Czy warto studiować germanistykę tylko po to, by poznać język niemiecki? Czy germanistyka to przydatny kierunek studiów czy też może jeden z tych, który należy omijać szerokim łukiem? Na wszystko można podać jedną tylko odpowiedź – to zależy.

Czy warto studiować germanistykę?

Maturzyści często pytają się, czy warto studiować germanistykę. Ten kierunek podobno ma przyszłość, a ofert pracy dla absolwentów filologii niemieckiej jest dużo. To może być jeden z powodów, dlaczego wiele osób decyduje się na studiowanie filologii germańskiej.

Z drugiej strony jednak na studiach filologicznych poznaje się nie tylko język, ale i również kulturę, historię oraz literaturę danego kraju. Dla niektórych jest to najciekawsza rzecz do nauki na studiach, ale dla wielu jednak jest to droga przez mękę, by tylko uzyskać pozytywną ocenę.

SPRAWDŹ: Jak nauczyć się niemieckich rodzajnijków?

Nie ma tutaj więc jednoznacznej odpowiedzi, czy warto się pomęczyć czy też lepiej pójść na inne studia, a znajomość niemieckiego udokumentować tylko certyfikatami. Wszystko zależy od wymagań przyszłej pracy, gdzie czasami napisane jest wprost, że od kandydatów wymagane jest ukończenie filologii germańskiej.

Jeśli jednak wystarczy udokumentowana znajomość języka niemieckiego, a nie ciągnie Cię do nauki językoznawstwa lub literatury krajów niemieckojęzycznych to najprawdopodobniej najlepszą opcją będzie wybranie innego kierunku studiów.

Czy germanistyka jest trudna?

Każda germanistyka jest inna, więc czasem jedna filologia może okazać się prostsza niż cała edukacja od podstawówki do liceum, a inne studia germanistyczne mogą okazać się nie lada wyzwaniem. Wszystko zależy m.in. od uczelni, roku, prowadzących, przedmiotów i zmian w szkolnictwie wyższym na dany rok.

SPRAWDŹ: Nauka niemieckiego z Keitah

Przed rozpoczęciem studiów warto jednak poszukać informacji o danym kierunku np. w Internecie lub od poprzednich roczników. Taki research pomoże i powie, czego można się spodziewać po zajęciach i jak się na nie wcześniej przygotować.

Przydatne mogą być również grupy kierunkowe na Facebooku, gdzie można dopytać się o dany kierunek, przedmiot lub konkretnego prowadzącego. Uzyskane odpowiedzi mogą być pomocne w ustaleniu, czy germanistyka będzie kierunkiem dla nas.

Filologia germańska – co po tym kierunku?

Studia językowe skończone i przyszedł czas na wybór, co zrobić po skończeniu studiów. Przeglądając oferty pracy można zauważyć, że język niemiecki to częste wymaganie przy różnego rodzaju zawodach. Czasami napisane jest wprost, że jest to praca dla absolwentów filologii, ale wiele ofert pracy wymaga tylko zdanego egzaminu językowego.

Germanistyka często jest połączona z językiem specjalistycznym z dziedzin takich jak biznes, informatyka czy turystyka. Firmy często potrzebują specjalistów ze znajomością języka niemieckiego w tych konkretnych obszarach, więc warto jest wziąć to pod uwagę. Język niemiecki przydatny może być jednak w każdej innej dziedzinie, więc możliwości ścieżek zawodowych jest nieskończenie wiele.

Czy warto studiować germanistykę?

Tak, warto, o ile jest to potrzebne do osiągnięcia celów i zdobycia wymarzonej pracy. Jeśli jednak głównym powodem studiowania germanistyki jest chęć opanowania języka niemieckiego to lepiej jednak jest zapisać się na kurs językowy. Na filologii poznaje się nie tylko język obcy, ale i kulturę oraz zagadnienia z językoznawstwa, które nie zawsze konieczne są do efektywnej komunikacji. Są to zagadnienia przydatne, ale nie niezbędne.

Studiowanie germanistyki tylko po to, by nauczyć się języka nie jest dobrym pomysłem, bo często kończy się to niechęcią do niemieckiego. Zły prowadzący lub też trudność w nauce jednego zagadnienia może spowodować, że nauka nie będzie szła bezproblemowo. Inną kwestią jest również to, że dla niektórych osób filologia będzie jedyną skuteczną metodą nauki niemieckiego. Często jest tak ze względu na zaangażowanie i otoczenie językiem niemieckim, ale to się różni w zależności od osoby.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o języku niemieckim, mogą spodobać Ci się te posty:

Kurs niemieckiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka niemieckiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę niemieckiego z Keitah? 🙂