Platforma do nauki języków obcych Repeto, czyli nowy sposób nauki

Na moim blogu dużo recenzuję programów oraz książek do nauki języków obcych. W dzisiejszym poście chciałabym przybliżyć Wam trochę bardziej stronę repeto.org, która jest nowością na rynku i która może pomóc w nauce nawet najbardziej opornym 🙂

Czy warto obserwować tę platformę? Czy jest ona ciekawa dla osób uczących się języków obcych? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym poście 🙂

Czego można się nauczyć za pomocą platformy?

Na platformie znajdziemy kursy do nauki języków takich jak angielski, francuski, włoski, hiszpański, niemiecki, rosyjski oraz? polski. Strona jest dostępna w języku angielskim i przez cały czas się rozbudowuje, ale już teraz widać ogrom pracy włożonej w platformę.

Podczas testowania platformy sprawdzałam prawie każdy z języków, mimo że nie wszystkich uczę się aktywnie. Języka rosyjskiego nigdy nie uczyłam się na poważnie, więc w tym wypadku skupiłam się głównie na sprawdzeniu jakie są odczucia osoby, która bez wcześniejszej znajomości języka postanowiła się uczyć na repeto.org 🙂

Zacznijmy od samego początku.

Kto stworzył platformę?

Platforma została stworzona przez entuzjastów nauki języków obcych dla innych entuzjastów języków obcych. Warto zauważyć, że można aktywnie pomagać przy platformie i dołączyć do ekipy Repeto 🙂 Więcej informacji o tym można znaleźć na tej stronie 🙂

Jak wygląda nauka za pomocą strony Repeto?

To, w jaki sposób uczymy się na platformie zależne jest odrobinę od tego, którego z języków się uczymy. Dostępnych jest wiele kursów i przez cały czas są one rozwijane oraz dopracowywane. Testowanie platformy zaczęłam od kursu do nauki hiszpańskiego, a następnie sprawdzałam po kolei niemiecki, włoski, polski (czemu by nie?), francuski oraz rosyjski. Angielski sobie darowałam, ale nauka tego jezyka wygląda podobnie jak w innych kursach.

Zapraszam więc na moją przygodę z platformą Repeto 🙂

Hiszpański ze stroną repeto.org

Przy tym języku jak na chwilę obecną niestety nie ma zbyt dużo opublikowanych materiałów, pojawiły mi się tylko dwie lekcje, które mogłam ?przerobić?.

Pierwsza z tych lekcji była krótkim tekstem z nagraniem native speakera. Gdy włączyłam audio, każde zdanie z tekstu podświetlało się, więc łatwo było jednocześnie słuchać oraz czytać to, co było mówione. Dodatkowo, gdy kliknęłam w pojedyncze zdanie to włączało się audio w tym konkretnym momencie, w którym było zaznaczone przeze mnie zdanie.

Nad tekstem jest kilka przycisków oraz opcji, które pomagają spersonalizować naszą naukę oraz zmienić jej przebieg. Jak na chwilę obecną można ukryć tekst czy też pokazać tłumaczenie tekstu w języku angielskim. Dodatkowo mamy opcję przewijania audio do tyłu o kawałek, co jest bardzo przydatne, gdy nie możemy usłyszeć jednego konkretnego słowa. Można również pobrać audio ze strony na komputer i następnie odtwarzać je, kiedy tylko chcemy 🙂

Druga lekcja była już dość długim tekstem, ale schemat nauki był taki sam.

Niemiecki na stronie repeto.org

Studiuję germanistykę, więc oczywiście niemiecki również musiał pojawić się jako jeden z tych języków, który sprawdziłam jako pierwszy 🙂 Tutaj było już o wiele więcej materiału i były to podobne lekcje do tych, które znalazłam w języku hiszpańskim. Różnicą było to, że po usłyszeniu tekstu miałam wypis najważniejszych słówek w języku niemieckim wraz z audio oraz tłumaczeniem.

Potem było krótkie ćwiczenie sprawdzające moją znajomość słówek, które były przedstawione w poprzedniej części. Gdy tylko klikałam na słówko niemieckie to od razu włączało się audio, które było i w poprzedniej części. Sprawdzenie odpowiedzi było dopiero wtedy, gdy ułożyłam wszystkie słówka, co jest dla mnie dużym plusem, bo nie działa się wtedy z automatu, tylko trzeba się chwilkę dłużej zastanowić nad prawidłową odpowiedzią.

Gdy coś pójdzie nie tak, to dostajemy krótką odpowiedź ?Sorry, try again?, ale nie ma podanych prawidłowych odpowiedzi.

Nie da się więc iść na łatwiznę 🙂

Nauka włoskiego na stronie Repeto

Do nauki włoskiego kursów jest jak na chwilę obecną bardzo dużo. Na początku ich ilość mnie zaskoczyła i nie do końca wiedziałam, od którego kursu powinnam zacząć. Na samym początku kliknęłam w kurs ?Italian dialogues? oraz lekcję ?First job?.

Tutaj pojawił się nowy rodzaj ćwiczenia, którego nie było przy pozostałych dwóch językach tj. dialog, z pojawiającym się tekstem na ekranie. To bardzo mi się spodobało, bo coś działo się na ekranie, ale miało podobne funkcjonalności jak kurs hiszpańskiego np. gdy kliknęłam na zdanie to zaczynało się audio od tego momentu, w którym lektor mówił dane zdanie.

Pod koniec pierwszej lekcji udało mi się zdobyć nagrodę tj. 1 gem. Przy tym pojawiły się fanfary, które na początku odrobinę mnie wystraszyły, bo nie spodziewałam się ich 🙂 Mój psiak również na nie zareagował z radości 🙂

Przy nauce włoskiego pojawił się również kurs do nauki gramatyki. Ucieszyło mnie to, bo przy wszystkich lekcjach brakowało mi właśnie nawet podstawowych objaśnień gramatycznych, bo one przecież również są ważne podczas nauki.

Przy 1 lekcji gramatyki pojawił się filmik z kanału Repeto do nauki włoskiego, w którym było wprowadzenie do włoskiego oraz podstawowy szyk zdania. Dodatkowo pod tekstem można było włączyć transkrypcję do filmu, co jest pomocne, gdy ktoś jest wzrokowcem. Przy tej lekcji niestety transkrypcji nie było, ale można było za to przez odnośnik wejść na kanał YouTube platformy Repeto do nauki włoskiego.

Polski na stronie Repeto.org

Cała strona jest po angielsku, ale jeśli skorzystamy z nauki polskiego to w pewien sposób można się również poduczyć angielskiego 🙂 Z tą myślą chciałam zobaczyć więc jak wygląda nauka polskiego.

Tutaj mamy podobne kursy do tych, które pojawiły się w innych kursach. Z ciekawości sprawdziłam, jak wygląda podcast o języku polskim i tutaj na samym początku pojawiło się kilka słówek, które wiązały się z podcastem. Po samym tekście również pojawiły się słówka oraz ćwiczenia.

Po wykonanej lekcji dostałam wskazówkę dotyczącą nauki. To. Było. Cudo! Moja wskazówka związana była z piciem wody i bardzo mnie ożywiła. Od razu po jej przeczytaniu poczułam się w obowiązku napicia się wody, która akurat stała po mojej lewej stronie.

Jeśli tak ma wyglądać nauka języków obcych to ja jestem bardzo na tak!

Nauka francuskiego na stronie repeto.org

Francuski, czyli język, którego zaczęłam się uczyć po raz pierwszy w challengu językowym, który jakiś czas temu przeprowadziłam na swoim kanale.

Tutaj po raz pierwszy na platformie Repeto zauważyłam kursy na poziomie zaawansowanym. Mój poziom francuskiego aż tak wysoki nie jest, ale ciekawość wygrała i sprawdziłam, jak wygląda lekcja na tym poziomie.

O dziwo, zrozumiałam bardzo dużo. Schemat lekcji nie zmienił się znacznie od tego, co znalazłam w poprzednich lekcjach, ale moja motywacja była mocno podbudowana, gdy okazało się, że byłam w stanie zrozumieć tekst na poziomie zaawansowanym. Jak widać jednak mój poziom języka francuskiego na aż tak złym poziomie nie jest 🙂

Dość istotną zmianą było tłumaczenie słówek z tekstu za pomocą języka francuskiego. Kursy na innych poziomach miały tłumaczenie w języku angielskim, a tutaj była użyta parafraza.

Moja pierwsza lekcja rosyjskiego z Repeto

Przed moją pierwszą lekcją francuskiego dość mocno zaczęłam się stresować. Zaczęłam się zastanawiać czy od będzie jakieś wprowadzenie do cyrylicy czy też od razu będzie wszystko za pomocą innych znaków.

Niestety żadnego wprowadzenia do cyrylicy nie było, więc moja nauka niestety musiała się zatrzymać jeszcze zanim ją zaczęłam. Zrobienie ćwiczeń bez znajomości cyrylicy niestety nie było możliwe, a robienie ćwiczeń ?byle zrobić? nie było moim celem 🙁

Mocne strony platformy

Podoba mi się zróżnicowanie tekstów. Nawet jeśli uczysz się wielu języków obcych na platformie to nigdzie nie ma takiego samego tekstu. Dla mnie jest to duży plus, bo czytanie tego samego w kilku językach obcych po prostu jest nudne.

Same teksty są również bardzo ciekawe i nie są ?typowymi czytankami? z podręcznika. Korzystają z intrygi oraz autentycznie ciekawią czytelnika, co pomaga w nauce. Nawet teksty dla początkujących nie są zbyt proste, więc dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z danym językiem obcym, korzystanie z platformy może być utrudnione. Jeśli jednak ma się podstawy z podstaw z danego języka to platforma daje dużo możliwości szlifowania języka obcego.

Tak jak wspominam przez cały czas, wszystko zależne jest od języka, który zdecydowaliśmy się ćwiczyć. Przykładowo – teksty, które jak na chwilę obecną są dostępne do nauki hiszpańskiego nie są dla osób, które dopiero zaczynają naukę, bo są najzwyczajniej w świecie za trudne. Są ciekawe, ale dość trudne jak dla osoby, która dopiero stawia pierwsze kroki w swojej nauce hiszpańskiego. Z językiem rosyjskim jest podobnie, chociaż w tym wypadku problem pojawił się już na etapie samego wstępu do nauki języka.

Wady platformy

Większość wad związanych jest z drobnymi błędami technicznymi, ale kilka kwestii związanych z samą nauką języków obcych na platformie utrudnia naukę.

Jako osoba, który uczy się kilku języków obcych brakuje mi łatwej możliwości zmiany języka, którego w danej chwili chciałabym się uczyć. Aby zmienić język, którego chcę się w danej chwili uczyć jak na chwilę obecną muszę wchodzić w ustawienia i tam zmieniać za każdym razem wybór języka. Raz czy dwa razy mogę coś takiego zrobić, ale docelowo jest to jednak problem, który może odrzucić od nauki z tą platformą.

Dodatkowo nie wszystkie funkcjonalności przy ćwiczeniach i nauce działają. Podejrzewam, że są do drobne niedopatrzenia, ale niestety odrzucają one od nauki codziennej. Oto przykładowe błędy oraz niedopracowania, które zauważyłam podczas korzystania z platformy:

Brak możliwości cofnięcia odpowiedzi

Gdy raz ułożyłam ćwiczenie nie miałam możliwości cofnięcia odpowiedzi ani zresetowania ćwiczenia, bym mogła jeszcze raz spróbować przypasować słowo w języku obcym do angielskiego odpowiednika. Nawet, gdy przeszłam na poprzednią stronę przy danej lekcji to było to niestety niemożliwe. Nie przy każdej stronie coś takiego mi się pojawiło ? przy ćwiczeniach z niemieckiego i angielskiego pojawiła mi się taka usterka, ale przy języku polskim już nie.

Wychodzenie z lekcji

Dość utrudnione jest również wychodzenie z lekcji przerobionych na platformie. Aby wyjść z danej lekcji musiałam wyjść z całej strony lub też cofać się aż do strony głównej. Nie wszystkie lekcje są również podlinkowane pod kursy, do których należą. Co więcej, jeśli dana lekcja jest zablokowana to i tak istnieje możliwość jej odtworzenie poprzez kliknięcie w nią poprzez link z sekcji ?Latest lessons?.

Brak dowolności podczas ćwiczeń

Brakuje mi również możliwości dowolności odpowiedzi podczas ćwiczeń. Gdy jest fraza np. ?efektywnie uczyć się języka? to trzeba mieć już w głowie od razu zakodowane, gdzie powinno pojawić się słowo ?efektywnie?. Brakuje mi więc możliwości, by kilka możliwości odpowiedzi były uznane za prawidłowe w zwrotach mających kilka słów (oczywiście tylko wtedy, gdy jest to możliwe)

Jedną rzeczą, którą można byłoby również usprawnić jest to, by słowo ?wchodziło? w lukę, gdy tylko się na nie kliknie. Byłoby to dość duże usprawnienie, gdy trzeba wybrać tłumaczenie tylko jednego słowa.

Brak rodzajników

Przez cały czas brakowało mi również rodzajników przy nauce np. włoskiego czy hiszpańskiego. Czasami było jasne, że coś jest rzeczownikiem, ale czasami jednak było to niestety niejasne i odrobinę zaburzało proces nauki.

Złe dopasowanie tłumaczeń podczas ćwiczeń

Niektóre słówka również miały złe tłumaczenia, ale związane to było najprawdopodobniej z programowaniem strony. Nie zmienia to jednak faktu, że to już jest dość poważny zarzut i może zniechęcić do korzystania z platformy całkowicie. Czasami może nawet uniemożliwić całkowicie przejście do dalszych zagadnień na stronie, gdy np. wszystkie podane tłumaczenia pokazują się jako nieprawidłowe.

Można zadać więc pytanie, czy warto uczyć się za pomocą platformy repeto.org?

Czy warto uczyć się za pomocą platformy repeto.org?

Ta platforma jest ciekawa i myślę, że warto obserwować jej rozwój. Nie wszystko jest jeszcze skończone tak na 100% i niestety jest dość dużo usterek, ale jeśli tylko wszystko będzie naprawione to platforma jest świetna i zasługuje na 5/5 gwiazdek.

Jak na chwilę obecną nie jestem w stanie jednoznacznie powiedzieć ?tak, ucz się za pomocą tej platformy?, bo najzwyczajniej w świecie kilka rzeczy trzeba tam jeszcze poprawić.

Jestem bardzo ciekawa jak będzie się rozwijać ta platforma oraz jakie są Twoje odczucia co do tej platformy 🙂 Daj mi o tym znać w komentarzu 😉

Może Ci się również spodobać:

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl