Egzamin z języka koreańskiego
Egzamin z języka koreańskiego (TOPIK) od 2016 roku można zdawać w Polsce w Krakowie. To dużo, bo kiedy ja zaczynałam się uczyć tego języka to najbliższe ośrodki egzaminacyjne były w Czechach oraz w Niemczech. Ale wracając – co musisz więc wiedzieć o tym egzaminie, aby się do niego dobrze przygotować?
Jak nazywa się egzamin z koreańskiego?

Egzaminów z języka koreańskiego jest kilka, ale najpopularniejszym z nich jest TOPIK. Jest to skrót od Test of Proficiency in Korean, które w luźnym tłumaczeniu oznacza Test biegłości w języku koreańskim. Inne popularne egzaminy z języka koreańskiego to KLPT (Korean Language Proficiency Test) czy też KLAT (Korean Language Proficiency Test).
Gdzie można zdawać egzamin TOPIK w Polsce?
Egzamin TOPIK w Polsce można zdawać obecnie tylko w Krakowie. Egzamin odbywa się w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie egzamin przeprowadzany jest tylko raz w roku w Polsce, ale sam egzamin przeprowadzany jest do 6 razy w ciągu roku na całym świecie (2 razy tylko i wyłącznie w Korei Południowej).
Kiedy będzie następny egzamin TOPIK w Krakowie?

Daty egzaminów w Polsce można sprawdzać bezpośrednio poprzez stronę Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu (lub przez fan page na Facebooku) albo też poprzez oficjalną rozpiskę z datami egzaminu TOPIK na całym świecie.
Łatwiej jest jednak sprawdzać poprzez stronę Instytutu, ponieważ od razu podane są dane potrzebne do wysłania dokumentów, by zapisać się na ten egzamin.
Poziomy znajomości języka koreańskiego, a egzamin
Warto wiedzieć również, że egzamin z języka koreańskiego TOPIK ma kilka poziomów i podzielony jest na sześciostopniową skalę oraz na dwa poziomy egzaminu, do których możesz podejść. Ta skala podzielona jest na dwa osobne egzaminy i podczas zapisów wybierasz który z poziomów chcesz zdawać. Pierwszy poziom tzw. TOPIK I obejmuje poziom 1 oraz 2, a egzamin TOPIK II obejmuje poziomy od 3 do 6.
Po co egzamin z języka koreańskiego?
Egzamin z języka koreańskiego (a konkretnie TOPIK) może się przydać podczas zapisów na studia w Korei albo też podczas szukania pracy, gdzie wymagana jest znajomość języka koreańskiego.
Na oficjalnych stronach dotyczących egzaminu TOPIK można znaleźć również informację, że uzyskanie najwyższego poziomu egzaminu (poziom 6) daje takie samo potwierdzenie znajomości języka koreańskiego jak ukończenie koreanistyki. Minusem jest tylko to, że egzamin ważny jest tylko dwa lata, a ukończenie koreanistyki jest bezterminowe.
Nie należy zapominać jednak o tym, że zdanie egzaminu to również bardzo duża motywacja do nauki i wiele osób decyduje się właśnie na ten egzamin ze względów motywacyjnych. Ja jestem przykładem takiej osoby, bo chciałam po prostu zobaczyć na ile moja samodzielna nauka koreańskiego się opłaciła.
Czy egzamin z koreańskiego jest trudny?
Na wielu forach można wyczytać, że egzamin z języka koreańskiego jest dość trudny, a zwłaszcza TOPIK II. Mówi się nawet o tym, że jest to 4 najtrudniejszy egzamin dla angielskich native speakerów.
Mimo, że na egzaminie nie ćwiczy się wszystkich umiejętności językowych (np. mówienie) to egzamin jest i tak bardzo wyczerpujący dla zdającego. Czasu nie ma zbyt dużo na egzaminie, a zadań jest bardzo dużo.
Strategie na egzamin z języka koreańskiego
Znajomość różnego rodzaju strategii egzaminacyjnych podczas TOPIKu jest kluczowa. Aby dobrze przygotować się na egzamin TOPIK, musisz pamiętać o tym, by dobrze zaznajomić się z rodzajami zadań. Pozwala to zaoszczędzić czas, a naprawdę nie ma go zbyt wiele podczas tego egzaminu. Z rodzajami zadań możesz zaznajomić się przeglądając arkusze z poprzednich lat – wszystkie są one do znalezienia w Internecie.
Moja nauka języka koreańskiego na egzamin TOPIK

Kiedy tylko dowiedziałam się o zapisach na egzamin TOPIK to moja nauka języka koreańskiego nabrała tempa. Zobaczyłam ogłoszenie, że ruszają zapisy na egzamin z języka koreańskiego i po prostu się zapisałam. W międzyczasie miałam całe wakacje pomiędzy 1 a 2 rokiem studiów, więc mogłam uczyć się tyle, ile tylko chciałam.
Moja nauka była dość intensywna i dziennie poświęcałam ponad 4 godziny na naukę języka koreańskiego bez przerwy. Wydaje się to może mało, ale w efekcie w ciągu miesiąca udało mi się przyswoić ponad 4000 słówek i większość gramatyki, która potrzebna mi była na egzamin TOPIK.
Moje wrażenia dotyczące egzaminu TOPIK
Nie wszystko poszło po mojej myśl. Kiedy tylko wróciłam z Krakowa do Wrocławia gdzie mieszkam, byłam załamana tym, że kłopoty zdrowotne uniemożliwiły mi dobre napisanie tego egzaminu. O moich wrażeniach (i tym, co dokładnie się stało) mówiłam w poniższym filmiku na moim kanale:
Mimo obaw i problemów udało mi się jednak uzyskać całkiem dobry wynik z egzaminu z języka koreańskiego. Kiedy tylko się o tym dowiedziałam, nie mogłam ukryć radości i przez cały dzień (albo i nawet tydzień) świętowałam i cieszyłam się, że udało mi się zdać ten egzamin. Jestem samoukiem, więc tym bardziej pozytywny wynik egzaminu spowodował u mnie uśmiech.
Materiały do nauki koreańskiego
Jeśli chodzi o materiały do nauki koreańskiego, z których korzystałam to głównie była to seria podręczników “Język koreański dla Polaków” oraz seria Yonsei Korean. Korzystałam również z podręczników z wydawnictwa Dialog. Na moim blogu zrobiłam recenzję jednego z tych podręczników – klik!
O mojej nauce na egzamin z koreańskiego mówiłam również w poniższym filmiku na moim kanale:
Jeśli interesujesz się nauką koreańskiego to być może spodobają Ci się również te wpisy:
- Moja nauka języka koreańskiego
- Książki do nauki koreańskiego w języku polskim
- Słownictwo koreańskie – nauka za pomocą aplikacji
Zapisz się na zajęcia z Keitah!
Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać? Chcesz powiedzieć coś więcej niż tylko hej po koreańsku?
Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka koreańskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:
Atmosfera na zajęciach
Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.
Jak wyglądają zajęcia?
Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach. Dzięki temu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem. Żadna konstrukcja gramatyczna czy też słówko nie będzie już więc niemożliwe do nauczenia.
Więc jak, zdecydujesz się na naukę koreańskiego z Keitah? 🙂
Świetnie. Mam nadzieję, że zamieścisz filmik w którym pochwalisz się swoim certyfikatem? 🙂
Powodzenia w dalszej nauce koreańskiego!
Dziękuję <3 Postaram się taki filmik zrobić, gdy tylko będę miała oficjalny certyfikat 🙂 Bo to, co wydrukowałam ze strony wygląda dość… mizernie 😀
Hej, mam pytanie. Jeszcze trochę czasu minie aż będę dorosła, dokładniej 4 lata 11 miesięcy ;p ale uczę się koreańskiego odkąd skończyłam 12 lat, czyli około rok, dlatego chciałbym przystąpić do niego możliwie przed 18 rokiem życia. Czy jest to możliwe? Nie mówię że teraz, mam na myśli 16/17 lat.
Hej, przepraszam za odpowiedź dopiero teraz 🙁 Z tego co mi wiadomo, na oficjalnych informatorach jest napisane, że egzamin TOPIK nie ma żadnego limitu wiekowego 🙂 Będziesz więc mogła podejść do tego egzaminu bez problemu 🙂 Warto jednak zauważyć, że coś może się jednak pozmieniać, chociaż jak na chwilę obecną nie jest mi wiadome, by coś miało się pozmieniać w kwestii wieku, od którego można podejść na egzamin 🙂 Jedynym, co wiadomo już na pewno, że się zmieni jest to, że będzie dodany osobny egzamin z mówienia po koreańsku, więc warto to wziąć pod uwagę 🙂 Trzymam kciuki za naukę <3
Podziwiam Cię:) ja znam tylko 3 języki obce, zawsze chciałam się nauczyć j. koreańskiego, ale jeszcze się za to nie ”zabrałam”, bo uważałam, że tego języka nie dam rady się nauczyć sama i że jak ”porządna”nauka to tylko na filologii… Ile lat uczyłaś się koreańskiego by dojść do tego poziomu? Pozdrawiam serdecznie:)))
To nie są wcale “tylko 3 języki” tylko “aż 3 języki” 🙂 To solidna baza, by uczyć się dalej jeśli tylko masz siły i chęci <3 Nauka na filologii to jedno, ale jest naprawdę masa świetnych materiałów, które pomagają w nauce koreańskiego 🙂 Często korzysta się z nich również na filologii, więc to w żaden sposób nie jest wymówka, by się nie uczyć 🙂 Ja koreańskiego uczę się od kilku lat z drobnymi przerwami, ale w 3 miesiące udało mi się solidnie podszkolić mój poziom 🙂 Jeśli chcesz zacząć to podstawy można bez problemu ogarnąć w mniej niż rok 🙂 <3 Pozdrawiam i trzymam kciuki za naukę 🙂
Kiedy możemy się spodziewać takiego filmu?