Kryminały to oprócz utworów w oryginale jeden z najpopularniejszych rodzajów książek, które można znaleźć w wersji do nauki języka obcego. Często jest to ze względu na to, że do kryminału można podpasować prawie wszystko, więc możliwości nauki są nieskończone. Na rynku dostępne są również kryminały, z którym można korzystać prawie na samym początku nauki. Zachęta do czytania i nauki jest więc jeszcze większa.

Na jakie książki można by więc zwrócić uwagę chcąc wybrać kryminał do nauki? Na jaki kurs językowy z kryminałem warto zwrócić uwagę? (biorąc pod uwagę polskie wydawnictwa i serie książkowe)

Kryminały do nauki angielskiego

Podejrzewam, że najwięcej osób poszukiwać będzie kryminałów do nauki angielskiego. Jest ich wiele nie tylko z wydawnictwa EDGARD, ale czasami można znaleźć je jeszcze w wersji dodatków do gazet. Tutaj tak naprawdę od wyboru do koloru, można tutaj bardziej pokusić się o dobranie takiego kryminału, który będzie pasował pod nasze gusta. W samym wydawnictwie EDGARD jest takich kryminałów na chwilę obecną ponad 20 i część z nich są to kryminały prawnicze bądź też stricte thrillery. Można je znaleźć od poziomu A1 aż do C2, z czego najwięcej jest książek na poziomie B1-B2.

Kryminały do nauki hiszpańskiego

O książkach do nauki hiszpańskiego dla początkujących pisałam również w tym poście, a ostatnio w moje ręce trafiła książka Roja es la nieve z wydawnictwa EDGARD, który jest kryminałem pełną parą. Poziom tej książki jest na poziomie A1-A2, ale nawet dla osób na wyższych poziomach może być ta książka ciekawą powtórką. Jest to też intrygujący sposób na nauczenie się kilku dodatkowych słówek.

Kryminały do nauki francuskiego

Książek do samodzielnej nauki francuskiego nie ma dużo na moich półkach, bo francuski zawsze był dla mnie językiem… dodatkowym? Uczyłam się go, bo warto znać, ale stricte powodu do jego nauki nie miałam. Ostatnio jednak chciałam zmienić moje podejście i na mojej półce pojawiła się książka Tous les secrets du docteur LemaÎtre. Byłam bardzo zaciekawiona tytułem: wszystkie sekrety doktora Lemaitre? O co może chodzić? I w taki sposób zdecydowałam się na tę książkę do nauki francuskiego od podstaw, która… była dla mnie trudna przy pierwszym podejściu. Przy drugiej próbie okazała się już prostsza, ale nauka szła trudniej ze względu na to, że francuski u mnie jest na niższym poziomie niż hiszpański.

Kryminały do nauki niemieckiego

Z racji tego, że studiuję germanistykę, na mojej półce jest mnóstwo książek do nauki niemieckiego. Czy to kryminały czy też książki w oryginale, jest ich dużo. Kryminały w języku niemieckim mam głównie w starszym wydaniu (zapomniałam o nich nagrywając filmik), który dla mnie aż tak intuicyjny nie jest. W takiej wersji mam właśnie kryminał pod tytułem Flirts. Jedna z takich książek jednak jest książką interaktywną pt. Taxi frei, co oznacza, że w zależności od rozdziału, który wybierzemy książka może się całkowicie inaczej skończyć i mieć całkowicie inny bieg.

Kryminały do nauki włoskiego

Nauka włoskiego z kryminałami może być… intrygująca. Sam język płomienny, a kryminał zagadkowy, więc może szykować się mieszanka wybuchowa. Niestety żadnego kryminału do nauki włoskiego na mojej półce jeszcze nie ma. Mam nadzieję, że się to niedługo zmieni, bo książek w języku włoskim na mojej liście przeczytanych książek zbyt dużo nie ma. Trzeba więc to zmienić 😉 Jak na chwilę obecną aż tyle kryminałów w tym języku obcym nie ma na rynku, ale mam nadzieję, że się to za niedługo zmieni.

Kryminały do nauki rosyjskiego

Rosyjskiego niestety jeszcze się nie uczę, ale wiem, że kryminały do nauki rosyjskiego istnieją i nie mogło zabraknąć ich w tej liście 🙂 W ofercie wydawnictwa EDGARD są jak na chwilę obecną dostępne 2 tytuły, które mogą zainteresować. Jeden z nich dostępny jest w dwóch wersjach ze względu na zmianę układu graficznego książek. Podobnie jest jednak również przy kryminałach przy innych językach obcych. Moim zdaniem była to zmiana na dobre, teraz jest o wiele prościej korzystać z tych książek 🙂


A Ty lubisz uczyć się z kryminałami? Co sądzisz o nauce na bazie tekstów literatury? Daj mi o tym znać w komentarzu! 🙂

Może Ci się również spodobać: