Jak uczyć się angielskiego na wyższych poziomach?

Nauka angielskiego na wyższych poziomach to dla wielu katorga, albo też rzecz zbędna, jeśli tylko ktoś zadowoli się rozumieniem względnie wszystkiego. Jak więc uczyć się angielskiego na wyższych poziomach i jak szlifować ten język?

Nauka angielskiego na wyższych poziomach

Kiedyś na moim Instagramie opublikowałam story, w którym wspomniałam, że najtrudniej jest tak naprawdę nie zacząć, a kontynuować swoją naukę. Dostałam od Was naprawdę spory odzew, w którym zgadzaliście się i prosiliście o porady jak to zmienić i jak kontynuować tę naukę, by ciągle poznawać coś nowego oraz jak się nie poddawać lub wręcz nie cofać w swojej nauce języka obcego.

Zanim jednak przejdziemy do części praktycznej, musimy wrócić na chwilę do części teoretycznej, czyli do powodów dlaczego w pewnym momencie można zauważyć względny brak efektów przy nauce jeśli chodzi o wyższe poziomy.

Dlaczego ciężko jest kontynuować naukę?

Na samym początku nauki jesteśmy zachwyceni, że tak szybko poznajemy najważniejsze słówka, że w żywych tekstach jesteśmy już w stanie tyle, a tyle zrozumieć. Jesteśmy jak gąbka, która chłonie każdą jedną informację, bo nas to fascynuje i ciekawi. Uczymy się podstaw, więc tego, co jest w danym języku obcym najbardziej potrzebne.

Im dalej w las tym więcej potrafimy, ale efektów nie widzimy, bo materiał jest rozproszony. Tu nauczymy się takiego słówka, takiego i takiego, ale szansa, że spotkamy je w autentycznych tekstach w danym języku obcym jest mniejsza niż było to na samym początku naszej nauki.

Tworzenie postanowień związanych z umiejętnościami komunikacyjnymi

I to jest ten moment, w którym trzeba trochę zmienić swój sposób myślenia o nauce języka obcego. To jest właśnie pierwszy ze sposobów na naukę angielskiego na wyższych poziomach, tj. stawiaj sobie cele związane z umiejętnościami komunikacyjnymi, a nie cele związane z nauką gramatyki czy słownictwa.

Przy celach komunikacyjnych gramatyka oraz słownictwo się pojawią, ale wtedy przygotowujemy się pod konkretne sytuacje w życiu. Planując swoją naukę zamiast ustawiać, że we wtorek uczę się czasowników, a w środę słownictwa z książki XYZ, lepiej jest moim zdaniem ustawić cel związany z konkretną umiejętnością np. poznam 10 sposobów jak zareklamować produkt w języku angielskim.

Taki sposób nauki jest przydatny tak naprawdę nie tylko przy nauce na wyższych poziomach, bo może on się przydać na każdym poziomie, ale im dalej w las z nauką, tym cenniejsza jest ta wskazówka.

Przy ustawianiu celów tzw. zadaniowych czy umiejętnościowych, jak zwał tak zwał, tak czy siak uczymy się słownictwa i gramatyki, ale bliżej nam do bycia fluent na poziomie C1/C2 niż bycia fluent na poziomie B1/B2, gdzie znamy tylko jeden sposób na powiedzenie czegoś.

Eliminacja prostszych konstrukcji językowych z naszej mowy

Drugi ze sposobów wiąże się z eliminowaniem prostszych konstrukcji ze swojego słownika. Prawda, czasami odmiana czasownika „być” będzie jedynym, czego nam potrzeba, ale jeśli przygotowujemy się do egzaminu na wyższych poziomach to trzeba jednak nauczyć się eliminować prostsze konstrukcje ze swojego pisma i mowy.

Jest to trudne, żmudne, czasochłonne i czasami niewarte zachodu, ale na wyższych poziomach C1-C2 jest to potrzebne.

Aby eliminować prostsze konstrukcje dobrze jest najpierw mieć rozeznanie, jak wyglądają nasze wypowiedzi lub teksty w języku obcym, gdy z kimś piszemy możemy np. później na podstawie tej rozmowy wypisać najczęstsze konstrukcje, które pisaliśmy, a potem zastanowić się, jak wpleść te bardziej wyrafinowane konstrukcje. Przy mówieniu można zrobić to samo, ale wtedy dobrze jest mieć nagrany swój tekst np. na dyktafonie w telefonie.

Aby wiedzieć, na jakie konstrukcje dobrze jest zamienić albo też jakie konstrukcje z poziomów zaawansowanych powinny się znaleźć w naszych tekstach, można szukać materiałów na egzaminy językowe na poziomie C1-C2. Tutaj można znaleźć całe rozpiski, jakie to są konstrukcje oraz zagadnienia gramatyczne, trzeba tylko trochę poszukać 🙂

Nauka angielskich słówek na poziomie B2-C2 ze słownikiem

Trzecim ze sposobów na naukę słownictwa jest żywa nauka ze słownikiem, czy to online czy też papierowym. Dobrze jest tutaj korzystać ze słowników tylko w języku obcym, bez języka ojczystego i zwracanie uwagi na zdania przykładowe, różne opisy czy jest to słowo formalne, czy też nie, czy może jest jakiś synonim, którego jeszcze nie znamy…

Taki myk dobrze jest ogarnąć na wyższych poziomach, bo wtedy raczej nie powinniśmy się martwić, że nie poradzimy sobie językowo z danym zagadnieniem, bo mamy słownictwo i gramatykę, by poradzić sobie we wszystkich sytuacjach na poziomie podstawowym, teraz trzeba tylko podnieść poprzeczkę, by dać sobie radę w większości sytuacji na poziomie zaawansowanym.

Pomysł nauki ze słownikiem może odrobinę się kłócić z pomysłem, by uczyć się zadaniowo, ale nie do końca. W słowniku nie mamy zazwyczaj żadnych list słownictwa, a to o nie tutaj najbardziej chodzi. Jeśli są to listy słownictwa na poziomie zaawansowanym np. z częściami ciała lub zwierzętami to okej, ale ze słownika jest dużo prościej ogarnąć nowe słownictwo na poziomie zaawansowanym niż z tekstów popularnonaukowych lub publikowanych w Internecie, których sens w większości rozumiemy.

Inną kwestią jest też to, że jeśli są jakieś spory, co do doboru danego słówka w konkretnym zdaniu lub kontekście to często słownik rozwiązuje właśnie takie problemy, zwłaszcza jeśli jest związany z Radą konkretnego Języka Obcego. Miałam kilka takich sytuacji i polecam to rozwiązanie również i Wam, bo jeśli ktoś się przyczepi do doboru danego słowa to właśnie słownik i komentarz w słownikach może po prostu dowieść, kto ma rację. Duh.

Częsty kontakt z żywym i zaawansowanym językiem obcym

Czwartym sposobem jest po prostu częste korzystanie z danego języka obcego i otaczanie się nim. Bycia fluent w danym języku obcym nie osiągniemy, jeśli nie mamy częstego kontaktu z językiem obcym, nie ma takiej opcji. Nie zawsze chodzi tu stricte o wyjazd za granicę, bo nie każdy ma na to przecież pieniądze, ale chociażby śledzenie kont na portalach społecznościowych albo czytanie różnego rodzaju forów internetowych, gdzie teksty nie zawsze są w pełni poprawne gramatycznie i stylistycznie. Ten język jest tam po prostu żywy, a przecież w języku ojczystym też popełniamy milion błędów.

Czytanie różnego rodzaju fór… forów… eh? 😉

Praca nad samym sobą to największa wartość nauki na wyższych poziomach

Ostatnim ze sposobów, jest po prostu praca nad samym sobą. Wyższe poziomy znajomości języka obcego to nie tylko słownictwo i gramatyka, ale tak jak wcześniej wspomniałam również sposoby na pracę z samym sobą, na radzenie sobie w różnych sytuacjach oraz na brak nienawiści do samego siebie, gdy coś jednak się nie uda w tej nauce i jednak trzeba będzie nadal powiedzieć zdanie na poziomie podstawowym, a nie poziomie zaawansowanym.

Ten punkt zajmuje dużo czasu, całe życie pewnie, ale samorozwój pomoże nie tylko w nauce języka obcego, ale również w innych sferach życia.

Niech to będzie nawet ten jeden procent dziennie czy tygodniowo, ale niech będzie.

To byłyby takie najważniejsze aspekty związane z nauką angielskiego oraz większości innych języków obcych na wyższych poziomach. Ciekawa jestem, czy coś byście jeszcze dodali do tej listy i cóż, miłej nauki języków obcych 🙂

Może Ci się spodobać:

Kurs angielskiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka angielskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę angielskiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i jestem założycielką szkoły językowej, w której z pasją uczę angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Moim celem jest nie tylko skuteczne przekazywanie wiedzy, ale także dzielenie się sprawdzonymi metodami nauki, które pomagają w szybkim i trwałym opanowaniu języka. Wierzę, że nauka języków to inwestycja w siebie, dlatego stawiam na praktykę i motywację – aby każdy z moich uczniów mógł z łatwością realizować swoje cele językowe.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O SKUTECZNEJ NAUCE JĘZYKÓW OBCYCH?

Wypełnij poniższy formularz, aby zapisać się na newsletter i poznać najlepsze metody nauki języków obcych!

Scroll to Top