Nauka koreańskiego – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki?

Język koreański zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na naukę tego języka i na rynku pojawia się coraz więcej książek do nauki. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad nauką koreańskiego to być może jesteś ciekawy co musisz wiedzieć o języku koreańskim. Później będziesz w stanie zdecydować, czy chcesz się uczyć tego języka.

Koreańskie pismo

Koreańskie pismo nazywa się 한글 i w zależności od rodzaju latynizacji zapisuje się jako hangul czy też hangeul. To pismo zostało strworzone w 15 wieku przez króla Sejonga Wielkiego. Ten alfabet ma 14 spółgłosek i 10 samogłosek. Hangeul nazywa się alfabetem jednego dnia, ponieważ jego nauka nie zajmuje zbyt długo.

Nauka koreańskiego bez tych znaków jest praktycznie niemożliwa, więc warto nauczyć się 한글 na samym początku.

Powitania koreańskie zapisane za pomocą hangeul

W języku koreańskim istnieją również znaki pochodzenia chińskiego, które nazywają się hanja. Osoby początkujące, które dopiero zaczynają naukę nie muszą się przejmować nauką tych znaków. Wszystko przyjdzie z czasem 🙂

Gramatyka koreańska

Dla Polaków gramatyka koreańska może wydawać się odrobinę niezwykła, ale jeśli tylko zrozumiesz podstawy to idzie już z górki. Język koreański ma całkowicie inny szyk i czasownik znajduje się na końcu. Czasy oraz konstrukcje doczepiasz do czasownika lub też do przymiotnika, który zachowuje się podobnie jak czasownik. Z tego też powodu nie ma typowego budowania czasów za pomocą czasowników posiłkowych jak to jest w języku angielskim. Zaimki w języku koreańskim możesz często opuszczać. Co najlepsze – w języku koreańskim nie ma typowej odmiany przez przypadki, bo taką rolę pełnią partykuły.

Egzamin z języka koreańskiego

Najpopularniejszym (ale nie jedynym) egzaminem z języka koreańskiego jest TOPIK – Test of Proficiency in Korean. W chwili, gdy nagrywałam filmik, który znajdziesz wyżej nie było opcji, by ten egzamin zdać w Polsce. Teraz jest taka możliwość i egzamin odbywa się w zależności od tego, ile osób chce zdać egzamin na danym poziomie.

Ja byłam na tym egzaminie i moimi wrażeniami dzielę się w tym filmiku:

Nauka koreańskiego – najlepsze książki do nauki

Jeśli chcesz zacząć swoją naukę języka koreańskiego, w poniższym filmie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje dotyczące materiałów, które przydadzą Ci się na samym początku nauki 🙂

Dodatkowo możesz sprawdzić również ten link, w nim znajdziesz listę wszystkich dostępnych książek do nauki koreańskiego w języku polskim – klik!

O języku koreańskim można mówić długo. W tym poście opisałam tylko najważniejsze rzeczy, który musisz wiedzieć o koreańskim. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego języka to daj mi znać w komentarzu i postaram się odpowiedzieć 🙂

Może Ci się również spodobać: