Jak się uczyć języków obcych?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna. Każdy uczy się inaczej i najważniejsze, by znaleźć swój własny idealny sposób na naukę. Nauka języków obcych różni się też w zależności od naszego nastroju, zdrowia oraz? chęci.

Można więc zadać pytanie ? jak się uczyć języków obcych, skoro nie mam pojęcia od czego zacząć? W dzisiejszym poście podam Ci kilka moich trików, które pomogą Ci w nauce (i to nie tylko języków obcych).

Style uczenia się

Każdy uczy się inaczej i po części jest to podyktowane różnego rodzaju stylami uczenia się.

Chodzi tutaj o podział na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Aby znaleźć swoją własną metodę nauki języków obcych, dobrze jest wiedzieć, który z tych trzech stylów nauki najbardziej Ci pomaga, bo w efekcie będziesz w stanie uczyć się szybciej i lepiej.

Należy jednak pamiętać, że są osoby, które mają mieszane style uczenia się ? to znaczy, że potrafią jednocześnie być np. wzrokowcami oraz kinestetykami. Zazwyczaj jeden ze stylów uczenia się przeważa, ale nie jest to reguła.

Jak się uczyć języków obcych podczas choroby?

Jako osoba ze słabym zdrowiem mam w małym palcu sposoby na naukę języków obcych podczas choroby. Po części może się wydawać, że jest to katorga, ale z moich obserwacji wynika, że wszystko zależy od tego, co Ci dolega i czy jesteś w stanie się uczyć.

Nie każda choroba pozwala na efektywną naukę, ale jeśli tylko jesteś w stanie siedzieć/leżeć i nie nie spać, a w dodatku wykazujesz czynności życiowe i jesteś w stanie logicznie myśleć to powinieneś dać radę się uczyć podczas choroby, a ściślej mówiąc podczas przeziębienia.

Jak się uczyć języków obcych podczas przeziębienia?

Jeśli złapało Cię przeziębienie to zapewne Twój mózg myśli tylko o tym, by iść spać. Trzeba więc odrobinę oszukać swój umysł i uczyć się podczas odpoczynku.

Ten sposób polega na tym, że ODPOCZYWAMY, ale jednocześnie POWTARZAMY materiał, którego kiedyś się uczyliśmy. Są to więc z jednej strony bardziej powtórki, ale one przecież są bardzo ważną częścią nauki 🙂

Jeśli jednak mamy przebłyski dobrego samopoczucia to można spróbować z nauką nowego słownictwa. Jest to wbrew pozorom czynność, która wymaga najmniej energii jeśli chodzi o języki obce ? dla mózgu jest to zazwyczaj tylko łączenie polskiego odpowiednika z zagraniczną wersją słówka.

Gramatyka to niebezpieczny twór nie tylko dla osób chorych, dlatego nie radziłabym z nim zadzierać. Z tej misji możesz nie wyjść cało. A jeśli jakimś cudem Ci się to uda, to jest prawdopodobieństwo, że zniechęcisz się do nauki i kiedy będziesz już zdrowy to na widok podręcznika będziesz uciekać tam, gdzie pieprz rośnie.

Aplikacje do nauki języków obcych

Aplikacje do nauki języków obcych często pomagają w nauce słownictwa, a czasami i gramatyki. Czasami możesz również za pomocą aplikacji ćwiczyć słuchanie i pisanie. Co najlepsze, nie musisz poświęcać na naukę za pomocą aplikacji wiele czasu. Często wystarczy tylko 5 minut i już znasz kilka słówek więcej 🙂

Na moim kanale YouTube mam całą serię dotyczącą różnych aplikacji, które mogą Ci pomóc w nauce wielu języków obcych i poniżej prezentuję kilka aplikacji, na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych aplikacji do nauki to zapraszam również do tego wpisu ? klik!

Książki do nauki języków obcych

książki do nauki angielskiego

Jeśli chcesz się uczyć języków obcych to dobrze, byś miał źródło, z którego będziesz się uczyć. Bardzo często brak określonego źródła nauki powoduje, że się nie uczymy bądź też zapominamy, że w ogóle naukę mieliśmy w planach 😉

Obecnie jest wiele książek do nauki języków obcych i są one ogólnodostępne. Najpopularniejsze książki do nauki języków obcych możesz znaleźć w każdym Empiku bądź też w lokalnych księgarniach.

Jak znaleźć idealną książkę do nauki?

Idealna książka do nauki to pojęcie względne, bo każdy ma inne potrzeby oraz inny cel nauki. Jedni potrzebują książkę, by uczyć się z niej słownictwa, gramatyki? Takich potrzeb może być wiele.

Dlatego też tak często robię filmiki, w których opowiadam o książkach do nauki języków obcych. Mam nadzieję, że one choć odrobine pomogą Ci w odpowiedzi na pytanie jak znaleźć idealną książkę do nauki 🙂

Motywacja do nauki

Motywacja do nauki jest moim zdaniem najważniejsza, jeśli myślisz na poważnie o nauce języków obcych. Motywację możesz zdobyć oraz utrzymać na wiele sposobów, a podstawowym sposobem jest sprawienie, by nauka dawała Ci frajdę 🙂

Możesz znaleźć wiele blogów, kanałów na YouTube, gdzie ludzie dzielą się swoją pasją do nauki. Ja prowadzę właśnie taki kanał (zapraszam do subskrybowania!) i mówię o nauce wielu języków obcych.

Jeśli brakuje Ci motywacji do nauki języków obcych to być może pomogą Ci poniższe filmiki:

Czy nauka języków obcych jest trudna?

Moim zdaniem każda nauka jest trudna, o ile nie znajdziemy swojego sposobu na naukę. Nie każdy sposób nauki musi być racjonalny, więc jeśli widzisz, że coś Ci pomaga, ale nie ma to racjonalnego tłumaczenia to nie przejmuj się tym i korzystaj z tego sposobu 🙂

Nauka języków obcych powinna sprawiać frajdę i nie chodzi o to, by to był konkurs w jak najszybszej nauce. Sam proces nauki powinien już być fajną przygodą, a efekt tj. komunikowanie się z innymi i rozumienie tekstów to świetna nagroda, która motywuje do nauki.


Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci w znalezieniu odpowiedzi na pytanie jak się uczyć języków obcych albo też podsunął kolejne pytania związane z nauką języków obcych 🙂

Napisz w komentarzu co Tobie pomaga w nauce i bez czego Ty nie możesz się obejść podczas nauki języków obcych 🙂

Może Ci się również spodobać:

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂