Matura z niemieckiego – jak przygotować się do matury z niemieckiego?

Jak przygotować się do matury z niemieckiego?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak przygotować się do matury z niemieckiego to mam dobre wieści. Matura z niemieckiego nie jest trudna, o ile dobrze rozplanujesz swoją naukę i będziesz się systematycznie uczyć.

Nie różni się ona wcale od matury z języka angielskiego, co jest dość dużym plusem, gdy w szkole przygotowujesz się stricte do matury z angielskiego. Jeśli czujesz, że łatwiej jest Ci się uczyć niemieckiego niż angielskiego to lepszym pomysłem jest zdawanie matury z języka niemieckiego.

PRZECZYTAJ: Kursy maturalne do niemieckiego

Nauka do matury z niemieckiego będzie się różnić w zależności od tego, czy zdecydujesz się zdawać tylko maturę podstawową bądź też tylko maturę rozszerzoną. Matura rozszerzona nie jest tak trudna, jak się o niej mówi, ale również wymaga włożenia trochę wysiłku w naukę.

Zanim zaczniemy taka szybka informacja – stworzyłam kursy przygotowujące do matury z języka niemieckiego, angielskiego i hiszpańskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Przydadzą Ci się one jeśli przygotowujesz się do matury z tego języka bez pomocy nauczyciela 🙂 Moje kursy znajdziesz na tej stronie, a więcej informacji o samym kursach do niemieckiego na samym dole tego postu 🙂

Czy można się samemu przygotować do matury z języka obcego?

Odpowiedź będzie krótka – tak, można i jest to możliwe. Sama miałam taką sytuację i zdawałam maturę rozszerzoną z języka niemieckiego i poszło mi na tyle dobrze, by dostać się na germanistykę 🙂

PRZECZYTAJ: Jak napisać rozprawkę w języku niemieckim?

Nie jest to proste, ale jest to możliwe. Trzeba mieć bardzo dobrze rozplanowany plan nauki, być systematycznym i nie poddawać się. Nie można odkładać nauki w nieskończoność czekając, na natchnienie do nauki. Dużo osób popełnia taki błąd, a to tak nie działa. Natchnienie przyjdzie, gdy zabierzesz się do nauki 🙂

Na co zwrócić uwagę podczas nauki niemieckiego na maturę?

W Internecie można znaleźć zagadnienia, które musisz przyswoić przed maturą z języka niemieckiego. Te zagadnienia różnią się w zależności od tego, czy chcesz zdawać maturę podstawową czy też rozszerzoną – głównie chodzi o gramatykę oraz słownictwo. Znalezienie tych zagadnień pomoże Ci w zaplanowaniu planu nauki do matury.

PRZECZYTAJ: Niemieckie rodzajniki. Jak nauczyć się rodzajników w niemieckim i nie zwariować?

Nie martw się – jeśli nie zdążysz czegoś ogarnąć to nie będzie to koniec świata, ale im więcej wiesz, tym większa szansa, że Ci lepiej pójdzie bez “nadmiernej kreatywności”. Chodzi mi tutaj o sposoby rozwiązywania zadań maturalnych, ponieważ one potencjalnie mogą Ci pomóc w rozwiązywaniu pozostałych zadań maturalnych, których nie umiesz rozwiązać ze względu na braki w wiedzy. Wystarczy być spostrzegawczym i myśleć logicznie, a wszystko pójdzie dobrze 🙂

Na co poświęcić najwięcej czasu przygotowując się do matury z niemieckiego?

repetytorium niemiecki
Kilka książek do nauki niemieckiego na maturę

Najwięcej zadań maturalnych możesz rozwiązać znając tylko i wyłącznie słówka. Gramatyka też jest przydatna, racja, ale bez słownictwa nie będziesz w stanie skorzystać z gramatyki 😉 Najlepszym pomysłem jest więc pilna nauka słownictwa maturalnego, a gramatykę rozwijaj w międzyczasie. Jeśli masz zagadnienia maturalne to łatwo będzie zaznaczać co już potrafisz, a co jeszcze musisz powtórzyć.

ZOBACZ: Książki do nauki niemieckiego

Gdy zdecydujesz się na maturę podstawową z języka niemieckiego, musisz dodać do planu nauki ćwiczenie mówienia w tym języku. Jeśli przygotowujesz się TYLKO do matury rozszerzonej to pomiń tę część. Nie będzie ona sprawdzana, a jeśli masz mało czasu, by przygotować się na maturę to lepiej jest skupić się na tym, co faktycznie będzie sprawdzane.

Co można pominąć podczas nauki na maturę z języka niemieckiego?

Kiedy myślimy o maturze rozszerzonej z języka niemieckiego to myślimy, że musimy ogarnąć wszystkie zagadnienia gramatyczne z tego języka. NIE! Nie wszystkie zagadnienia, które są w repetytorium gramatycznym będą na maturze rozszerzonej z niemieckiego, więc nie musisz ich znać. Możesz je znać i użyć (będzie to bardzo dobrze ocenione podczas rozprawki), ale nie musisz. Lepiej jest napisać coś prościej i do tego bezbłędnie niż bardziej skomplikowanie i do tego z błędami.

Jakie książki mogą pomóc w nauce języka niemieckiego?

repetytorium niemiecki
Jedno z lepszych repetytoriów do nauki języka niemieckiego na maturę
repetytorium niemiecki
Ksiązka z wydawnictwa Greg przygotowująca do matury z języka niemieckiego

Na rynku możesz znaleźć wiele książek do nauki języka niemieckiego do matury. Ja napisałam o tym jeden post (klik), ale tych książek jest więcej. Oprócz książek, które podałam w poście obok przydać Ci się może również:

Te książki pomogą Ci w samodzielnej nauce. Musisz jednak pamiętać, że nawet najlepsza książka nie pomoże Ci zdać matury, jeśli nie będziesz się pilnie uczyć 🙂

Czy matura z niemieckiego jest trudna?

Wiele maturzystów pyta o to, czy matura z niemieckiego jest trudna. Jest to zasadne pytanie, bo w końcu przygotować trzeba się do kilku egzaminów, a nie tylko do jednego. Na wszystkie najczęstsze pytania maturalne dotyczące matury rozszerzonej z języka niemieckiego opowiedziałam w tym poście.

Kursy maturalne przygotowujące do matury z podstawowej i rozszerzonej z niemieckiego

Wspomniałam coś o tym, że stworzyłam kursy przygotowujące do matury z języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Te kursy napisane zostały na podstawie moich doświadczeń z maturą, więc oprócz samych słówek, potrzebnych zwrotów i gramatyki znajdziesz tam również mnóstwo tricków, które ułatwią Ci maturę.

Miłej nauki!

Miłej nauki!

Może Ci się również spodobać:

Kurs niemieckiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka niemieckiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę niemieckiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl