Samodzielna nauka angielskiego w domu, czyli jak uczę się angielskiego?

nauka angielskiego telefon

Samodzielna nauka angielskiego w domu

Samodzielna nauka angielskiego w domu to najlepsze, co tylko może być! ? nie trzeba nigdzie wychodzić, martwić się nauczycielami czy też brakiem nieodrobionego zadania domowego 😉 W jaki sposób jednak samodzielnie uczyć się angielskiego w domu, by nauka przynosiła efekty i nie była katorgą?

nauka angielskiego telefon

Samodzielna nauka angielskiego – materiały

Samodzielna nauka angielskiego, która ma być efektywna powinna rozpocząć się w chwili wyborów materiałów do nauki. Aplikacje, podręczniki, samouczki? Od wyboru do koloru, chociaż nie zawsze to, co najbardziej jest promowane jest najlepsze.

Zachęcam Cię, by nie iść ślepo za tłumem i nie kupować tego, co akurat jest w promocji czy też wszyscy inni polecają. Oczywiście możesz czytać recenzje (sama na moim kanale robię dużo filmików o książkach do nauki języków obcych), ale jeśli coś w danej książce Ci nie pasuje to najzwyczajniej w świecie jej nie kupuj.

Poniżej znajdziesz moje polecenia jeśli chodzi o materiały do samodzielnej nauki angielskiego 🙂

Książki do samodzielnej nauki angielskiego

Jeśli miałabym odpowiedzieć na pytanie, jakie książki do nauki angielskiego polecam to wszystko zależałoby od tego, na jakim poziomie językowym jesteś. Na moim blogu znajdziesz jeden post, w którym polecam książki do nauki języka angielskiego (klik!), ale to tak naprawdę dopiero początek góry lodowej, bo książek, które mogę z czystym sumieniem polecić do nauki języka angielskiego jest o wiele więcej.

Książki do nauki angielskiego dla początkujących

Jeśli miałabym polecić książki do nauki angielskiego na poziom podstawowy A1-A2 to byłoby to:

 • Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka. Część 1

 • Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka. Część 2

 • Małe tablice język angielski z wydawnictwa Adamantan

 • Angielski. No problem! Poziom podstawowy A1-A2

 • Angielski. Repetytorium leksykalno-tematyczne (A2-B1)

 • Angielska gramatyka obrazkowa od wydawnictwa PONS

Książki do nauki angielskiego dla średniozaawansowanych

Dla poziomu średniozaawansowanego B1-B2 polecałabym książki:

 • Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka. Część 3

 • Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka. Część 4

 • Angielski. Repetytorium leksykalno-tematyczne (B2-C1)

 • Książki z serii Klasyka po angielsku z wydawnictwa Poltext

 • Angielski. No problem! Poziom średni B1

 • Angielski. Najważniejsze kolokacje od wydawnictwa EDGARD

 • Repetytorium maturalne. Słownictwo krok po kroku.

Książki do nauki angielskiego dla zaawansowanych

Obecnie uczę się angielskiego na poziomie C1-C2 i sama korzystam między innymi z książek:

 • Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka. Część 5

 • Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka. Część 6

 • CPE Use of English z wydawnictwa Express Publishing

 • Angielski nie gryzie. Dla zaawansowanych

To tylko część książek, które są moim zdaniem warte uwagi. Jeśli masz na oku jakąś książkę do nauki angielskiego, a nie jesteś pewien czy warto się z niej uczyć to napisz mi proszę wiadomość, a postaram się pomóc 🙂

Samodzielna nauka angielskiego – od czego zacząć?

Pierwszy krok w samodzielnej nauce angielskiego już za Tobą, bo masz odpowiednie materiały do nauki, więc możesz odpuścić sobie pytanie od czego zacząć. Teraz dobrze byłoby się wziąć za naukę, czyli mówiąc jeszcze dokładniej za przerabianie materiału do nauki angielskiego, na który się zdecydowałeś.

Nie ma żadnego ?ale?, bo trzeba pokonać lenia i zabrać się do roboty! Angielski sam się nie nauczy 🙂

Z drugiej strony wizja samodzielnej nauki może Cię odrobinę przerażać i sparaliżowany ze strachu nie będziesz w stanie logicznie myśleć, więc przeanalizujmy następne kroki nauki angielskiego razem.

Masz już wybraną książkę do nauki angielskiego, kurs lub też inne źródło wiedzy. Teraz wypadałoby się zacząć uczyć. Nauka zazwyczaj skupia się na opanowywaniu słownictwa oraz gramatyki. Jeśli masz podręcznik/kurs to po prostu idź zgodnie z rozdziałami książki. Jeśli masz troszkę większą wiedzę lub też po prostu chcesz ogarnąć konkretne jedno zagadnienie to skacz po danej książce.

Twoim głównym celem jest to, by się nauczyć, a droga do osiągnięcia celu w tym wypadku nie jest aż taka ważna.

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego w domu?

Chyba każdy marzy o tym, by nauczyć się języka angielskiego w domu szybko, skutecznie i w dodatku bez wysiłku. Oprócz ?nudnej? nauki z podręcznikiem warto również korzystać z tego języka w każdej możliwej chwili, a nie tylko od święta.

Język angielski jest o tyle fajny, że jest on praktycznie wszędzie i nie trzeba specjalnie szukać okazji, by z niego korzystać. Możesz zacząć od zwykłego oglądania tytułów filmów z angielskiego na polski lub odwrotnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem angielskim, by następnie oglądać filmy tylko i wyłącznie w języku angielskim. Jeśli masz np. Netflixa to jest to możliwe i dość łatwe, bo musisz tylko przycisnąć dwa przyciski, by zmienić język napisów bądź też dźwięku.

Ja angielskiego nauczyłam się między innymi właśnie poprzez oglądanie filmików na YouTube tylko i wyłącznie po angielsku i do teraz szukając czegoś w tym serwisie wpisuję na samym początku frazy po angielsku, a nie w innym języku. Jest to czasami irytujące, bo powinnam częściej wyszukiwać rzeczy w innych językach obcych, których się uczę, ale cóż? Old habits die hard (ang. stare nawyki trudno wykorzenić, a dosłownie stare nawyki trudno umierają) 🙂

Jeśli miałabym zrobić listę rzeczy, które mogą pomóc Ci w szybkiej nauce angielskiego w domu to byłoby:

 • Oglądaj dużo po angielsku

 • Znajdź blogi w języku angielskim, które dotyczą Twoich zainteresowań i staraj się czytać posty bądź też je tłumaczyć bezpośrednio na język polski

 • Kup swoją ulubioną książkę w języku angielskim i porównuj tłumaczenia polskie i angielskie jednocześnie analizując, dlaczego jest tak, a nie inaczej (o tym, dlaczego warto czytać w języku obcym piszę tutaj – klik!)

 • Czytaj książki stworzone specjalnie do nauki na danym konkretnie poziomie (w tym poście piszę o takich książkach – klik!)

Nauka angielskiego w domu za darmo

Nauka angielskiego w domu nie musi być droga i bardzo często jest ona możliwa za darmo. Trzeba często poświęcić po prostu trochę więcej czasu, by znaleźć materiały do nauki angielskiego czy też samemu ustalić czego powinno się uczyć najpierw.

Ucząc się angielskiego za darmo w domu warto poszukać specjalnych kursów lub też serii do nauki języka angielskiego na YouTube, które tę nauką umożliwiają. Możesz znaleźć również specjalną listę zagadnień np. gramatycznych, których powinieneś się samodzielnie nauczyć krok po kroku. Nie jest przecież Twoim celem zacząć naukę od końca 😉

Jeśli masz jakieś pytania podczas swojej nauki języków obcych możesz szukać odpowiedzi za pomocą wyszukiwarki Google albo też zapytać na specjalnych stronach, gdzie na pytania odpowiadają native speakerzy albo inne osoby, które po prostu uczą się trochę dłużej. Przykładem takiej strony jest https://hinative.com/pl czy też https://www.italki.com/?hl=pl


Samodzielna nauka angielskiego może być wyzwaniem, ale nie jest to wcale nic niemożliwego. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące samodzielnej nauki angielskiego to zadaj pytanie w komentarzu, a ja postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to tylko możliwe 😉

Może Ci się również spodobać:

Kurs angielskiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka angielskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę angielskiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl