Egzamin z języka koreańskiego TOPIK – moje wrażenia oraz przygotowania

egzamin z koreańskiego

Egzamin z języka koreańskiego (TOPIK) od 2016 roku można zdawać w Polsce w Krakowie. To dużo, bo kiedy zaczynałam się uczyć tego języka to najbliższe ośrodki egzaminacyjne były w Czechach oraz w Niemczech. Ale wracając – co musisz więc wiedzieć o tym egzaminie, aby się do niego dobrze przygotować?

Egzamin z języka koreańskiego TOPIK

Zacznijmy od podstaw jeśli chodzi o egzamin z koreańskiego.

Jak nazywa się egzamin z koreańskiego?

egzamin z koreańskiego

Egzaminów z języka koreańskiego jest kilka, ale najpopularniejszym z nich jest TOPIK. Jest to skrót od Test of Proficiency in Korean, które w luźnym tłumaczeniu oznacza Test biegłości w języku koreańskim. Test test przydaje się, jeśli ktoś chce się starać o przyjęcie na uczelnię koreańska lub też chce pracować w firmach koreańskich.

Inne popularne egzaminy z języka koreańskiego to KLPT (Korean Language Proficiency Test) czy też KLAT (Korean Language Proficiency Test).

Gdzie można zdawać egzamin TOPIK w Polsce?

Egzamin TOPIK w Polsce można zdawać obecnie tylko w Krakowie. Egzamin odbywa się w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie egzamin przeprowadzany jest tylko raz w roku w Polsce, ale sam egzamin przeprowadzany jest do 6 razy w ciągu roku na całym świecie (2 razy tylko i wyłącznie w Korei Południowej).

Kiedy będzie następny egzamin TOPIK w Krakowie?

egzamin z koreańskiego

Daty egzaminów w Polsce można sprawdzać bezpośrednio poprzez stronę Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu (lub przez fanpage na Facebooku) albo też poprzez oficjalną rozpiskę z datami egzaminu TOPIK na całym świecie.

Łatwiej jest jednak sprawdzać poprzez stronę Instytutu, ponieważ od razu podane są dane potrzebne do wysłania dokumentów, by zapisać się na ten egzamin.

Poziomy znajomości języka koreańskiego, a egzamin TOPIK

Warto wiedzieć również, że egzamin z języka koreańskiego TOPIK ma kilka poziomów i podzielony jest na sześciostopniową skalę oraz na dwa poziomy egzaminu, do których możesz podejść. Ta skala podzielona jest na dwa osobne egzaminy i podczas zapisów wybierasz który z poziomów chcesz zdawać. Pierwszy poziom tzw. TOPIK I obejmuje poziom 1 oraz 2, a egzamin TOPIK II obejmuje poziomy od 3 do 6.

Po co egzamin z języka koreańskiego?

Egzamin z języka koreańskiego (a konkretnie TOPIK) może się przydać podczas zapisów na studia w Korei albo też podczas szukania pracy, gdzie wymagana jest znajomość języka koreańskiego.

Na oficjalnych stronach dotyczących egzaminu TOPIK można znaleźć również informację, że uzyskanie najwyższego poziomu egzaminu (poziom 6) daje takie samo potwierdzenie znajomości języka koreańskiego jak ukończenie koreanistyki. Minusem jest tylko to, że egzamin ważny jest tylko dwa lata, a ukończenie koreanistyki jest bezterminowe.

SPRAWDŹ: Najlepsze aplikacje do nauki koreańskiego

Nie należy zapominać jednak o tym, że zdanie egzaminu to również bardzo duża motywacja do nauki i wiele osób decyduje się właśnie na ten egzamin ze względów motywacyjnych. Ja jestem przykładem takiej osoby, bo chciałam po prostu zobaczyć na ile moja samodzielna nauka koreańskiego się opłaciła.

Czy egzamin z koreańskiego jest trudny?

Na wielu forach można wyczytać, że egzamin z języka koreańskiego jest dość trudny, a zwłaszcza TOPIK II. Mówi się nawet o tym, że jest to 4 najtrudniejszy egzamin dla angielskich native speakerów.

Mimo, że na egzaminie nie ćwiczy się wszystkich umiejętności językowych (np. mówienie) to egzamin jest i tak bardzo wyczerpujący dla zdającego. Czasu nie ma zbyt dużo na egzaminie, a zadań jest cała masa!

Strategie na egzamin z języka koreańskiego

Znajomość różnego rodzaju strategii egzaminacyjnych podczas TOPIKu jest kluczowa. Aby dobrze przygotować się na egzamin TOPIK, musisz pamiętać o tym, by dobrze zaznajomić się z rodzajami zadań. Pozwala to zaoszczędzić czas, a naprawdę nie ma go zbyt wiele podczas tego egzaminu. Z rodzajami zadań możesz zaznajomić się przeglądając arkusze z poprzednich lat – wszystkie są one do znalezienia w Internecie.

Moja nauka języka koreańskiego na egzamin TOPIK

język koreański dla polaków

Kiedy tylko dowiedziałam się o zapisach na egzamin TOPIK to moja nauka języka koreańskiego nabrała tempa. Zobaczyłam ogłoszenie, że ruszają zapisy na egzamin z języka koreańskiego i po prostu się zapisałam. W międzyczasie miałam całe wakacje pomiędzy 1 a 2 rokiem studiów, więc mogłam uczyć się tyle, ile tylko chciałam.

Moja nauka była dość intensywna i dziennie poświęcałam ponad 4 godziny na naukę języka koreańskiego bez przerwy. Wydaje się to może mało, ale w efekcie w ciągu miesiąca udało mi się przyswoić ponad 4000 słówek i większość gramatyki, która potrzebna mi była na egzamin TOPIK.

Moje wrażenia dotyczące egzaminu TOPIK

Nie wszystko poszło po mojej myśl. Kiedy tylko wróciłam z Krakowa do Wrocławia gdzie mieszkam, byłam załamana tym, że kłopoty zdrowotne uniemożliwiły mi dobre napisanie tego egzaminu. O moich wrażeniach (i tym, co dokładnie się stało) mówiłam w poniższym filmiku na moim kanale:

Mimo obaw i problemów udało mi się jednak uzyskać całkiem dobry wynik z egzaminu z języka koreańskiego. Kiedy tylko się o tym dowiedziałam, nie mogłam ukryć radości i przez cały dzień (albo i nawet tydzień) świętowałam i cieszyłam się, że udało mi się zdać ten egzamin. Jestem samoukiem, więc tym bardziej pozytywny wynik egzaminu spowodował u mnie uśmiech.

Materiały do nauki koreańskiego

Jeśli chodzi o materiały do nauki koreańskiego, z których korzystałam to głównie była to seria podręczników “Język koreański dla Polaków” oraz seria Yonsei Korean. Korzystałam również z podręczników z wydawnictwa Dialog. Na moim blogu zrobiłam recenzję jednego z tych podręczników do koreańskiego.

O mojej nauce na egzamin z koreańskiego mówiłam również w poniższym filmiku na moim kanale:

Jeśli interesujesz się nauką koreańskiego to być może spodobają Ci się również te wpisy:

Zapisz się na zajęcia z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać? Chcesz powiedzieć coś więcej niż tylko hej po koreańsku?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka koreańskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach. Dzięki temu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem. Żadna konstrukcja gramatyczna czy też słówko nie będzie już więc niemożliwe do nauczenia.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę koreańskiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl