Pożegnania po koreańsku, czyli jak je zapamiętać?

Pożegnania po koreańsku

Nauczenie się podstawowych powitań koreańskich jest proste. Gorzej jest już z pożegnaniami, ponieważ jedno używa się wtedy, kiedy ktoś wychodzi, a drugie, gdy ktoś zostaje. Brzmi skomplikowanie? Bo jest to skomplikowane 🙁

O wiele prościej jest, gdy te dwa wyrażenie tj. ??? ??? oraz ??? ??? rozbierze się na części pierwsze. Wtedy jeśli zdarzy nam się zapomnieć te zdania, możemy na szybko sami je sklecić. Łatwiej jest również zapamiętać użycie tych fraz, ponieważ wbrew pozorom również jest ono kłopotliwe.  Co więcej, aby to zrobić wystarczy znać tylko 3 słówka i jedną zasadę gramatyczną.

W dzisiejszym filmiku i poście przedstawiam jak to zrobić 🙂

Jakie są pożegnania po koreańsku?

Koreańskimi odpowiednikami zwrotu “Do widzenia” są ??? ??? oraz ??? ???, co zresztą napisałam już wyżej. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wymawiać te zwroty to na stronie forvo.com znajdziesz wymowę native speakerów 🙂

Mówimy:

  • ??? ???

kiedy my idziemy, a nasz rozmówca zostaje.

  •  ??? ???

kiedy my zostajemy, a nasz rozmówca idzie.

Słownictwo koreańskie użyte w tych wyrażeniach

  • ??? – w spokoju, w pokoju (z ang. in peace)

  • ?? – iść

  • ??? – być, zostać (honoryfikatywna wersja czasownika ??)

Warto znać jeszcze zasadę gramatyczną, wg której prosimy, aby nasz rozmówca coś zrobił:

  • jeśli ostatnia sylaba czasownika przed sylabą ? kończy się na samogłoskę, dodajemy -??, np.:

?? -> ??? – proszę rób/zrób
?? -> ??? – proszę idź
??? ->???
– proszę bądź/zostań

  • jeśli ostatnia sylaba czasownika przed sylabą ? kończy się na spółgłoskę, dodajemy –???, np.:

?? -> ????  – proszę usiądź

P.S. Zauważyłam, że w wymowie ??? ??? często wymawia się po prostu ??? ???. 

P.S1 W filmiku wmieszała mi się japońska wersja słówka “kawa” tj. ???? (koohii). Cóż, w jednym języku wymawia się koohii, a w drugim keopi, więc pomyłki są… częste 🙁

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o koreańskim i japońskim, możesz sprawdzić również poniższe linki:

Zapisz się na zajęcia z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać? Chcesz powiedzieć coś więcej niż tylko hej po koreańsku?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka koreańskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach. Dzięki temu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem. Żadna konstrukcja gramatyczna czy też słówko nie będzie już więc niemożliwe do nauczenia.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę koreańskiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl