Przewodnik berliński

Czy ktoś wybiera się do Berlina, ale boi się o poziom swojego niemieckiego? Spokojnie. Dzisiaj przedstawię Wam książkę, z którą nie tylko można zaplanować swoją podroż po Berlinie, ale i opanować podstawy języka niemieckiego 🙂

Berlin jest pięknym miastem, do którego ciągnie masa turystów z całego świata. Nie każdy zna jednak język niemiecki. Na rynku pojawiła się więc książka od wydawnictwa Poltext autorstwa Agnieszki Drummer i Marzeny Guzowskiej-Ługin, za pomocą której możemy poznać podstawy języka niemieckiego potrzebne do dogadania się w Berlinie, a jednoczesnie poznamy atrakcje Berlina podzielone na miesiące. Zobaczymy również piękne autorskie zdjęcia (prawie 500!) zrobione przez Wiktorię May.

Zazwyczaj, gdy przygotowuję recenzję to zwracam uwage na to, komu ta książka może pomoc i jaki cel pomaga spełnić. Tutaj znalazlam 3 takie cele i dlatego też na samym początku nie wiedziałam jak się w ogole zabrać za opowiedzenie Wam o tej książce.

Podstawy niemieckiego z książką Przewodnik Berliński

Po pierwsze, za pomocą tej książki możemy poznać podstawy niemieckiego. Podstawy, ale trochę inne niż te, które przedstawia się np. w kursach dla początkujących. Wiedza jest podobna, ale sposób wytłumaczenia tej wiedzy jest jeszcze prostszy niż w 95% procentach innych podręczników. I to dosłownie.

Czasami może się wydawać, że jest to wytłumaczenie wiedzy bardzo „nieprofesjonalne”, ale chodzi tutaj o to, że tłumaczy się dosłownie o co w danym zagadnieniu chodzi wraz z wszystkimi uwagami, które można mieć do danego zagadnienia, ale się o nich w książkach rzadko kiedy pisze.

To jest plus.

Podróż do Berlina

Po drugie możemy za pomocą tej książki zaplanować naszą podróż do Berlina. Mamy tutaj opis najważniejszych imprez, które dzieją się w danym miesiacu w Berlinie i na podstawie tego możemy wybrać, co nas interesuje i w czym musimy koniecznie wziąć udział.

Na samym końcu znajdziemy również przydatne wskazówki, jak ogarnąć się w Berlinie. Mamy tutaj np. opis środków transportu tak jak i wskazówki jak i gdzie kupić bilet. Są nawet podane aktualne ceny. Podobnie jest z restauracjami, które warto odwiedzić, domami handlowymi (moje ulubione) oraz skrótowymi informacjami na temat języka niemieckiego (pewnego rodzaju mini rozmówki).

Historia Berlina i kultura

Po trzecie, jest to też fajny przewodnik po historii i kulturze Niemiec. Jeśli wybieracie się na germanistykę i chcielibyście już zacząć się przygotowywać do przedmiotów związanych z kulturą i historią to od tego można zacząć. Informacje przedstawione są tutaj w sposób ciekawy i pokazują, dlaczego coś jest ważne i z jakiego powodu należy coś odwiedzić. Nie ma więc tutaj napisane „musisz to odwiedzić i już”, bez podania żadnego konkretnego powodu.

Podoba mi się również to, że w tej książce co jakiś czas pojawiają się teksty w języku niemieckim, które nie mają tłumaczenia w języku polskim. Jest jednak słowniczek, w którym wytłumaczone są najważniejsze słówka tak jak i trudniejsze kawałki zdań.

Mam nadzieję, że teraz planowanie podroży po Berlinie będzie ułatwione 🙂

Może Ci się również spodobać: