Jaki poziom ma matura podstawowa z hiszpańskiego?

Matura podstawowa z języka hiszpańskiego nie jest wcale tak taka trudna, ale warto wiedzieć jaki ma poziom w skali od A1 do C2. Oprócz tego warto również wiedzieć jakie zadania mogą pojawić się na egzaminie oraz które z nich są najtrudniejsze.

Poziom języka hiszpańskiego po maturze

Matura podstawowa z języka hiszpańskiego to poziom B1-B2. Cześć zadań może wydawać się jednak prostszych i mniej wymagających więc tutaj przedział zadań może być nawet A1-A2. Bardzo często jednak jest to dość subiektywne i zależności od tego, jaki mamy poziom, niektóre zadania mogą wydawać się prostsze lub też trudniejsze. Większość zadań jednak jest zoptymalizowana tak aby sprawdzać aktywną oraz pasywną znajomość języka obcego na poziomie B1.

Które zadania na maturze z hiszpańskiego są najtrudniejsze?

Trudność zadań maturalnych to zdecydowanie zagadnienie dość subiektywne, ale są zadania, które wydają się być trudniejsze od pozostałych. Na maturze podstawowej jednym z najtrudniejszych zadań są zazwyczaj zadania otwarte i na maturze podstawowej takim zadaniem może być zadanie 10 i 11.

Zadanie 10 i 11 na maturze podstawowej z języka hiszpańskiego polegają m.in. na dopasowaniu odpowiedniej formy, czasu lub też związku frazeologicznego w taki sposób, by całość miała sens. Gdy przygotowuję uczniów na zajęciach indywidualnych do matury to właśnie te zadania zawsze są najtrudniejsze i często bardziej wymagające od napisania emaila czy też postu na bloga.

Czy warto zdecydować się na maturę rozszerzoną z hiszpańskiego oprócz tylko matury podstawowej?

Z racji tego że maturę podstawową z języka hiszpańskiego jest na wyższym poziomie aniżeli było to w poprzednich latach to warto zastanowić się nad pisaniem również matury rozszerzonej z języka hiszpańskiego.

W przypadku wielu kierunków studiów potrzebny jest język obcy zdany na maturze na poziomie rozszerzonym i hiszpański jest coraz najczęstszym wyborem. Z tego powodu rozszerzenie z języka hiszpańskiego może być przydatne jeśli chcemy być przygotowani do takich studiów, gdzie potrzebne nam są 2 języki obce, by się dostać.

Inną kwestią najbardziej ambitną jest również to, że poziom zaawansowany z języka hiszpańskiego pozwoli nie tylko na zdanie egzaminu maturalnego z tego języka, ale również na zdanie innych egzaminów językowych na dość wysokim poziomie. Te inne egzaminy językowe tak jak np. DELE mogą być przydatne, jeśli szukamy pracy z językiem hiszpańskim. Czasami wystarczy tylko i wyłącznie filologia z danego języka obcego, ale jeśli zdecydujemy się na inny język obcy na studiach (np. niemiecki lub angielski) to wtedy takie certyfikaty mogą być przydatne. Wszystko zależy od tego jaką ofertę pracy znajdziemy oraz jakie będą jej poszczególne wymagania.

To jest takie spostrzeżenie praktyczne, które pojawiło się u mnie po kilku latach od zdanej matury i dzielę się nimi z moimi uczniami, których przygotowuje do matury z języka obcego. Jeśli chcesz przygotować się ze mną do matury z hiszpańskiego lub też do egzaminów językowych, to sprawdź tę stronę.

Kursy maturalne przygotowujące do matury podstawowej i rozszerzonej z angielskiego

Wspomniałam coś o tym, że stworzyłam kursy przygotowujące do matury z języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Te kursy napisane zostały na podstawie moich doświadczeń z maturą, więc oprócz samych słówek, potrzebnych zwrotów i gramatyki znajdziesz tam również mnóstwo tricków, które ułatwią Ci maturę.

Miłej nauki!

Może Ci się również spodobać:

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl