Jak przygotować się do matury z niemieckiego?

Matura z niemieckiego nie jest trudna, o ile dobrze rozplanujesz swoją naukę i będziesz się systematycznie uczyć. Nie różni sie ona wcale od matury z języka angielskiego, co jest dość dużym plusem, gdy w szkole przygotowujesz się stricte do matury z angielskiego.  Jeśli czujesz, że łatwiej jest Ci się uczyć niemieckiego niż angielskiego to lepszym pomysłem jest zdawanie matury z języka niemieckiego.

PRZECZYTAJ: Kursy maturalne do niemieckiego?

Nauka do matury z niemieckiego będzie się różnić w zależności od tego, czy zdecydujesz się zdawać tylko maturę podstawową bądź też tylko maturę rozszerzoną. Matura rozszerzona nie jest tak trudna, jak się o niej mówi, ale również wymaga włożenia trochę wysiłku w naukę.

Zanim zaczniemy taka szybka informacja – stworzyłam kursy przygotowujące do matury z języka niemieckiego oraz angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Przydadzą Ci się one jeśli przygotowujesz się do matury z tego języka bez pomocy nauczyciela 🙂 Moje kursy znajdziesz na tej stronie, a więcej informacji o samym kursach do niemieckiego na samym dole tego postu 🙂

Ale wracając.

Czy można się samemu przygotować do matury z języka obcego?

Odpowiedź będzie krótka ? tak, można i jest to możliwe. Sama miałam taką sytuację i zdawałam maturę rozszerzoną z języka niemieckiego i poszło mi na tyle dobrze, by dostać się na germanistykę 🙂

Nie jest to proste, ale jest to możliwe. Trzeba mieć bardzo dobrze rozplanowany plan nauki, być systematycznym i nie poddawać się. Nie można odkładać nauki w nieskończoność czekając ?na natchnienie? do nauki. Dużo osób popełnia taki błąd, a to tak nie działa. Natchnienie przyjdzie, gdy zabierzesz się do nauki 🙂

Na co zwrócić uwagę podczas nauki niemieckiego na maturę?

W Internecie można znaleźć zagadnienia, które musisz przyswoić przed maturą z języka niemieckiego. Te zagadnienia różnią się w zależności od tego, czy chcesz zdawać maturę podstawową czy też rozszerzoną ? głównie chodzi o gramatykę oraz słownictwo. Znalezienie tych zagadnień pomoże Ci w zaplanowaniu planu nauki do matury.

PRZECZYTAJ: Niemieckie rodzajniki. Jak nauczyć się rodzajników w niemieckim i nie zwariować?

Nie martw się – jeśli nie zdążysz czegoś ogarnąć to nie będzie to koniec świata, ale im więcej wiesz, tym większa szansa, że Ci lepiej pójdzie bez “nadmiernej kreatywności”. Chodzi mi tutaj o sposoby rozwiązywania zadań maturalnych, ponieważ one potencjalnie mogą Ci pomóc w rozwiązywaniu? pozostałych zadań maturalnych, których nie umiesz rozwiązać ze względu na braki w wiedzy. Wystarczy być spostrzegawczym i myśleć logicznie, a wszystko pójdzie dobrze 🙂

Na co poświęcić najwięcej czasu przygotowując się do matury z niemieckiego?

repetytorium niemiecki
Kilka książek do nauki niemieckiego na maturę

Najwięcej zadań maturalnych możesz rozwiązać znając tylko i wyłącznie słówka. Gramatyka też jest przydatna, racja, ale bez słownictwa nie będziesz w stanie skorzystać z gramatyki 😉 Najlepszym pomysłem jest więc pilna nauka słownictwa maturalnego, a gramatykę rozwijaj w międzyczasie. Jeśli masz zagadnienia maturalne to łatwo będzie zaznaczać co już potrafisz, a co jeszcze musisz powtórzyć.

ZOBACZ: Książki do nauki niemieckiego

Gdy zdecydujesz się na maturę podstawową z języka niemieckiego, musisz dodać do planu nauki ćwiczenie mówienia w tym języku. Jeśli przygotowujesz się TYLKO do matury rozszerzonej to? pomiń tę część. Nie będzie ona sprawdzana, a jeśli masz mało czasu, by przygotować się na maturę to lepiej jest skupić się na tym, co faktycznie będzie sprawdzane.

Co można pominąć podczas nauki na maturę z języka niemieckiego?

Kiedy myślimy o maturze rozszerzonej z języka niemieckiego to myślimy, że musimy ogarnąć wszystkie zagadnienia gramatyczne z tego języka. NIE! Nie wszystkie zagadnienia, które są w repetytorium gramatycznym będą na maturze rozszerzonej z niemieckiego, więc nie musisz ich znać. Możesz je znać i użyć (będzie to bardzo dobrze ocenione podczas rozprawki), ale nie musisz. Lepiej jest napisać coś prościej i do tego bezbłędnie niż bardziej skomplikowanie i do tego z błędami.

Jakie książki mogą pomóc w nauce języka niemieckiego?

repetytorium niemiecki
Jedno z lepszych repetytoriów do nauki języka niemieckiego na maturę
repetytorium niemiecki
Ksiązka z wydawnictwa Greg przygotowująca do matury z języka niemieckiego

Na rynku możesz znaleźć wiele książek do nauki języka niemieckiego do matury. Ja napisałam o tym jeden post (klik), ale tych książek jest więcej. Oprócz książek, które podałam w poście obok przydać Ci się może również:

  1. Vademecum Maturzysty Język niemiecki wydawnictwo Greg
  2. 250 ćwiczeń z gramatyki Niemiecki wydawnictwo Pons
  3. Deutsch Repetytorium tematyczno leksykalne wydawnictwo Wagros (część 1, część 2, część 3)

Te książki pomogą Ci w samodzielnej nauce. Musisz jednak pamiętać, że nawet najlepsza książka nie pomoże Ci zdać matury, jeśli nie będziesz się pilnie uczyć 🙂

Kursy maturalne przygotowujące do matury z podstawowej i rozszerzonej z niemieckiego

Wspomiałam coś o tym, że stworzyłam kursy przygotowujące do matury z języka niemieckiego i angielskiego. Te kursy napisane zostały na podstawie moich doświadczeń z maturą, więc oprócz samych słówek, potrzebnych zwrotów i gramatyki znajdziesz tam również mnóstwo tricków, które ułatwią Ci maturę.

Jestem pewna, że te kursy pomogą w Twojej nauce. Zawarłam tam wszystko to, co może się przydać do matury z języka obcego i to aż z 3 języków obcych – angielski, niemiecki, hiszpański.

Informacje o kursach maturalnych znajdziesz na osobnej zakładce na mojej stronie tak jak i w poniższym filmiku, gdzie opisuję jak wyglądają te kursy od środka.


To byłoby tyle, jeśli chodzi o podstawowe informacje dotyczące przygotowań do matury z języka niemieckiego. Jeśli masz jeszcze jakie pytania dotyczące matury z języka niemieckiego to zostaw mi komentarz pod tym postem. Postaram się na wszystkie pytania odpowiedzieć 🙂

Miłej nauki!

Może Ci się również spodobać: