Kto z nas nie lubi czytać książek? A może by tak sięgnąć po książki w wersji do nauki angielskiego? 🙂 W tym poście pokażę Ci jedną z fajniejszych serii książek, dzięki której nauka angielskiego będzie ciekawsza, bo podczas czytania nadrobisz zaległości z klasyki literatury 🙂

Klasyka po angielsku – seria do nauki angielskiego z wydawnictwa Poltext

Klasyka po angielsku to seria, która jest stale rozwijana przez wydawnictwo Poltext. Jak na chwilę obecną ukazało się ponad 30 publikacji i to wszystko są książki w wersji do nauki angielskiego.

Ja na swojej półce z tej serii mam książki:

Można zadać jednak pytanie na czym polega fenomen książek po angielsku do nauki i dlaczego są one tak ważne w nauce na wyższych poziomach.

Co wyróżnia książki wydawnictwa Poltext w wersji do nauki angielskiego?

Czytając książki po angielsku w oryginale (klasykę po angielsku w szczególności!) natrafić można na słowa, które pierwszy raz widzimy na oczy. Czasami jest możliwe wywnioskowanie z kontekstu o co chodzi, ale jeśli akcja książki osadzona jest w dawnych czasach (a w wypadku klasyki jest tak prawie zawsze) to jest to zadanie znacznie utrudnione i w efekcie tracimy motywację do czytania.

Dodatkowo mamy trudności ze zrozumieniem niektórych zagadnień kulturowych, a to również przyczynia się do problemów z prawidłowym odbiorem tekstu. Im coś jest trudniejsze, tym mniej motywacji do czytania oo angielsku, co przekłada się na efekty w nauce.

Uwielbiam tę serię właśnie dlatego, że oprócz samego wytłumaczenia słownictwa mamy tutaj również m.in. objaśnienia kulturowe oraz ciekawostki, które sprawiają, że czytanie staje się o wiele przyjemniejsze 🙂 W dodatku możemy później zabłysnąć wśród znajomych ciekawostkami, których można się dowiedzieć czytając te opracowania. Nie każdy przecież wie, że Ząbkowice Śląskie to po niemiecku Frankenstein 😉

Czy książki po angielsku z tłumaczeniem uczą tylko czytania ze zrozumieniem?

Gdy tylko czytamy słowo książka to od razu myślimy, że będziemy się uczyć tylko czytania ze zrozumieniem. Jest jednak odrobinę inaczej, bo do książek z wydawnictwa Poltext zawsze dołączone jest audio. Jest ono do pobrania przez stronę internetową wydawnictwa w formie skompresowanego pliku.

Warto również zauważyć, że w książkach z serii Klasyka po angielsku zawsze znaleźć można ćwiczenia, które wiążą się ze znajomością słownictwa czy też gramatyki. Czasami wykraczają one ponad samą książkę tj. wymagają zrobienia researchu na dany temat. Nawet jeśli uczysz się samodzielnie to możesz przygotować mini prezentację na dany temat i głośno o niej opowiedzieć. W ten sposób ćwiczysz również mówienie po angielsku.

To, ile nauczysz się z danej książki zależy wyłącznie od Twojej motywacji oraz pomysłowości 🙂

Którą książkę z serii Klasyka po angielsku wybrać?

Tak jak wspomniałam na samym początku, książek do nauki angielskiego z klasyką wydawnictwa Poltext jest dość dużo. Każda opowiada o czymś innym i często są to również różne gatunki, więc od wyboru do koloru 🙂

Przy wyborze tego, którą książkę z tej serii chcesz przeczytać warto zwrócić uwagę na… filmy. Jako okładki z książek są użyte w większości właśnie zdjęcia bądź też kadry z filmów, ale wspominam o tym z innego powodu.

Istnieje duża szansa, że jeśli spodobał Ci się film to i sięgniesz to pierwowzoru. Czasem może być odwrotnie (w moim wypadku było tak właśnie z filmem „Rozważna i Romantyczna”, gdzie książka mi się podobała, a film już niekoniecznie), więc nie warto się zrażać.

Moje recenzje poszczególnych książek z tej serii oraz poradnik jak czytać książki w językach obcych znajdziesz w poniższych filmikach:

Little women w wersji do nauki angielskiego

Aby jeszcze lepiej pokazać na czym polega fenomen książek z sesii Klasyka po angielsku, przekartkujmy najnowszą propozycję wydawnictwa z tej serii. Jest to książka Little Women autorstwa Louisy May Alcott z opracowaniem Marty Fihel oraz Grzegorza Komerskiego.

Książka opowiada o czterech siostrach mieszkających w domostwie zwanym Orchard House. Każda z nich ma inna osobowość, ale pod nieobecność ojca walczączego na wojnie opiekują się gospodarstwem razem z matką. To ona wpaja córkom ideały wolności oraz zachęca do znalezienia swojej własnej drogi w życiu.

W podręczniku znajdziemy na marginesach trudniejsze słowa z tekstu, które pod koniec książki są zebrane alfabetycznie w słowniczku. Po każdej z części znajdują się wcześniej wspomniane przeze mnie zadania (odpowiedzi do nich są umieszczone na końcu książki) oraz ciekawostki kulturowe i historyczne, informacje o słowach oraz gramatyce. Tych części jest w przypadku tej książki 8.

Chcesz wiedzieć, czy dobrze będzie Ci się korzystało z tych książek?

Nie wiesz, czy warto skorzystać z tych książek? Oto więc konkurs, w którym główną nagrodą jest jeden egzemplarz książki Little women w wersji do nauki angielskiego 🙂

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy na Facebooku odpowiedzieć na pytanie konkursowe „Co zmotywowało Cię do przeczytania książki Little Women?” oraz opcjonalnie polubić fanpage Keitah oraz wydawnictwa Poltext. Cały regulamin znajdziesz tutaj.

Może Ci się również spodobać: