Jak zmienić nastawienie do nauki?

jak zmienić nastawienie do nauki

Pierwszy rok studiów już za mną i mogę cieszyć się już wakacjami. Przez cały ten rok moja nauka na studiach się jednak zmieniła i o tych zmianach chciałabym dzisiaj powiedzieć. Za pomocą podsumowania chcę podpowiedzieć Ci kilka sposobów jak zmienić nastawienie do nauki i w efekcie poprawić wyniki 🙂

Zmiana priorytetów w nauce

Moja nauka się zmieniła, bo zmieniły się moje priorytety w nauce. Kiedyś najważniejsze dla mnie było rozumienie czytanego tekstu, a na studiach ciągle było mówione o tym, że najważniejsze jest mówienie. I tak na każdym przedmiocie.

Z tym mogę się trochę kłócić i mówić moje teorie (da się nauczyć języka obcego bez innych ludzi), ale zauważyłam, że gdy najważniejsze dla mnie stało się mówienie to cała reszta szła nadnaturalnie szybko. Szybciej ogarniałam słownictwo oraz gramatykę i to w dodatku nawet te konstrukcje, z którymi zawsze miałam problemy. Niektóre zajęły dużo czasu, by je ogarnąć, ale jest lepiej niż było.

Aby ćwiczyć mówienie robiłam po nocach wielokilometrowe wędrówki dookoła stołu, jednocześnie jedząc coś słodkiego, ale to taki mój mały zwyczaj. Kiedy chcę się nad czymś skupić i myślę nad czymś intensywnie to zaczynam chodzić dookoła stołu. Koniec i kropka.

Częściej korzystałam również z talking botów, by z nimi flirtować, prosić o przysługi czy też po prostu do nich mówić. W końcu technologia to nasz przyjaciel 🙂

Program Anki, a moja nauka na studiach

Nadal korzystam z Anki, bo inaczej zapamiętywanie naprawdę sprawia mi kłopot, ale powtórki robię co 2-3 dni. Moje foldery wyglądają trochę inaczej tj. z każdej książki tworzę tyle folderów ile ma ta książka. Wiem, że można zrobić jeden folder i korzystać z tagów, ale dla mnie jest to niewygodne i po prostu jeden rozdział to jedna talia.

Z tego sposobu zaczęłam korzystać, bo często na testach półsemestralnych mówiono z których rozdziałów będzie sprawdzane słownictwo i wtedy za pomocą odpowiednich komend mogłam zresetować tylko i wyłącznie dany jeden rozdział i ?uczyć się? go od nowa, a przynajmniej powtarzać.

Korzystanie z tagów nie podoba mi się ze względu na to, że jest to moim zdaniem więcej dodatkowej pracy i w dodatku nie mam radości w związku z tym, że stworzyłam pewnego rodzaju hierarchię. Hierarchia wydaje mi się po prostu zawsze atrakcyjna wizualnie (np. w Simsach czy też w Anki) i jest dziwnie satysfakcjonująca 🙂

O programie Anki, który pomaga mi w zapamiętywaniu mówiłam w tym filmiku:

Nauka gramatyki

O moich sposobach na gramatykę zrobiłam osobny filmik oraz post i z tych sposobów korzystałam przez cały rok akademicki. Jeśli już to jest jeszcze jedna rzecz, na którą zwracam uwagę i jest to ilość zagadnień, które ogarniam na raz.

Zauważyłam, że jeśli uczę się mniej to szybciej zapamiętuję i łatwiej jest mi od razu korzystać z tego, co już się nauczyłam. Odnosi się to również do słownictwa, ale większy kłopot był zawsze z gramatyką.

Podsumowując ? ucząc się mniej, uczę się szybciej. Fajnie, prawda? 🙂

Lenistwo i motywacja

Mam wrażenie, że lenistwo jest powodem, dlaczego powstają wynalazki i nowe rozwiązania? Po prostu zauważyłam, że im bardziej nie chciało mi się uczyć, tym bardziej starałam się skrócić moją naukę i dlatego też moje sesje teraz trwają po 5-10 minut na każdy z języków, którego się uczę. Kiedyś ten czas był 3 razy dłuższy?

Nie zmienia to jednak faktu, że w czasie tak krótkiej sesji nauki motywuję się tak bardzo do nauki, że zapamiętuję wszystko względnie od razu np. słownictwo.

Inną kwestią jest również to, że teraz mogę sobie pozwolić na dużo nauki języków obcych, bo w liceum czy gimnazjum to możliwe nie było… 🙁

Nowe miejsce do nauki

Częściej uczę się w łóżeczku. Po prostu biorę książkę, zakreślacz i czytam 🙂 To, co wydaje mi się trudne zakreślam, jeśli jest to np. jedno zdanie czy też 1 ciekawostka, ale jeśli jest to jakaś reguła czy lista słówek to robię zdjęcie telefonem, a później (następnego dnia czy też za tydzień) robię notatkę w moim zeszycie.


Tak zmieniła się moja nauka. Teraz uczę się jeszcze efektywniej i skuteczniej. Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Cię do wprowadzenia zmian oraz do tego, by zmienić swoje nastawienie do nauki 🙂

Do następnego postu!

Może Ci się również spodobać: