Idiomy niemieckie – książka do nauki

Idiomy niemieckie to temat, o którym jeszcze nie wspominałam na moim kanale i blogu. Ostatnio w moje łapki wpadła książka do nauki niemieckich idiomów od Arkadiusza Gerlica. Zapewne znacie go z YouTube?a oraz strony internetowej, gdzie znajdziecie mnóstwo trików na naukę niemieckiego.

100 ilustrowanych niemieckich idiomów

Książka, o której mówię to 100 ilustrowanych niemieckich idiomów. Ta książka jest na poziomie A1-B2, ale będzie ona przydatna dla każdego, kto chce nauczyć się niemieckich idiomów.

W swojej bibliotece mam również 100 ilustrowanych idiomów angielskich (link do postu – klik!) i te dwie książki są do siebie podobne w zamyśle, ale jednocześnie tak różne, że nie można ich do siebie porównywać. Obie jednak są z tego samego wydawnictwa Poltext.

Na samym początku książki, nawet jak pójdziemy do księgarni i ta książka trafi się w nasze łapki to już mamy korzyść, bo na skrzydełku mamy od razu napisane jak uczyć się idiomów niemieckich. Są to sposoby niezwiązane stricte z samym posiadaniem książki, ale skoro już mamy jakiś sposób na naukę idiomów to dobrze byłoby jednak mieć ten materiał źródłowy. Takim materiałem jest więc ta książka.

Jak uczyć się idiomów niemieckich?

Zanim zaczniemy naszą naukę mamy wstęp oraz po raz kolejny wskazówki od autora. Wyjaśniają one na czym polega książka oraz jak efektywnie się z niej uczyć. Sam autor pisze, że temat idiomów potraktował z humorem i to da się wyczuć podczas nauki. Niektóre z idiomów przecież nie mają dosłownie sensu w języku polskim albo też tworzą przezabawne kombinacje. To wszystko w książce zostało odnotowane.

Wskazówki związane są z efektywną nauką idiomów, by przyzwyczaić się do tych idiomów oraz by zostały one w pamięci długotrwałej. Te sposoby mogą się przydać, jeśli ktoś np. nie korzysta z aplikacji takich jak Anki czy Quizlet. Filmiki na temat Anki znajdziesz poniżej, to jedna z moich ulubionych aplikacji do nauki słownictwa.

Nauka idiomów niemieckich

Przejdźmy teraz do tego, jak wygląda nauka każdego idiomu. Każdy idiom najpierw ma obrazek, a potem krótkie wprowadzenie do idiomu, które często połączone jest z krótkim opisem, dlaczego taki idiom w ogóle jest przydatny albo też w jakiej sytuacji można z niego skorzystać.

Następnie części są już zależne od idiomu. Często są tutaj przykłady wykorzystania danego idiomu w zdaniach tak jak i ciekawostki dotyczące idiomów. To jest coś ciekawego, ja lubię takie rzeczy i na pewno jest to plus. Często są również tutaj ćwiczenia do idiomów, a odpowiedzi do nich małym druczkiem napisane są na ten samej stronie. Graficznie jest to tak zrobione, że podczas czytania pytania przeczytanie odpowiedzi nie jest takie proste. Nie musimy więc się martwić, że odpowiedź od razu będzie nam znana.

Fiszki do nauki idiomów niemieckich

To, co spodobało mi się najbardziej to obecność fiszek na samym końcu książki. Są to kartki do wycięcia z książki, które mają nam służyć jako karty do powtarzania w wolnych chwilach. Dodatkowo od autora mamy również napisane przykłady 7 gier, które mogą pomóc w naszej nauce tych idiomów.
Jeśli nie chcesz psuć książki i wycinać tych fiszek to na stronie wydawnictwa znajdziesz link, w którym te fiszki możesz osobno pobrać i wydrukować. Ja z tego skorzystałam, bo nie jestem za wycinaniem rzeczy z książki, więc?

Okej, teraz moja końcowa ocena. Ja z książki jestem zadowolona, bo idiomy niemieckie to zawsze była moja pięta Achillesowa. Teraz mam możliwość przećwiczenia i nareszcie zapamiętania tych idiomów, więc bardzo się z tego powodu cieszę 🙂

Dajcie mi znać w komentarzu co wy myślicie na temat tej książki i jakie są wasze sposoby na naukę idiomów i cóż? miłej nauki języków obcych 😉

Może Ci się również spodobać: