Kto z nas nie lubi czytać książek? A może by tak sięgnąć po książki w wersji do nauki angielskiego? 🙂 W tym poście pokażę Ci jedną z fajniejszych serii książek, dzięki której nauka angielskiego będzie ciekawsza, bo podczas czytania nadrobisz zaległości z klasyki literatury 🙂 Czyli mówiąc jeszcze prościej – czytamy książki po angielsku z serią Klasyka po angielsku wydawnictwa Poltext.

Klasyka po angielsku – seria do nauki angielskiego z wydawnictwa Poltext

Klasyka po angielsku to seria, która jest stale rozwijana przez wydawnictwo Poltext. Jak na chwilę obecną ukazało się ponad 30 publikacji i to wszystko są książki w wersji do nauki angielskiego.

Ja na swojej półce z tej serii mam książki:

 • Frankenstein
 • Little Women
 • The Adventures of Sherlock Holmes
 • Sense and Sensibility
 • Anne of Avonlea

Można zadać jednak pytanie na czym polega fenomen książek po angielsku do nauki i dlaczego są one tak ważne w nauce na wyższych poziomach.

Co wyróżnia książki wydawnictwa Poltext w wersji do nauki angielskiego?

Dlaczego warto czytać książki po angielsku?

Czytając książki po angielsku w oryginale (klasykę po angielsku w szczególności!) natrafić można na słowa, które pierwszy raz widzimy na oczy. Czasami jest możliwe wywnioskowanie z kontekstu o co chodzi, ale jeśli akcja książki osadzona jest w dawnych czasach (a w wypadku klasyki jest tak prawie zawsze) to jest to zadanie znacznie utrudnione i w efekcie tracimy motywację do czytania.

Dodatkowo mamy trudności ze zrozumieniem niektórych zagadnień kulturowych, a to również przyczynia się do problemów z prawidłowym odbiorem tekstu. Im coś jest trudniejsze, tym mniej motywacji do czytania oo angielsku, co przekłada się na efekty w nauce.

Uwielbiam tę serię właśnie dlatego, że oprócz samego wytłumaczenia słownictwa mamy tutaj również m.in. objaśnienia kulturowe oraz ciekawostki, które sprawiają, że czytanie staje się o wiele przyjemniejsze 🙂 W dodatku możemy później zabłysnąć wśród znajomych ciekawostkami, których można się dowiedzieć czytając te opracowania. Nie każdy przecież wie, że Ząbkowice Śląskie to po niemiecku Frankenstein 😉

Czy książki po angielsku z tłumaczeniem uczą tylko czytania ze zrozumieniem?

Gdy tylko czytamy słowo książka to od razu myślimy, że będziemy się uczyć tylko czytania ze zrozumieniem. Jest jednak odrobinę inaczej, bo do książek z wydawnictwa Poltext zawsze dołączone jest audio. Jest ono do pobrania przez stronę internetową wydawnictwa w formie skompresowanego pliku.

Warto również zauważyć, że w książkach z serii Klasyka po angielsku zawsze znaleźć można ćwiczenia, które wiążą się ze znajomością słownictwa czy też gramatyki. Czasami wykraczają one ponad samą książkę tj. wymagają zrobienia researchu na dany temat. Nawet jeśli uczysz się samodzielnie to możesz przygotować mini prezentację na dany temat i głośno o niej opowiedzieć. W ten sposób ćwiczysz również mówienie po angielsku.

To, ile nauczysz się z danej książki zależy wyłącznie od Twojej motywacji oraz pomysłowości 🙂

Którą książkę z serii Klasyka po angielsku wybrać?

Tak jak wspomniałam na samym początku, książek do nauki angielskiego z klasyką wydawnictwa Poltext jest dość dużo. Każda opowiada o czymś innym i często są to również różne gatunki, więc od wyboru do koloru 🙂

Przy wyborze tego, którą książkę z tej serii chcesz przeczytać warto zwrócić uwagę na? filmy. Jako okładki z książek są użyte w większości właśnie zdjęcia bądź też kadry z filmów, ale wspominam o tym z innego powodu.

Istnieje duża szansa, że jeśli spodobał Ci się film to i sięgniesz to pierwowzoru. Czasem może być odwrotnie (w moim wypadku było tak właśnie z filmem “Rozważna i Romantyczna”, gdzie książka mi się podobała, a film już niekoniecznie), więc nie warto się zrażać.

Moje recenzje poszczególnych książek z tej serii oraz poradnik jak czytać książki w językach obcych znajdziesz w poniższych filmikach:

Dodatkowo być może spodoba Ci się post, w których pisałam wprost o tym, jak czytać książki w języku obcym.

Little women w wersji do nauki angielskiego

Aby jeszcze lepiej pokazać na czym polega fenomen książek z sesii Klasyka po angielsku, przekartkujmy jedną z nowszych propozycji wydawnictwa z tej serii. Jest to książka Little Women autorstwa Louisy May Alcott z opracowaniem Marty Fihel oraz Grzegorza Komerskiego.

Książka opowiada o czterech siostrach mieszkających w domostwie zwanym Orchard House. Każda z nich ma inną osobowość, ale pod nieobecność ojca walczącego na wojnie opiekują się gospodarstwem razem z matką. To ona wpaja córkom ideały wolności oraz zachęca do znalezienia swojej własnej drogi w życiu.

W podręczniku znajdziemy na marginesach trudniejsze słowa z tekstu, które pod koniec książki są zebrane alfabetycznie w słowniczku. Po każdej z części znajdują się wcześniej wspomniane przeze mnie zadania (odpowiedzi do nich są umieszczone na końcu książki) oraz ciekawostki kulturowe i historyczne, informacje o słowach oraz gramatyce. Tych części jest w przypadku tej książki 8.


To byłoby tyle na dzisiaj! 🙂 Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii na temat książek po angielsku, za pomocą których uczymy się nie tylko angielskiego, ale i czytamy wciągającą historię 🙂 Napisz mi proszę w komentarzu co sądzisz o tych książkach! 🙂

Może Ci się również spodobać:

 • Dlaczego warto uczyć się angielskiego?
 • Jak wygląda egzamin TOEFL Junior?
 • Jak wybrać podręcznik?

Kurs angielskiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka angielskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

 • angielskiego
 • koreańskiego
 • niemieckiego
 • hiszpańskiego

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę angielskiego z Keitah? 🙂