Nauka liczb w języku obcym

Liczby azjatyckie

Liczby, czyli najgorsza część nauki języków obcych. Mnóstwo z nimi kłopotu i zamieszania, a co najgorsze jest ich nieskończenie wiele.

Nie wszyscy lubimy matematykę i to odbija(ło) się nie tylko na ocenach, ale również i nauce języków obcych. Jak mam być szczera, liczby zawsze omijałam, bo to zło konieczne, które jest trudne do zrozumienia i nauczenia się.

Zauważyłam, że jest to po części spowodowane sposobem, jakim uczymy się liczb. 

Bardzo często zapamiętujemy je w kolejności “raz, dwa, trzy” itd. Nie jest to dobre. Heh,  jest to nawet bardzo zły sposób nauki!

Twierdzę tak dlatego, bo kiedy musimy się wysilić i powiedzieć z marszu jakąś liczbę (np. 6) to zaczynamy właśnie od tego wierszyka i mówimy w głowie mnóstwo innych nieinteresujących nas w danej chwili liczb.

Jak nauczyć się liczb w języku obcym?

Zrobiłam na ten temat filmik na moim kanale. Pokazał on zasadę w podstawowej swojej wersji, ponieważ można modyfikować ją zależnie od potrzeb. Myślę, że największą zaletą tego sposobu jest to, że nie trzeba wcale umieć rozwiązywać sudoku, aby z niego korzystać.

Do niektórych wariantów nauki z sudoku przyda się rozwiązana plansza, ale to można łatwo ominąć poprzez wydrukowanie wypełnionego już sudoku. Ma to jednak jedną wadę, ponieważ na takie drukowanie trzeba przeznaczyć sporo tuszu, a jest on dość drogi. Dlatego też można korzystać z odpowiedzi do sudoku zamieszczonych na końcu gazetek z planszami do rozwiązywania (koszt jednej gazetki to ok. 3 zł, a jest tam ponad 100 sudoku do ćwiczeń).

Co przydaje się do nauki liczb w jezyku obcym?

Lupa. W większości sklepach można ją kupić w cenie ok. 7 zł. Bardzo lubię się z nią uczyć i to nie dlatego, że mam wadę wzroku i widzę dobrze tylko z bliska. Czuję się wtedy jak Sherlock Holmes 🙂

Albo przynajmniej jak Watson, który szuka wskazówek i aby coś wydedukować musi mieć swoją lupę. Ten sposób nauki jest też przydatny przy podręcznikach, w których czcionka jest bardzo mała lub po prostu nieczytelna. Przykładem takiej książki jest podręcznik “Język koreański cz.1”.

Wróćmy jednak do kilku stworzonych przeze mnie wariantów nauki.

Nauka pojedynczych liczb

W takim wypadku  nie czytamy złożeń liczb – każdą cyfrę czytamy osobno. 28 czytamy jako dwa i osiem, 72 czytamy jako siedem i dwa i tak ten sposób dalej idzie.

Nauka liczb za pomocą złożeń

Ten sposób w podstawowej wersji podałam w filmiku. “W podstawowej wersji”, ponieważ w filmiku podałam tylko i wyłącznie złożenia dwucyfrowe, a istnieją przecież takie z trzema, czterema i tak aż do dziewięciu cyfr w złożeniu.

Im więcej cyfr, tym większa szansa, że się pomylimy. Dlatego też warto sprawdzić później w Internecie (zwłaszcza przy samodzielnej nauce) czy podane przez nas liczby są aby na pewno prawidłowe.

Nauka liczb z sudoku

Ten sposób ma kilka swoich wariantów. Dla mnie najciekawszą wersją jest ta, w której liczby obok siebie dodajemy, odejmujemy, dzielimy albo też mnożymy.

Przy dodawaniu i mnożeniu nie ma nic trudnego – jest to sposób dla leni. Twierdzę tak tylko i wyłącznie dlatego, bo podczas dodawania i mnożenia liczb od 1 do 9 nie wyjdą nam liczby ujemne oraz ułamki.

Przy odejmowaniu oraz dzieleniu takie straszne z wyglądu liczby mogą się pojawić. Nikt nie mówi, że trzeba wysilać swój mózg aż do tego stopnia, by liczyć wszystko samemu (od tego jest przecież kalkulator), ale warto by było nauczyć się czytać te straszące dzieci po nocach twory 🙂

Co więcej, w ten sposób możemy się również nauczyć jak czytać działania (np. pięć dodać sześć równa się jedenaście) oraz słów opisujących te działania (np. odejmowanie, minus, znak dzielenia itp.)


Na moje potrzeby warianty, które podałam wyżej są wystarczające. Podejrzewam, że dla niektórych te sposoby również będą wystarczające, ale niektórzy mogą się załamać na myśl o tym, że trzeba uczyć się liczb. Ważne jest jednak, aby się ich nie bać i przekonać, że nauka liczb w języku obcym nie jest taka straszna. To w końcu część naszej nauki 🙂

Dajcie mi znać w komentarzach jak podobają Wam się moje sposoby na to, jak nauczyć się liczb w języku obcym z sudoku 😉

Może Ci się również spodobać:

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂