Matura podstawowa z języka niemieckiego nie jest wcale tak taka trudna, ale warto wiedzieć jaki ma poziom w skali od A1 do C2. Oprócz tego warto również wiedzieć jakie zadania mogą pojawić się na egzaminie oraz które z nich są najtrudniejsze.
Poziom języka niemieckiego po maturze
Matura podstawowa z języka niemieckiego to poziom B1-B2. Cześć zadań może wydawać się jednak prostszych i mniej wymagających więc tutaj przedział zadań może być nawet A1-A2. Bardzo często jednak jest to dość subiektywne i zależności od tego, jaki mamy poziom, niektóre zadania mogą wydawać się prostsze lub też trudniejsze. Większość zadań jednak jest zoptymalizowana tak aby sprawdzać aktywną oraz pasywną znajomość języka obcego na poziomie B1.
Które zadania na maturze z niemieckiego są najtrudniejsze?
Trudność zadań maturalnych to zdecydowanie zagadnienie dość subiektywne, ale są zadania, które wydają się być trudniejsze od pozostałych. Na maturze podstawowej jednym z najtrudniejszych zadań są zazwyczaj zadania otwarte i na maturze podstawowej takim zadaniem może być zadanie 10 i 11.
Zadanie 10 i 11 na maturze podstawowej z języka niemieckiego polegają m.in. na dopasowaniu odpowiedniej formy, czasu lub też związku frazeologicznego w taki sposób, by całość miała sens. Gdy przygotowuję uczniów na zajęciach indywidualnych do matury to właśnie te zadania zawsze są najtrudniejsze i często bardziej wymagające od napisania emaila czy też postu na bloga.
Czy warto zdecydować się na maturę rozszerzoną z niemieckiego oprócz tylko matury podstawowej?
Z racji tego że maturę podstawową z języka niemieckiego jest na wyższym poziomie aniżeli było to w poprzednich latach to warto zastanowić się nad pisaniem również matury rozszerzonej z języka niemieckiego.
W przypadku wielu kierunków studiów potrzebny jest język obcy zdany na maturze na poziomie rozszerzonym i niemiecki jest coraz najczęstszym wyborem. Z tego powodu rozszerzenie z języka niemieckiego może być przydatne jeśli chcemy być przygotowani do takich studiów, gdzie potrzebne nam są 2 języki obce, by się dostać.
Inną kwestią najbardziej ambitną jest również to, że poziom zaawansowany z języka niemieckiego pozwoli nie tylko na zdanie egzaminu maturalnego z tego języka, ale również na zdanie innych egzaminów językowych na dość wysokim poziomie. Te inne egzaminy językowe tak jak np. GOETHE mogą być przydatne, jeśli szukamy pracy z językiem niemieckim. Czasami wystarczy tylko i wyłącznie filologia z danego języka obcego, ale jeśli zdecydujemy się na inny język obcy na studiach (np. hiszpański lub angielski) to wtedy takie certyfikaty mogą być przydatne. Wszystko zależy od tego jaką ofertę pracy znajdziemy oraz jakie będą jej poszczególne wymagania.
To jest takie spostrzeżenie praktyczne, które pojawiło się u mnie po kilku latach od zdanej matury i dzielę się nimi z moimi uczniami, których przygotowuje do matury z języka obcego. Jeśli chcesz przygotować się ze mną do matury z niemieckiego lub też do egzaminów językowych, to sprawdź tę stronę.
Kursy maturalne przygotowujące do matury podstawowej i rozszerzonej z angielskiego
Wspomniałam coś o tym, że stworzyłam kursy przygotowujące do matury z języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Te kursy napisane zostały na podstawie moich doświadczeń z maturą, więc oprócz samych słówek, potrzebnych zwrotów i gramatyki znajdziesz tam również mnóstwo tricków, które ułatwią Ci maturę.
Miłej nauki!
Może Ci się również spodobać: