Moja opinia o SuperMemo – recenzja po kilku miesiącach nauki

iPhone supermemo

SuperMemo ma wiele różnych opinii, ale nie można zaprzeczyć, że dla wielu osób jest to kultowy program oraz zestaw podręczników. Wiele osób od SuperMemo zaczęło swoją przygodę z nauką języków obcych, ale czy ten program nadal nadaje się do nauki języków obcych? Czy ta nauka jest efektywna?

Czym jest Supermemo? Jakie kursy są dostępne na SuperMemo?

supermemo

SuperMemo jest to jedna z popularniejszych metod nauki języków obcych. Jest to również wydawnictwo (jak byliście w Empiku na dziale z językami obcymi to na pewno musieliście widzieć te kursy), które dostępne jest na rynku od wielu lat. W domu posiadam jedną książkę z tego wydawnictwa, którą kiedyś kupił mój tata i została ona wydana w 2001 roku. Samo SuperMemo rozwijane jest jednak od roku 1991. Zaczęło się od programów komputerowych, które od tamtej pory ciągle są unowocześniane.

Na oficjalnej stronie Supermemo znaleźć można kursy do nauki języków takich jak angielski, hiszpański, niemiecki, francuski czy też chiński. Lista języków tak jak i dostępnych kursów jest dość długa 🙂 Możemy uczyć się nie tylko samych słówek, ale i gramatyki oraz rozumienia ze słuchu.

Ja skupiłam się na kursach związanych z językiem niemieckim (słownictwo), hiszpańskim (gramatyka) oraz angielskim (angielski biznesowy). Moja opinia o SuperMemo opiera się więc na wrażeniach z tych trzech kursów.

supermemo

Moja opinia o SuperMemo

Zaczęłam od kursu, który skupiał się na słownictwie marketingowym, ponieważ ze względu na moje zainteresowania był to dla mnie priorytet. Ten kurs nie jest nastawiony na gramatykę, a na specjalistyczne słownictwo, które może się przydać w branży. Podczas nauki ćwiczymy materiał poprzez różnego rodzaju ćwiczenia, filmy oraz słuchanki.

Czy tak wygląda każdy kurs?

Nie. Gdy tylko zainstalowałam kurs do nauki języka niemieckiego tj. Extremes Deutsch: Grundstufe to moje zdziwienie było dość duże. Tutaj nie mieliśmy ćwiczeń językowych, tylko same “fiszki” z lektorem, przykładami użycia w zdaniu, synonimami oraz liczbą mnogą. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do prostego interfejsu z programu Anki to na pewno spodoba mu się również i SuperMemo.

Każdego dnia jest nowa sesja słowek do nauki oraz powtórek z poprzednich dni. W ustawieniach można wybrać ile słówek chcemy sie dziennie uczyć oraz w jakim tempie chcemy przyswajać wiedzę. Aplikacja wyliczy nam, w jakim czasie ukończymy dany kurs o ile będziemy uczyć się systematycznie.

supermemo

W filmiku o ulubieńcach językowych marca (klik) wspominałam o moim powrocie do nauki języka hiszpańskiego. Zaczęłam oczywiście od SuperMemo, ponieważ aplikacja jest zrobiona w podobny sposób, co książka, którą kupił kiedyś mój tata. Ta książka przynosiła mi efekty podczas nauki, więc zaciekawiona spróbowałam z językiem hiszpańskim i nie zawiodłam się. Kurs Hiszpański. No hay problema! zaczyna się od podstaw i łączy nie tylko naukę podstawowych słowek i wyrażeń, ale również i gramatykę, która sprawdzana jest następnie w ćwiczeniach.

Czy SuperMemo naprawdę jest takie dobre?

Odpowiedź będzie krótka – tak, jest. Kursy przygotowywane są z najwyższą precyzją, a błędów podczas swojej nauki praktycznie nie spotkałam. Podczas kilkumiesięcznej nauki z powyżej przedstawionych kursów natknęłam się tylko na błędy związane z algorytmem, ale nie było to uciążliwe w trakcie nauki. Najczęstszy błąd polegał na tym, że dodałam o jedną spację za dużo bądź też napisałam wersję brytyjską, a nie amerykańską. Na całe szczęście jest możliwość samodzielnego zaliczenia poprawnej odpowiedzi, więc drobny błąd algorytmu nie wpływa na nasze statystyki.

supermemo aplikacja

Czy wszystkim się spodoba SuperMemo?

Tutaj niestety muszę niektórych zmarwić. Ten kurs nie spodoba się wszystkim. Nie jest to jednak wina tego, że program/aplikacja/materiał do nauki jest zły. Chodzi o przyzwyczajenia, bądź też liczbę “bajerów” na stronie. Jeśli ktoś od ponad kilku lat korzystał tylko z jednej aplikacji do nauki języków obcych to może być problem z przestawieniem się na nowy program i system nauki. Jeśli jednak nie czujesz “umysłowego” przywiązania do aplikacji, z której najczęściej korzystasz, a nie korzystałeś/aś z SuperMemo to myślę, że jest to opcja godna polecenia 🙂

Jako drugi czynnik wspomniałam również o różnego rodzaju “bajerach”, które pojawiają się w innych aplikacjach do nauki języków obcych. Przez słowa “bajery” mam na myśli różnego rodzaju dodatki do nauki, które praktycznie nic nie dają, ale sprawiają, że nauka staje się mniej straszna. SuperMemo nie posiada takich dodatków, ponieważ jest to aplikacja dla ludzi, którzy naprawdę chcą się uczyć i nic ich od tego nie odciągnie. Jeśli więc nie jesteś przekonany co do nauki, bądź też szybko się zniechęcasz to SuperMemo może nie spełnić Twoich oczekiwań.

Czy można za pomocą SuperMemo nauczyć się języka obcego?

Teoretycznie za pomocą każdej aplikacji można nauczyć się języka obcego. Problem jednak jest w tym, że poznany przez nas materiał szybko ucieka nam z głowy (zwłaszcza, gdy jesteśmy samoukami) i wysiłek włożony w naukę przeprada. Dlatego też tak bardzo podobają mi się kursy SuperMemo, które zaczynają się od podstaw, bo materiał jest stale powstarzany i nie musimy martwić się o to, czy zrobiliśmy w danym dniu wystarczającą ilość zadań, by tylko nie zapomnieć materiału. W tych kursach jako powtórkę mamy nie tylko słownictwo, słuchanki, ale i właśnie zadania gramatyczne, więc szansa, że zapomnimy zagadnienia jest naprawdę niewielka.

Tak przynajmniej było w moim wypadku oraz kilku “opornych osób”, które znam i również korzystały z SuperMemo. Jeśli tylko nauka była systematyczna to efekty było widać całkiem szybko. I co najważniejsze – były trwałe. To było dla mnie najważniejsze i wpłynęło, że moja opinia o SuperMemo jest tak wysoka.

Czy będę dalej korzystać z SuperMemo?

Z kursów związanych tylko z nauką słownictwa – nie do końca. Tak jak napisałam wyżej, jeśli ktoś jest przyzwyczajony do jednej aplikacji, może być mu trudno przekonać się do innej, mimo że widzi jej zalety. Tak jest w moim przypadku – od lat uczę się z Anki i trudno jest mi się przestawić w 100% na SuperMemo przy nauce słownictwa. System nauki jest podobny, ale jednak nie potrafię wykonywać powtórek w aplikacji. O wiele lepiej mi się uczy, jeśli wiedzę poznaję za pomocą SuperMemo, ale powtórki robię w Anki. Przyzwyczajenia trudno zmienić 🙁 To jest jednak tylko moja opinia, ale nie oznacza to w żadnym wypadku, że SuperMemo jest złe.

Jeśli chodzi o kursy gramatyczne to tutaj odpowiedź jest inna. Jak najbardziej będę korzystać z SuperMemo! Dzięki tej aplikacji mój hiszpański się poprawił i teraz rozumiem piosenkę Downtown bez napisów 🙂 Teraz może być już tylko lepiej!


To byłoby na tyle w dzisiejszym poście. Starałam się opisać oraz przedstawić moją opinię o aplikacji SuperMemo najlepiej jak tylko potrafię, ale śmiało piszcie komentarze z pytaniami, jakbym jednak o czymś nie wspomniała 😉 Na całe szczęście moje życie po maturze pozwala mi na testowanie aplikacji dla Was oraz tworzenie nowych treści 🙂

Do następnego postu!

Może Ci się również spodobać:

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl