Nauka japońskiego na Duolingo

Duolingo to jedna z popularniejszych aplikacji do nauki języków obcych. Czy wiesz, że ostatnio wprowadzono na Duolingo kurs do nauki języka japońskiego? Tak, to prawda. Celem kursu jest przygotowanie uczącego się na zawody olimpijskie organizowane w Japonii w 2020 roku. Mamy więc 2,5 roku na oswojenie się z sylabariuszami hiragana i katakana, podstawowymi kanji oraz prostymi zdaniami.

PRZECZYTAJ: Zacznij naukę hiszpańskiego i koreańskiego z Keitah

Gdy tylko zobaczyłam, że nauka japońskiego na Duolingo nareszcie jest możliwa, zaczęłam się zastanawiać czy autentycznie ten kurs jest w stanie przygotować nas na takie ważne przeżycie jak wyjazd do Japonii, gdy nie umiemy powiedzieć nawet “dzień dobry”. Nagrałam o tym filmik, w którym sprawdziłam, czy będziemy w stanie nauczyć się sylabariuszy, jak nauczane będą znaki kanji, czy jakość audio będzie zadowalająca oraz w jaki sposób będzie przedstawiona gramatyka? Z tego kursu możesz korzystać za pomocą strony internetowej tak jak i aplikacji, które znajdziesz w App Store lub też Google Play.

Nauka hiragany i katakany

nauka japońskiego na duolingo

Zacznijmy od początku czyli od nauki sylabariuszy. Zaczynamy od nauki hiragany. Odbywa się to w całkiem intuicyjny sposób, aczkolwiek inny niż na “standardowych zajęciach” z języka japońskiego. Ja na takich spotkaniach uczyłam się hiragany według kolejności samogłosek tj. “a”, “i”, “u”, “e”, “o”. W Duolingo pierwsza lekcja łączy się od razu z nauką liczb!

Taki patent na naukę bardzo mi się spodobał i myślę, że wtedy liczby japońskie nie będą już takie straszne (nie wiem jak Wy, ale ja mam w pewien sposób sentyment do słówek, których nauczyłam się jako pierwsze w danym języku).

PRZECZYTAJ: Książki do nauki japońskiego, które musisz mieć na swojej półce!

Nauka katakany oraz kanji wygląda podobnie, a można by nawet napisać, że identycznie. Jedynym minusem według mnie jest to, że nie uczymy się kolejności pisania znaków w żadnym z tych systemów pisma… Uważam to za sporą wadę, ale patrząc na cel tego kursu (opanowanie japońskiego na zawody olimpijskie) wydaje się to logiczne, że mamy tylko “kojarzyć” te znaki, a niekoniecznie je zapisywać. Ponadto, jeśli ktoś się zainteresuje bardziej, to tak czy siak znajdzie w Internecie (bądź książkach) prawidłową kolejność i ręczny sposób zapisu.

Nauka kanji

nauka japońskiego na duolingo

Kanji, czyli znaki pochodzenia chińskiego pojawiają się w kursie na samym początku. Są one przedstawione w kolejności “przydatności”, chociaż moim skromnym zdaniem znaczek na “naukę” tak bardzo nam się przyda na zawody olimpijskie jak lody w zimie (czyli może się przydać, ale szansa jest mała).

Dodatkowo, przy znakach kanji nie ma od razu ich tłumaczenia. Jest duża szansa, że gdzieś mi to umknęło, aczkolwiek z kanji w tym kursie bawiłam się kilkakrotnie. Nawet jeśli podane słówka będą gdzieś w indziej w kursie, nie zmienia to faktu, że po prostu jest to nieintuicyjne! Nie każdy od razu się zorientuje, że słówko ????? znaczy to samo co ??.

PRZECZYTAJ: Jak skutecznie uczyć się kanji?

Gramatyka japońska

nauka japońskiego na duolingo

Oto coś, na co wszyscy czekali najbardziej. W jaki sposób przedstawiono gramatykę, a dokładniej w jaki sposób podaje się odpowiedzi na Duolingo w kursie do nauki japońskiego?

PRZECZYTAJ: Co to jest hiragana i katakana oraz jak się ich nauczyć?

Najciekawszy jest podział czasowników, ponieważ podzielone są one najczęściej na dwie części. Jest to zrobione według baz czasownikowych tj. odmiana czasownika do jednej z baz, a osobno końcówka. Taki sposób przestawiania może wydać się nielogiczny dla samouka oraz nieintuicyjny, ale mi osobiście było łatwiej się uczyć w ten sposób niż mieć wszystkie sylaby osobno (tak jest np. na Memrise…).

Brakować może dodatkowych wyjaśnień jeśli chodzi o zawiłości języka japońskiego, ale nie to jest celem tego kursu. Ponadto w innych językach również nie na to jest kładziony nacisk. Mamy nauczyć się KOMUNIKOWAĆ, a nie tylko nauczyć się rozwiązywać teksty pod klucz.

nauka japońskiego na duolingo

Audio japońskie

To również wzięłam pod uwagę. Przynajmniej się starałam. W innych kursach Duolingo, miałam wrażenie, że audio jest bardzo komputerowe, dlatego też może jestem już przewrażliwiona. Miłym zaskoczeniem było usłyszeć wyraźne audio, od którego chciało mi się tańczyć ze szczęścia 🙂


Nauka japońskiego na Duolingo jest moim zdaniem idealna, jeśli chcesz oswoić się z japońskim. Jeśli jednak myślisz o tym języku na poważnie, do tego kursu trzeba by dodać coś więcej. Mam na myśli coś, co nauczyło by pisania znaków ręcznie oraz uświadomiło o honoryfikatywności w języku japońskim.

Czy będę z tego kursu korzystać dalej? Jak to powiedziałam w filmiku – tylko po to, by pochwalić się Wam efektami.

Może Ci się również spodobać: