Jak wybrać podręcznik?
Gdy idziemy do księgarni, często omamia nas ilość książek do nauki, piękne okładki i opisy, które zachęcają do kupna. Często okazuje się jednak, że te książki nie pomogą nam w nauce, bo nasze oczekiwania względem książki były całkiem inne. Jak więc wybrać dobry podręcznik, który nam pomoże w nauce?

Jak wybrać prawidłowo podręcznik?
O czym jest książka?
Dobrze, byś wiedział w czym ta książka ma Ci pomóc ? czy w nauce słownictwa, czy w nauce gramatyki, nauce mówienia czy też słuchania. Może chcesz kupić też kurs, aby dopiero zacząć uczyć się tego języka i wtedy dobrze, by nauka tych 4 umiejętności była ze sobą pomieszana.
Będąc w księgarni najpierw zwrócisz uwagę na okładkę. W 99% tak będzie. To nic złego, o ile zwrócisz uwagę również i na treść, bo okładka to nie wszystko.
Sprawdzanie treści

Jeśli już wiesz, czego szukasz i wybrałeś już jakiś podręcznik ze względu na okładkę to teraz przyszła pora na sprawdzanie treści. Zazwyczaj sprawdzamy tylko 1 rozdział, maksymalnie 2 tak dokładnie, ale dobrze byłoby jeszcze spojrzeć na jakiś rozdział w środku książki oraz na sam koniec. Wtedy zobaczysz czy struktura książki jest w miarę taka sama we wszystkich rozdziałach oraz czy książka nie jest dla Ciebie zbyt prosta. Zdarza się, że pierwsze 2 rozdziały są jakieś trudne, a później już trochę z górki i znasz prawie każde słówko, każdą konstrukcję gramatyczną.
W niektórych książkach w spisie treści masz również rozpisane czego uczysz się w każdym rozdziale. Oczywiście możesz to przejrzeć, ale wtedy nie masz pewności czy sposób przekazywania wiedzy jest dla Ciebie jasny, zrozumiały oraz przydatny.
To nie sztuka kupić książkę, której treści nie rozumiesz.
Odpowiedzi do książki
Jeśli w podręczniku są zadania to sprawdź czy są do tych zadań odpowiedzi. Zazwyczaj są one albo pod koniec książki albo pod koniec rozdziału. Są takie książki, przy których odpowiedzi nie ma, ale pośrednio są one w treści tego, co się naucza. To znaczy, że w zadaniach są takie same przykłady co w treści, która dane zagadnienie dopiero naucza. Taka książka to np. Język koreański cz. 1.
Książki bez odpowiedzi
Jest jeszcze jeden rodzaj książek, które są dużym wyzwaniem i nauka z nich idzie odrobinę wolno, ale efekty są świetne. Są to takie książki, w których odpowiedzi nie ma, ale żeby znaleźć odpowiedzi to trzeba szukać dużo w Internecie. I to nie jest zarzut, bo przez takie szukanie dowiadujemy się zazwyczaj o wiele więcej niż na początku chcieliśmy.
Taką książką jest Ostatni szlif wydawnictwa Poltext, w której jest wiedza, ale żeby wykonać zadania nie “na odczep się” to trzeba szukać w Internecie wiedzy. Ciekawe jest również to, że poprzez korzystanie z tej książki poznajemy też środowisko uczelniane oraz środowisko pracy w języku niemieckim. Korzystanie z tej książki więc pomogło mi trochę na przedmiocie kultura krajów niemieckojęzycznych jak miałam wykłady o systemie szkolnictwa 🙂

Takie książki, które nie mają odpowiedzi są dobre dla osób, które lubią same wyszukiwać informacji. Przydatne są również dla osób, które uczą się w grupie, bo wtedy można np. razem wyszukiwać informacji.
Błędy w książkach
Dość często mówi się o błędach w książkach do nauki języków obcych. To jest jeden z głównych czynników powodujący, że danej książki nie wybieramy. Ja podchodzę do tego tak, że o ile książka nie podaje całkowicie błędnych informacji (np. złe słownictwo czy gramatyka) to z danej książki nie rezygnuję. I tak każdą informację sprawdzam po 15 razy później w Internecie, więc ryzyko, że nauczę się czegoś nieprawidłowo maleje.
W książkach do nauki języków obcych dużo jest literówek w polskich słowach, albo w słownictwie obcojęzycznym. Często są to jednak literówki z nieuwagi. Można zauważyć czy jest to literówka z nieuwagi poprzez spojrzenie na klawiaturę i zobaczenie, czy dana litera, którą błędnie zapisano znajduje się w pobliżu tej litery, która akurat powinna być. Np. zamiast g może być f, t, y, h, b, v.
Na pierwszy rzut oka przy przeglądaniu książek tego nie widać, dopiero później jak autentycznie siadamy do nauki z danej książki. Jeśli więc będą to tego typu literówki to myślę, że danej książki nie można od razu odrzucić, bo hej! ? książki też tworzą i piszą ludzie. Błędy więc mają prawo się zdarzać i nawet wielostopniowa korekta czasami nie pomaga.
Gdzie najlepiej kupować książki?
Jeśli chodzi jeszcze o książki to można zadać pytanie, gdzie jest najlepiej kupować książki ? czy w księgarniach, czy w Internecie. Moim zdaniem wszystko zależy od tego, gdzie akurat są promocje, czy różnica w cenie jest duża, czy będziemy mieli jak podjechać do danej księgarni oraz czy koszt tego dojazdu nie wyniesie przypadkiem więcej niż różnica w cenie w sklepie stacjonarnym oraz w sklepie internetowy.
Nie ma jednego sposobu na to, jak wybrać idealny podręcznik, bo wszystko zależy od tego, co Ty potrzebujesz i czego chcesz się nauczyć z danego podręcznika. Mam jednak nadzieję, że ten zbiór wskazówek pomoże Ci w wyborze książek, które autentycznie pomogą Ci w nauce.
Do następnego postu!
Może Ci się również spodobać:
- Nauka hiszpańskiego od podstaw z serią Ana Lucía
- Moje nowe książki do nauki języków obcych
- Co czytać podczas choroby?
Ucz się języka obcego z Keitah!
Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?
Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:
Atmosfera na zajęciach
Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.
Jak wyglądają zajęcia?
Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.
Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂