Czy warto studiować germanistykę? Tak i nie.

Czy warto studiować germanistykę tylko po to, by poznać język niemiecki? Czy germanistyka to przydatny kierunek studiów czy też może jeden z tych, który należy omijać szerokim łukiem? Na wszystko można podać jedną tylko odpowiedź – to zależy.

Czy warto studiować germanistykę?

Maturzyści często pytają się, czy warto studiować germanistykę. Ten kierunek podobno ma przyszłość, a ofert pracy dla absolwentów filologii niemieckiej jest dużo. To może być jeden z powodów, dlaczego wiele osób decyduje się na studiowanie filologii germańskiej.

Z drugiej strony jednak na studiach filologicznych poznaje się nie tylko język, ale i również kulturę, historię oraz literaturę danego kraju. Dla niektórych jest to najciekawsza rzecz do nauki na studiach, ale dla wielu jednak jest to droga przez mękę, by tylko uzyskać pozytywną ocenę.

SPRAWDŹ: Jak nauczyć się niemieckich rodzajnijków?

Nie ma tutaj więc jednoznacznej odpowiedzi, czy warto się pomęczyć czy też lepiej pójść na inne studia, a znajomość niemieckiego udokumentować tylko certyfikatami. Wszystko zależy od wymagań przyszłej pracy, gdzie czasami napisane jest wprost, że od kandydatów wymagane jest ukończenie filologii germańskiej.

Jeśli jednak wystarczy udokumentowana znajomość języka niemieckiego, a nie ciągnie Cię do nauki językoznawstwa lub literatury krajów niemieckojęzycznych to najprawdopodobniej najlepszą opcją będzie wybranie innego kierunku studiów.

Czy germanistyka jest trudna?

Każda germanistyka jest inna, więc czasem jedna filologia może okazać się prostsza niż cała edukacja od podstawówki do liceum, a inne studia germanistyczne mogą okazać się nie lada wyzwaniem. Wszystko zależy m.in. od uczelni, roku, prowadzących, przedmiotów i zmian w szkolnictwie wyższym na dany rok.

SPRAWDŹ: Nauka niemieckiego z Keitah

Przed rozpoczęciem studiów warto jednak poszukać informacji o danym kierunku np. w Internecie lub od poprzednich roczników. Taki research pomoże i powie, czego można się spodziewać po zajęciach i jak się na nie wcześniej przygotować.

Przydatne mogą być również grupy kierunkowe na Facebooku, gdzie można dopytać się o dany kierunek, przedmiot lub konkretnego prowadzącego. Uzyskane odpowiedzi mogą być pomocne w ustaleniu, czy germanistyka będzie kierunkiem dla nas.

W moim odczuciu filologia germańska nie była aż taka trudna, ale trafiłam na czas pandemii, więc studiowanie wyglądało… osobliwie. Drugi rok był najtrudniejszy, bo pojawiły się nowe przedmioty dotyczące językoznawstwa, które niestety nie przychodziły mi zawsze z łatwością.

Jest to jednak tylko moja opinia, ale w porównaniu np. z marketingiem, który również studiowałam jako studia licencjackie to germanistyka była w moim odczuciu prostsza. W porównaniu jednak do studiów magisterskich, licencjat z filologii germańskiej był najtrudniejszy. Tak jak wspomniałam wcześniej – nie było AŻ TAK trudno, ale jednak ilość zagadnień do opanowania była większa niż na magisterce z… prawa w biznesie.

Jakim cudem to możliwe? Kiedyś chyba zapytam mojej uczelni…

Filologia germańska – co po tym kierunku?

Germanistyka skończona i przyszedł czas na wybór, co zrobić po skończeniu filologii germańskiej. Przeglądając oferty pracy można zauważyć, że język niemiecki to częste wymaganie przy różnego rodzaju zawodach. Czasami napisane jest wprost, że jest to praca dla absolwentów filologii, ale wiele ofert pracy wymaga tylko zdanego egzaminu językowego.

Germanistyka często jest połączona z językiem specjalistycznym z dziedzin takich jak biznes, informatyka czy turystyka. Firmy często potrzebują specjalistów ze znajomością języka niemieckiego w tych konkretnych obszarach, więc warto jest wziąć to pod uwagę. Język niemiecki przydatny może być jednak w każdej innej dziedzinie, więc możliwości ścieżek zawodowych jest nieskończenie wiele.

Czy warto studiować germanistykę?

Tak, warto, o ile jest to potrzebne do osiągnięcia celów i zdobycia wymarzonej pracy. Jeśli jednak głównym powodem studiowania germanistyki jest chęć opanowania języka niemieckiego to lepiej jednak jest zapisać się na kurs językowy. Na filologii poznaje się nie tylko język obcy, ale i kulturę oraz zagadnienia z językoznawstwa, które nie zawsze konieczne są do efektywnej komunikacji. Są to zagadnienia przydatne, ale nie niezbędne.

Studiowanie germanistyki tylko po to, by nauczyć się języka nie jest dobrym pomysłem, bo często kończy się to niechęcią do niemieckiego. Zły prowadzący lub też trudność w nauce jednego zagadnienia może spowodować, że nauka nie będzie szła bezproblemowo. Inną kwestią jest również to, że dla niektórych osób filologia będzie jedyną skuteczną metodą nauki niemieckiego. Często jest tak ze względu na zaangażowanie i otoczenie językiem niemieckim, ale to się różni w zależności od osoby.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o języku niemieckim, mogą spodobać Ci się te posty:

Chcesz uczyć się niemieckiego?

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka niemieckiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę niemieckiego z Keitah? 🙂

Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl