków romańskich. Aby odpowiedzieć na to pytanie można by wziąć pod uwagę wiele aspektów, ale zostańmy standardowo przy gramatyce oraz słownictwie.

PRZECZYTAJ: Czy warto uczyć się niemieckiego?

Słownictwo potrafi się do pewnego stopnia powtarzać, ale prędzej te powtórzenia można by porównać do angielskiego niż niemieckiego. Gramatyka niemiecka mimo swoich trudności jest moim zdaniem odrobinę prostsza na późniejszych poziomach (B1 i B2), ale to w języku hiszpańskim można się szybciej dogadać mając tylko same podstawy.

Niemiecki nie jest moim zdaniem tak intuicyjny jak hiszpański, ale z drugiej strony jest lepiej płatny np. przy poszukiwaniu pracy. Nie jest to jednak nic związanego z samym językiem, po prostu tak wygląda w Polsce i Europie rynek pracy. Język niemiecki ma najwięcej native speakerów w Europie, ale na całym świecie przeważa jednak hiszpański.

ZOBACZ: Nauka hiszpańskiego z Keitah

Podsumowując – wszystko zależy od tego, czego Ty oczekujesz od swojej nauki języka oraz co dla Ciebie jest prostsze. Dla mnie trudniejsza jest gramatyka, więc dlatego studiuję germanistykę, bo w języku niemieckim jest ona dla mnie intuicyjna. W języku hiszpańskim znam mnóstwo słów, ale mój zasób gramatyczny rozwija się dość powoli.

Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?

Język hiszpański ma nie tylko dużo native speakerów na całym świecie, ale i kultura sama w sobie potraci zafascynować. Czy warto się więc uczyć hiszpańskiego?

Filmy i seriale hiszpańskojęzyczne

Filmy i seriale hiszpańskojęzyczne ostatnio jeszcze bardziej zalały świat. Kilka dekad temu w Polsce żyło się telenowelami hiszpańskojęzycznymi takimi jak Fiorella czy też Luz Maria. Teraz Dom z Papieru.

PRZECZYTAJ: Najlepsza aplikacja do nauki języków obcych? Moja recenzja

Oczywiście do wszystkiego jest lektor, ale nie wszystkie telenowele, seriale czy też filmy są tłumaczone, a poza tym w tłumaczeniu potrafi się zgubić naprawdę wiele. Czasami to zgubione tłumaczenie może całkowicie zmienić historię czy też postrzeganie niektórych bohaterów.

Jeśli więc zastanawiasz się nad nauką hiszpańskiego, a już w tej chwili uwielbiasz kino hiszpańskojęzyczne to nie zastanawiaj się tylko zacznij swoją naukę 🙂

Książki hiszpańskojęzyczne

W Polsce najpopularniejszym (a przynajmniej znanym osobom niezainteresowanym językiem hiszpańskim) pisarzem hiszpańskojęzycznym jest najprawdopodobniej Carlos Ruiz Zafón. Lista popularnych pisarzy się tutaj jednak nie kończy.

PRZECZYTAJ: Kryminały do nauki języków obcych

Popularnymi pisarzami z świata hiszpańskojęzycznego są przykładowo:

  • Gabriel García Márquez

  • Isabel Allende

  • Jorge Luis Borges

  • Carlos Fuentes

  • Mario Vargas Llosa

  • Rosa Montero

Warto zwrócić uwagę, że podobnie jak przy kinematografii autorów hiszpańskojęzycznych jest dużo w zależności od kraju, z którego pochodzą.

Kuchnia hiszpańska

Czy wiecie, że polskie wersje przepisów hiszpańskich potrafią się odrobinę różnić od przepisów na te same dania podanych na stronach w języku hiszpańskim? Serio.

Jeśli lubisz gotować, a chcesz spróbować przygotować coś naprawdę hiszpańskiego to poszukaj tradycyjnych przepisów na dania z świata hiszpańskojęzycznego. Dość ciekawym daniem jest sope, które właśnie jest takim daniem, które miało swoją całkowicie inną wersję niż to, co widziałam na zdjęciu od mojego chłopaka i na polskich stronach.

Skoro wspomniałam o chłopaku?

Znalezienie drugiej połówki w krajach hiszpańskojęzycznych

Skoro native speakerów jest dużo na świecie to być może uda Ci się znaleźć swoją drugą połówkę w krajach hiszpańskojęzycznych.

Tak było w moim wypadku. Mój narzeczony jest z Meksyku i po około 2 latach wzięliśmy ślub w Las Vegas. Więcej o nim oraz o tym, jak zmieniła się moja nauka hiszpańskiego, odkąd z nim jestem znajdziesz w poniższym filmiku:

Nie szukałam nigdy chłopaka za granicą, ale tak się po prostu stało. Życie jest nieobliczalne i być może Ty również znajdziesz swoją drugą połówkę w krajach hiszpańskojęzycznych 🙂 Nigdy nic nie wiadomo.

A według Ciebie dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego? 🙂 Podziel się odpowiedzią w komentarzu i do zobaczenia w następnym poście 🙂

Może Ci się spodobać:

Kurs hiszpańskiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka hiszpańskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę hiszpańskiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl