Egzamin TOEFL Junior
W poprzednim wpisie opisywałam moje sposoby na stres przez egzaminem oraz omawiałam to, czego naprawdę się bałam w całym tym wydarzeniu. Dzisiaj jestem już po egzaminie, odpoczywam po AffiliateDays with Ceneo.pl w Warszawie i chcę Wam opisać jak wygląda egzamin TOEFL Junior, jakie są moje wrażenia i czy warto było do niego podejść 🙂
Jak wygląda egzamin TOEFL Junior?
Podejrzewam, że nie wszyscy słyszeli o tym egzaminie z języka angielskiego. Jego celem jest sprawdzenie umiejętności aż do poziomu B2. Podczas egzaminu sprawdza się rozumienie ze słuchu, znajomość środków stylistycznych i gramatyki oraz czytanie ze zrozumieniem. Ja do egzaminu podeszłam w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, ponieważ z okazji dnia świętego Patryka zorganizowano go tam dla maturzystów za darmo. Jego regularna cena to około 300 złotych.
Po co wybrałam się na egzamin TOEFL Junior?
Tak jak mówiłam w moim filmiku o postanowieniach noworocznych, chciałam podejść do egzaminu IELTS w okolicy maja/czerwca. Moje plany odrobinę muszą przenieść się w czasie, więc gdy dowiedziałam się o egzaminie, który potwierdzi moją znajomość języka angielskiego na poziomie B2 to byłam przeszczęśliwa.
Poziom trudności egzaminu TOEFL Junior
Dodatkowo, ten egzamin promowano jako “przygotowanie do matury” i autentycznie takim się okazał! Poziom tekstów i zadań gramatycznych nie był skomplikowany i każdy maturzysta powinien sobie z nim poradzić bez problemu. Moim zdaniem było to również dobre sprawdzenie, jak radzimy sobie w chwili stresu i czy tricki oraz sposoby na rozwiązywanie zadań z rozumienia ze słuchu i zadań wielokrotnego wyboru autentycznie są tak dobre jak myśleliśmy.
Przebieg egzaminu
Nie wiem czy wszędzie tak wygląda ten egzamin, więc niektóre rzeczy mogą się różnić!
Gdy tylko dotarłam do WSB we Wrocławiu, oddałam torebkę wraz z telefonem i kurtką do szatni. Na salę można było wejść tylko z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Osoby niepełnoletnie musiały mieć zgodę opiekunów prawnych na wzięcie udziału w egzaminie.
Egzamin planowo rozpocząć miał się o godzinie 9, ale prawie godzinę zajęło kodowanie arkusza odpowiedzi. Każda osoba dostała oficjalny ołówek, ponieważ tylko ołówkiem można było nanosić odpowiedzi na kartę.
Egzamin po zakończeniu kodowania trwał około 2-3h. Pomiędzy drugim a trzecim blokiem była pięciominutowa przerwa, by pójść do toalety oraz zjeść śniadanie przygotowane dla każdego uczestnika (dostaliśmy kanapkę, wodę niegazowaną oraz jabłko – mniam!).
Moje przemyślenia po egzaminie TOEFL Junior
Hmmm. Mam mieszane uczucia co do tego egzaminu. Z jednej strony był bardzo prosty, ale kilka pytań było podchwytliwych. Przy zadaniach z rozumienia ze słuchu zamyśliłam się (wskazówka dla wszystkich – nie radzę słuchać piosenek japońskich przed egzaminem z angielskiego 🙂 ) i niestety na część nie odpowiedziałam pewnie prawidłowo 🙁
Zadania gramatyczne można było moim zdaniem rozwiązać znając tak naprawdę tylko szyk zdania w języku angielskim. Na 42 podpunkty tylko raz szukałam w umyśle regułki gramatycznej i w dodatku dotyczyło to tylko a/an i the.
Czytanki w sekcji czytania ze zrozumieniem było dość bardzo zróżnicowane. Pojawił się tekst o Pałacu Zimowym, na co zareagowałam dość… dziwnie. Podobnie chyba jak na okładkę pierwszego polskiego Vogue’a…
Wyniki egzaminu TOEFL Junior
Na początku byłam sobą zawiedziona. Nie byłam z siebie dumna. Aż do otrzymania wyników byłam na siebie wściekła i narzekałam na siebie.
Kiedy przyszły wyniki zdziwiłam się jednak, ponieważ okazało się, że brakowało mi tylko 5 punktów do maksymalnej oceny!
Morał z tego taki, że nie warto się na siebie wściekać, jeśli nie mamy ku temu twardych dowodów 🙂
Moi drodzy, to byłoby na tyle w dzisiejszym poście. Mam nadzieję, że ten krótki opis egzaminu się przydał przy wyborze egzaminu z języka angielskiego 🙂
Do następnego postu!
Może Ci się również spodobać:
Kurs angielskiego z Keitah!
Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?
Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.
Możesz się ze mną uczyć języka angielskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:
Atmosfera na zajęciach
Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.
Jak wyglądają zajęcia?
Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.
Więc jak, zdecydujesz się na naukę angielskiego z Keitah? 🙂