Nauka koreańskiego – co musisz wiedzieć?

Nauka koreańskiego nie jest wcale niemożliwa

Nauka koreańskiego zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na naukę tego języka i na rynku pojawia się coraz więcej książek do nauki. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad nauką koreańskiego to być może jesteś ciekawy co musisz wiedzieć o języku koreańskim.

Koreańskie pismo

Koreańskie pismo nazywa się 한글 i w zależności od rodzaju latynizacji zapisuje się jako hangul czy też hangeul. To pismo zostało stworzone w 15 wieku przez króla Sejonga Wielkiego. Ten alfabet ma 14 spółgłosek i 10 samogłosek. Hangeul nazywa się alfabetem jednego dnia, ponieważ jego nauka nie zajmuje zbyt długo.

PRZECZYTAJ: Study with me, czyli wspólna nauka jako najlepszy sposób na motywację?

Nauka koreańskiego bez tych znaków jest praktycznie niemożliwa, więc warto nauczyć się znaków 한글 na samym początku. Możesz skorzystać z playlisty, gdzie znajdziesz opublikowane przeze mnie filmy dotyczące nauki pisma koreańskiego lub też zapisać się na zajęcia z języka koreańskiego, jeśli już teraz wiesz, że nauka koreańskiego jest dla Ciebie.

Powitania koreańskie zapisane za pomocą hangeul

W języku koreańskim istnieją również znaki pochodzenia chińskiego, które nazywają się hanja. Osoby początkujące, które dopiero zaczynają naukę nie muszą się przejmować nauką tych znaków. Wszystko przyjdzie z czasem 🙂

Gramatyka koreańska

Dla Polaków gramatyka koreańska może wydawać się odrobinę niezwykła, ale jeśli tylko zrozumiesz podstawy to idzie już z górki!

Język koreański ma całkowicie inny szyk i czasownik znajduje się na końcu. Czasy oraz konstrukcje doczepia się do czasownika lub też przymiotnika, który zachowuje się podobnie jak czasownik. Z tego też powodu nie ma typowego budowania czasów za pomocą czasowników posiłkowych jak to jest przykładowo w języku angielskim.

Co najlepsze – w języku koreańskim nie ma typowej odmiany przez przypadki, bo taką rolę pełnią partykuły. Każda z partykuł ma swoje określone zadanie i w mowie formalnej nie można partykuł koreańskich pominąć. W mowie potocznej jednak często się rezygnuje z partykuł, o ile tylko zrozumienie całego zdania będzie możliwe bez tych partykuł.

Ile zajmuje nauka koreańskiego?

Ciężko powiedzieć, ile zajmuje nauka koreańskiego. Koreańskiego tak samo jak każdego innego języka obcego nie można nauczyć się w tydzień. Mnogość słownictwa oraz zasad gramatycznych powoduje, że dość sporo czasu może zająć opanowanie tego wszystkiego w sposób perfekcyjny.

Warto jednak pamiętać, że po 3 miesiącach codziennej nauki można rozmawiać na prawie każdy temat w bardzo podstawowy sposób. Do codziennej komunikacji nie potrzebujemy aż tak zaawansowanych zasad gramatycznych, a słownictwo codzienne często się powtarza, co ułatwia szybkie opanowanie języka.

Tak jest przy większości języków obcych i koreański nie jest tutaj wyjątkiem.

Czy koreański jest trudny?

Koreański nie jest wcale tak trudny. Jest inny od języka polskiego czy też angielskiego, co powoduje, że jego podstawowe zasady wydają się niemożliwe do opanowania. Koreański jest jednak stosunkowo prostym językiem, jeśli zapamiętamy, że jest tam inny szyk zdania, honoryfikatywność tak jak i inne użycie partykuł.

Te trzy zagadnienia z tego co widzę po zajęciach indywidualnych z moimi uczniami zajmują najwięcej czasu do opanowania, bo to znacznie różni się od języka polskiego. Jeśli jednak ogarnie się podstawy tych zagadnień to potem idzie już o wiele lepiej.

Egzamin z koreańskiego

Najpopularniejszym (ale nie jedynym) egzaminem z języka koreańskiego jest TOPIK – Test of Proficiency in Korean. W chwili, gdy nagrywałam filmik, który znajdziesz poniżej nie było opcji, by ten egzamin zdać w Polsce. Teraz jest taka możliwość i egzamin odbywa się w zależności od tego, ile osób chce zdać egzamin na danym poziomie.

Ja byłam na tym egzaminie i moimi wrażeniami dzielę się w tym filmiku:

Nauka koreańskiego – najlepsze książki do nauki

Jeśli chcesz zacząć swoją naukę koreańskiego, w poniższym filmie znajdziesz wszystkie potrzebne najlepsze książki i inne materiały, które przydadzą Ci się na samym początku nauki 🙂 Możesz sprawdzić również tę playlistę, gdzie znajdziesz wszystkie filmy o języku koreańskim, które opublikowałam.

Dodatkowo możesz sprawdzić również ten link, w nim znajdziesz listę wszystkich dostępnych książek do nauki koreańskiego w języku polskim – klik!

O języku koreańskim można mówić długo. W tym poście opisałam tylko najważniejsze rzeczy, który musisz wiedzieć o koreańskim. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego języka to daj mi znać w komentarzu i postaram się odpowiedzieć 🙂

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o języku koreańskim to może Ci się również spodobać:

Kurs koreańskiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka koreańskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę koreańskiego z Keitah? 🙂

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Dowiedz się więcej:

Nauka angielskiego

Jak napisać rozprawkę po angielsku?

Rozprawka po angielsku jest najczęściej wybieraną formą wypowiedzi na maturze rozszerzonej. Wiele osób jednak nie do końca rozumie, jak zabrać się za napisanie rozprawki i co jest ważne w tej formie wypowiedzi. Jak więc prawidłowo napisać rozprawkę w języku angielskim? Rozprawka w języku angielskim –

Nauka hiszpańskiego

Jak napisać rozprawkę po hiszpańsku?

Napisanie rozprawki po hiszpańsku to dla wielu maturzystów koszmar, który powoduje ataki paniki i dreszcze. Ten typ wypowiedzi maturalnej nie jest jednak taki trudny, jeśli tylko zna się strukturę rozprawki oraz przydatne frazy, które ułatwią jej pisanie. Jak więc zabrać się za pisanie rozprawki w

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.