Szukasz książek do nauki japońskiego, bo chcesz uczyć się japońskiego lub też zastanawiasz się nad nauką? Trochę książek do nauki języka japońskiego w języku polskim się nazbierało i na całe szczęście jest ich coraz więcej.
W tym poście znajdziesz opis najlepszych moim zdaniem książek do nauki japońskiego w języku polskim. Nie są to wszystkie dostępne książki do nauki japońskiego, ale te są moimi ulubieńcami i polecam je każdemu uczącemu się.
Na ten temat na moim kanale YouTube pojawił się również film, zachęcam do obejrzenia i zasubskrybowania mojego kanału!
Nihongo wa kantan desu yo, czyli najlepsza książka do nauki japońskiego
Nihongo wa kantan desu yo jest moim zdaniem najlepszą serią książek do nauki japońskiego w języku polskim. Jest ona od podstaw, czyli od poziomu N5 aż do poziomu N2. Dla przypomnienia – w języku japońskim egzaminy mają swoje stopnie w odwrotną stronę, gdzie N5 jest poziomem najniższym, a N1 najwyższym. O tym oraz o innych podstawach dotyczących języka japońskiego dowiesz się z poniższego filmiku:
Ta seria książek jest przygotowana dla uczniów szkoły Matsumi i według niektórych będzie ciężko bez wytłumaczeń nauczyciela. Ja nie miałam takiego wrażenia, że książka jest trudna do zrozumienia bez pomocy nauczyciela, ale każdy jest inny.
Moim zdaniem i tak jest to najlepsza książka do nauki japońskiego.
W zależności od części tej serii podręczników do nauki japońskiego mamy trochę inny układ treści. W każdej lub prawie każdej mamy ćwiczenia do treści, gramatykę i kanji, czyli po prostu wszystko, co potrzebne jest do nauki japońskiego.
Na końcu znajdziemy odpowiedzi do zadań, więc nauka idzie sprawnie. Mamy również tabele ze słownictwem i gramatyką, które pomagają w przygotowaniu do egzaminów z języka japońskiego.
Przy nauce gramatyki japońskiej zdania przykładowe nie są zapisane w hiraganie, katakanie czy też kanji. Dużo osób na to narzeka i dyskredytuje tę serię właśnie, ale na samym początku książki jest wyjaśnione, dlaczego tak jest.
PRZECZYTAJ: Co to jest hiragana i katakana?
Nie każda osoba ucząca się języka japońskiego decyduje się na naukę pisma, więc inaczej nie miałaby możliwości, by korzystać z tej książki. Z tego też powodu zdecydowano się na brak zapisu japońskiego przy gramatyce, która dla wielu jest kluczowym elementem nauki japońskiego.
Moim zdaniem nie jest to jednak żaden problem. Systemów pisma japońskiego za pomocą tych książek i tak da się nauczyć, jeśli ktoś tylko chce.
Japoński: Mów pisz i czytaj do nauki kultury Japonii
Japoński: Mów, pisz i czytaj to podręcznik wprowadzający do nauki języka japońskiego. Daje on solidne podstawy języka japońskiego, dzięki czemu możemy szlifować umiejętności za pomocą innych podręczników.
W tej książce mamy wyjaśnioną gramatykę, dialogi, słówka oraz ćwiczenia. Dodatkowo znajdziemy tutaj przydatne ciekawostki dotyczące kultury, które pomogą lepiej zrozumieć kulturę Japonii albo też fabułę filmów i seriali.
PRZECZYTAJ: Nauka japońskiego na egzamin JLPT
Autorka tej książki jest też autorką podręczników wydawanych w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, które na tej liście również się znalazły.
Japoński: Mów, pisz i czytaj nie jest podręcznikiem przygotowującym pod egzaminy. Skupia się on na przygotowaniu do rozmowy w języku japońskim na podstawowym poziomie. Jeśli chcesz w przyszłości pojechać do Japonii w podróż to ta książka będzie idealna.
Rozmówki japońskie i przygotowanie na podróż z Japoński kieszonkowy
Rozmówki japońskie są niezbędne, jeśli wybieramy się w podróż. Jedne z takich rozmówek są z wydawnictwa Nowela, które są moimi ulubionymi rozmówkami języka japońskiego.
PRZECZYTAJ: Aplikacje do nauki japońskiego
Mamy tutaj zwroty, gramatykę, kulturę danego kraju i w dodatku przydatne zwroty. Ta książka nie powstała w języku polskim, ale polskie tłumaczenie miało konsultanta merytorycznego, który zadbał o poprawność przekazywanej wiedzy.
O tej książce wspominałam również na moim Instagramie, gdzie dzielę się różnymi sposobami i trikami na naukę języków obcych.
Książki z Polsko-Japońskiej Akademii technik komputerowych
Książki z Polsko-Japońskiej Akademii Technik komputerowych to świetne kompendia pełne wiedzy o języku japońskim. Jest to całe wydawnictwo, gdzie znajdziemy książki nie tylko do nauki języka japońskiego, ale i dotyczące techniki.
Do nauki japońskiego znajdziemy tutaj kurs dla początkujących, średniozaawansowanych oraz zaawansowanych, ale także książki dotyczące nauki hiragany i katakany.
ZOBACZ: Przydatne aplikacje do nauki japońskiego
Ja miałam dostęp tylko do Język japoński dla początkujących, ale na mojej liście zakupów są książki na poziomy wyżej.
Pismo japońskie, czyli nauka kanji
Pismo japońskie to seria najlepszych moich zdaniem książek do nauki znaków kanji. Są to 3 tomy pełne znaków kanji i japońskich słów. O tych książkach robiłam spam na moich social media, ale naprawdę są to moje ulubione książki do nauki znaków kanji. Mamy tutaj znaki kanji, słownictwo, zadania oraz przykładowe zdania, które zmuszają nas do nauki gramatyki na bieżąco.
Dodatkowo mamy tutaj odpowiedzi do zadań oraz indeksy wg znaków, pierwiastków oraz według czytań. W tomie pierwszym mamy całe wprowadzenie do pisma japońskiego, które warto przeczytać, bo jest tam kilka naprawdę ciekawych kwestii poruszonych.
PRZECZYTAJ: Znaki kanji i jak się ich uczyć?
Nie są to może książki, które przerobimy raz. Są to książki podobne do słowników, które warto mieć na swojej półce i zaglądać od czasu do czasu.
Słownik znaków japońskich
Słownik znaków japońskich z wydawnictwa Wiedza powszechna to niezbędna książka, jeśli chcemy bardziej zgłębić się w znaki kanji. Po raz kolejny nie jest to książka, którą odkładamy na półkę po skończonej nauce, ale książka, do której raz na jakiś czas warto wracać.
PRZECZYTAJ: Wybrać japoński, czy koreański?
Na samym początku znajdziemy tutaj podstawowe wiadomości o japońskim systemie zapisywania. Następnie znajdziemy wskazówki, jak korzystać z tej książki oraz z indeksów, które znajdują się na samym końcu książki.
Podobnie jak w książkach pismo japońskie znajdziemy tutaj indeksy na podstawie liczby kresek, czytań oraz elementów podstawowych. Dla osób początkujących być może nie będą to ważne informacje, ale dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych ułatwią one naukę.
Słownik polsko-japoński
Jeśli szukamy słownika nie znaków, a słówek języka japońskiego to przyda nam się Słownik japońsko-polski z wydawnictwa Wiedza powszechna. Mamy tutaj tylko 2873 hasła wraz z transkrypcją fonetyczną oraz podstawowym zarysem gramatyki, ale dla osób zaczynających swoją przygodę z japońskim będzie to wystarczające.
Przy każdym lub prawie każdym haśle znajdziemy zapis w kanji, hiraganie lub katakanie, a nad znakami kanji znajdziemy furiganę, czyli mały zapis hiraganą. Każde hasło ma również zdanie przykładowe zapisane w podobny sposób.
Z tego słownika mogą więc korzystać osoby, które uczą się tylko mówienia w języku japońskim tak jak i osoby, które uczą się wszystkich aspektów języka japońskiego. Dodatkowo do wszystkiego jest tłumaczenie, więc nauka idzie naprawdę dobrze 🙂
Czy to wszystkie najlepsze książki do nauki japońskiego dla początkujących?
To nie są wszystkie książki, które istnieją w języku polskim do nauki japońskiego i na które należy zwrócić uwagę. Są to jednak moi ulubieńcy, którzy naprawdę pomagają w mojej nauce japońskiego.
Może Ci się również spodobać:
Ucz się języka obcego z Keitah!
Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?
Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.
Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:
Atmosfera na zajęciach
Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.
Jak wyglądają zajęcia?
Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.
Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂