Japoński czy koreański?

Japoński czy koreański – oto jest pytanie. Dość często dostaję wiadomości z pytaniem, który język wybrać do nauki. Nie umiem i nie mogę nawet odpisać „ucz się tego języka, bo jest popularny”, dlatego też zawsze staram się w odpowiedziach naprowadzić mojego rozmówcę by sam sobie odpowiedział poprzez zadawanie pytań (jak się później okazuje dość trafnych).

Porównuję japoński i koreański pod względem gramatyki, pisma i wymowy. To one znacząco mogą się przyczynić do trafnego wyboru nowego języka do nauki.

Podejrzewam, że sporo osób zastanawia się nad wyborem jednego z tych języków, ale prawdopodobnie nie mają kogo się spytać o radę. Dlatego też zrobiłam ten filmik i jak tylko ktoś zapyta mnie o wybór pomiędzy tymi dwoma językami, to w odpowiedzi dostanie ten oto link 😉

Japoński czy koreański – jakiego języka się uczyć?

Moim zdaniem, podczas wyboru nowego języka każdy powinien zastanowić się nad trzema aspektami:

  1. Którego języka będzie mi się łatwiej nauczyć? (czyli trzeba porównać te dwa języki)
  2. Do którego języka mam większą słabość? (inaczej więź emocjonalna z danym językiem np. nauczę się japońskiego, bo lubię anime)
  3. Który język obcy przyda mi się w przyszłości? („w przyszłości”, czyli w pracy itp.)

O ile na dwa pierwsze pytania jest prosto odpowiedzieć, to trzecie pytanie jest dość podchwytliwe. Jest tak dlatego, ponieważ trudno jest przewidzieć, który język obcy za jakieś 10-15 lat będzie bardziej popularny.

Na moim kanale dość często mówię o aspekcie finansowym podczas wyboru języków obcych do nauki, ale czasami ciężko jest pogodzić chęć nauki do potrzeb rynku.


Nie da się jednoznacznie powiedzieć, którego języka obcego jest się lepiej uczyć. Każdy z nas ma inne powody, dlaczego chciałby się uczyć japońskiego czy też koreańskiego i sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Może Ci się również spodobać: