Dlaczego hiszpański?

Hiszpański to jeden z tych języków, w którym mówi najwięcej osób na świecie. Ta liczba się zmienia w zależności od źródła i wynosi ona średnio 537 milionów użytkowników. Dużo, prawda? 🙂 To jeden z podstawowych powodów, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na naukę tego języka obcego. Tak jak angielskiego uczymy się po to, by się dogadać z innymi, za pomocą hiszpańskiego ten cel również można osiągnąć.

Na moim kanale YouTube zrobiłam cały filmik na ten temat, a w dzisiejszym poście opowiem Ci odrobinę o powodach, dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego.

Zalety nauki języka hiszpańskiego

Czy hiszpański jest trudny?

Dla wielu osób hiszpański jest jednym z prostszych języków do nauczenia się. Jest to po części spowodowane tym, że duża część słownictwa podobna jest do tego, co znamy z języka polskiego oraz angielskiego. Podstawowe zasady gramatyczne również są dość proste, ale niestety z czasem pojawia się coraz większa ilość odmian i z tym można mieć już dość dużo problemów.

Z drugiej strony jednak jeśli zależy nam głównie na rozumieniu i bardzo prostym porozumiewaniu się w języku hiszpańskim to aż tyle odmian nie jest nam potrzebnych i podstaw można się dość szybko nauczyć 🙂

Włoski, hiszpański czy francuski?

Włoski, hiszpański czy francuski – oto jest pytanie! Wszystkie języki pochodzą z tej samej rodziny językowej i w pewnym stopniu są one prawie identyczne. Poligloci często zaczynają swoją przygodę od hiszpańskiego, a następnie przechodzą do włoskiego oraz francuskiego, a czasami i portugalskiego.

Czy jest to pójście na łatwiznę? Odrobinę tak. Ale z drugiej strony zawsze może to być kolejny język, który pojawi się w naszym CV 😉

Czy hiszpański jest trudniejszy od niemieckiego?

O dziwo to pytanie dość często jest zadawane. Niemiecki należy do grupy języków germańskich podobnie jak angielski, a hiszpański jest z grupy języków romańskich. Aby odpowiedzieć na to pytanie można by wziąć pod uwagę wiele aspektów, ale zostańmy standardowo przy gramatyce oraz słownictwie.

Słownictwo potrafi się do pewnego stopnia powtarzać, ale prędzej te powtórzenia można by porównać do angielskiego niż niemieckiego. Gramatyka niemiecka mimo swoich trudności jest moim zdaniem odrobinę prostsza na późniejszych poziomach (B1 i B2), ale to w języku hiszpańskim można się szybciej dogadać mając tylko same podstawy.

Niemiecki nie jest moim zdaniem tak intuicyjny jak hiszpański, ale z drugiej strony jest lepiej płatny np. przy poszukiwaniu pracy. Nie jest to jednak nic związanego z samym językiem, po prostu tak wygląda w Polsce i Europie rynek pracy. Język niemiecki ma najwięcej native speakerów w Europie, ale na całym świecie przeważa jednak hiszpański.

Podsumowując – wszystko zależy od tego, czego Ty oczekujesz od swojej nauki języka oraz co dla Ciebie jest prostsze. Dla mnie trudniejsza jest gramatyka, więc dlatego studiuję germanistykę, bo w języku niemieckim jest ona dla mnie intuicyjna. W języku hiszpańskim znam mnóstwo słów, ale mój zasób gramatyczny rozwija się dość powoli.

Czy warto się uczyć hiszpańskiego?

Język hiszpański ma nie tylko dużo native speakerów na całym świecie, ale i kultura sama w sobie potraci zafascynować. Czy warto się więc uczyć hiszpańskiego?

Filmy i seriale hiszpańskojęzyczne

Filmy i seriale hiszpańskojęzyczne ostatnio jeszcze bardziej zalały świat. Kilka dekad temu w Polsce żyło się telenowelami hiszpańskojęzycznymi takimi jak Fiorella czy też Luz Maria. Teraz? Dom z Papieru.

Oczywiście do wszystkiego jest lektor, ale nie wszystkie telenowele, seriale czy też filmy są tłumaczone, a poza tym w tłumaczeniu potrafi się zgubić naprawdę wiele. Czasami to zgubione tłumaczenie może całkowicie zmienić historię czy też postrzeganie niektórych bohaterów.

Jeśli więc zastanawiasz się nad nauką hiszpańskiego, a już w tej chwili uwielbiasz kino hiszpańskojęzyczne to nie zastanawiaj się tylko zacznij swoją naukę 🙂

Książki hiszpańskojęzyczne

W Polsce najpopularniejszym (a przynajmniej znanym osobom niezainteresowanym językiem hiszpańskim) pisarzem hiszpańskojęzycznym jest najprawdopodobniej Carlos Ruiz Zafón. Lista popularnych pisarzy się tutaj jednak nie kończy.

Popularnymi pisarzami z świata hiszpańskojęzycznego są przykładowo:

  • Gabriel García Márquez
  • Isabel Allende
  • Jorge Luis Borges
  • Carlos Fuentes
  • Mario Vargas Llosa
  • Rosa Montero

Warto zwrócić uwagę, że podobnie jak przy kinematografii autorów hiszpańskojęzycznych jest dużo w zależności od kraju, z którego pochodzą.

Kuchnia hiszpańska

Czy wiecie, że polskie wersje przepisów hiszpańskich potrafią się odrobinę różnić od przepisów na te same dania podanych na stronach w języku hiszpańskim? Serio.

Jeśli lubisz gotować, a chcesz spróbować przygotować coś naprawdę hiszpańskiego to poszukaj tradycyjnych przepisów na dania z świata hiszpańskojęzycznego. Dość ciekawym daniem jest sope, które właśnie jest takim daniem, które miało swoją całkowicie inną wersję niż to, co widziałam na zdjęciu od mojego chłopaka i na polskich stronach.

Skoro wspomniałam o chłopaku…

Znalezienie drugiej połówki w krajach hiszpańskojęzycznych

Skoro native speakerów jest dużo na świecie to być może uda Ci się znaleźć swoją drugą połówkę w krajach hiszpańskojęzycznych.

Tak było w moim wypadku. Mój chłopak jest z Meksyku i więcej o nim oraz o tym, jak zmieniła się moja nauka hiszpańskiego, odkąd z nim jestem znajdziesz w poniższym filmiku:

Nie szukałam nigdy chłopaka za granicą, ale tak się po prostu stało. Życie jest nieobliczalne i być może Ty również znajdziesz swoją drugą połówkę w krajach hiszpańskojęzycznych 🙂 Nigdy nic nie wiadomo.

A wesług Ciebie dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego? 🙂 Podziel się odpowiedzią w komentarzu i do zobaczenia w następnym poście 🙂

Może Ci się spodobać: