Moja opinia o Speakly, czyli najlepsza aplikacja do nauki języków obcych

aplikacja speakly

Aplikacja Speakly to według niektórych jedna z najlepszych aplikacji do nauki języków obcych. Można się za jej pomocą uczyć najpopularniejszych języków obcych takich jak angielski, niemiecki czy hiszpański tak samo jak i kilku języków niszowych w Polsce jak na przykład fiński czy estoński. Czy ta aplikacja naprawdę jest najlepsza na rynku? Dzisiaj to sprawdzimy!

Nauka z aplikacją do nauki języków obcych Speakly

Za pomocą Speakly uczymy się wszystkich umiejętności językowych tj. mówienia, słuchania oraz pisania. Uczymy się słówek, ale nie takich typowych, które byłyby w innych aplikacjach. Tutaj słówkiem potrafi być cała fraza czy też czasami całe zdanie.

To jest o tyle ważne, że uczymy się od razu w kontekście rzeczy potrzebnych na samym początku nauki. Dla przykładu może więc pojawić się czas gramatyczny, który na tradycyjnych zajęciach w szkole pojawiłby się dopiero po roku nauki (podkreślam, że chodzi o tradycyjne zajęcia, bo na np. na zajęciach w mojej szkole od razu ćwiczymy mówienie).

Myślę, że to jest duża zaleta tej aplikacji, bo z jednej strony wszystko jest tak usystematyzowane, żeby nauka nie odstraszała, ale żeby aplikacja od razu pomagała rozumieć dany język obcy i jego strukturę.

Nauka gramatyki idzie tutaj bardzo szybko, ale i mimochodem, bo do pewnego stopnia w ogóle się nie zauważa, że się uczy gramatyki. Jak dla kogoś, dla kogo gramatyka to pięta Achillesa to takie podejście jest naprawdę przydatne.

Sesja nauki ze Speakly

Nauka sesji ze Speakly zaczyna się od poznania konkretnego słówka czy też frazy. Następnie pojawiają nam się zadania takie jak przykładowo zapisanie prawidłowej wersji słówek, których uczyliśmy się wcześniej albo też powiedzenie ich na głos.

Czasami zadania polegają również na tym, by po prostu wybrać prawidłową odpowiedź, co nie zawsze jest takie proste, bo często zmiany są tak małe, że naprawdę trzeba dużej koncentracji, by odróżnić wersję nieprawidłową od prawidłowej.

To, jakie zadania nam się pojawią w każdej sesji możemy zmienić na samym początku korzystania z naszej aplikacji albo też kiedy wejdziemy w ustawienia. Ja zazwyczaj korzystałam z mieszania wszystkiego tj. miałam wszystkie możliwe rodzaje zadań.

PRZECZYTAJ: Ucz się angielskiego i hiszpańskiego z Keitah!

W naszej sesji nauki powtarzamy również to, czego uczyliśmy się wcześniej. To znaczy, że nie tylko idziemy ciągle z nowym materiałem, ale i powtarzamy to, co było wcześniej.

Aktywna nauka mówienia oraz słuchania

Nauka ze Speakly się tutaj jednak nie kończy. Oprócz tego mamy jeszcze coś takiego jak sytuacje live oraz zadania ze słuchania.

Sytuacje live to takie krótkie dialogi, które mamy sami uzupełnić na podstawie tego, co już się nauczyliśmy albo dopiero nauczymy. Są to takie scenki z życia wzięte np. poproszenie kogoś, by nas gdzieś podwiózł czy też rozmowy o romantycznej kolacji.

Te scenki pojawiają się nam po odblokowaniu określonej liczby słówek podobnie jak zadania ze słuchania. Są to już pełnoprawne teksty w języku obcym, które najpierw możemy usłyszeć, a potem dopiero możemy przeczytać i sprawdzić sposób zapisu.

Tematy poruszane w tych zadaniach są naprawdę różne, po części są one takie, jakie ja miałam w pewnym momencie poruszane na studiach, ale to może był tylko zbieg okoliczności.

Poziomy znajomości języków obcych w Speakly

Wspomniałam coś o tym, że im więcej się uczymy tym odblokowują nam się nowe rzeczy. Cała wiedza w Speakly podzielona jest łącznie na 3 poziomy, które następnie również dzielą się na poziomy, a potem jeszcze raz dzielą się na poziomy.

Dla lepszego zwizualizowania – mamy poziom podstawowy, średniozaawansowany oraz zaawansowany i każdy z tych poziomów ma 3 poziomy tj. poziom podstawowy 1, poziom podstawowy 2, poziom podstawowy 3 i kolejne poziomy są zrobione w podobny sposób.

PRZECZYTAJ: Czy warto studiować germanistykę? Tak i nie.

Każdy z tych poziomów jest podzielony na części co około 100-200 albo też i 300 słów. Taki podział przydatny jest o tyle, że w aplikacji istnieje również możliwość przeglądania kart bez ich zapisywania czy mówienia. Wtedy wybieramy tylko poziom i taka powtórka wygląda odrobinę tak, jakbyśmy przeglądali fiszki.

To, co mamy powiedzieć mamy usunięte i musimy po prostu przypomnieć sobie tłumaczenie tego, co mamy pod spodem. W takim wypadku nasze sesje aż tak długie nie są i nie musimy przeglądać zbyt długo tego, co już naprawdę znamy.

Językowe rekomendacje muzyczne od Speakly

Im więcej znamy, tym odblokowują się nam również nowe rekomendacje muzyczne. Są one oparte do pewnego stopnia na podstawie tego, czego się nauczyliśmy za pomocą aplikacji. Te rekomendacje przenoszą nas do Spotify, ale w moje gusta muzyczne dość ciężko trafić, więc z tej opcji aż tak często nie korzystałam.

Cena Speakly

Cena Speakly jak na swoje zalety jest dość niewielka. Do wyboru mamy wersję lifetime, która kosztuje 399zł lub też wersję roczną i miesięczną. Przy wersji rocznej opłata to 169,99zł lub też miesięczna płatność po 32.99zł. Przy każdej z wersji subskrypcji nie musimy się martwić, że uczymy się tylko jednego języka obcego, subskrypcja obejmuje wszystkie języki dostępne w aplikacji.

Jak szybko nauczyć się języka obcego? Tylko ze Speakly! 50% języka obcego w 30 dni.

Wróćmy jednak na chwilę do podziału materiału w Speakly. Tak jak można się domyślić już po samym podziale na poziomy, matematyka w Speakly odgrywa dość dużą rolę. Nic tu jednak nie liczymy, ale się motywujemy, gdy widzimy jak nasza wiedza się zwiększa wraz z nauką.

W aplikacji od razu pokazuje nam się, ile procent z normalnej rozmowy w danym języku obcym bylibyśmy w stanie zrozumieć. Każde 10 słów to na samym początku może być nawet 3-4 procent i w taki oto sposób po 30 dniach codziennej nauki z włoskiego i francuskiego ogarnęłam 50%.

Teraz można jednak zadać sobie pytanie na ile są te wyliczenia adekwatne do rzeczywistości. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na 100%, bo nie uczyłam się tutaj żadnego języka od zera, ale wiem też, że z francuskiego nie byłam w stanie oglądać nic z samymi napisami francuskimi.

Po miesiącu z ciekawości spróbowałam obejrzeć anime (wyłączyłam tylko dźwięk, by się nie rozpraszać tym, co zrozumiem z języka japońskiego). Rozumiałam nawet trochę więcej i jak na miesiąc nauki to naprawdę nie jest źle!

Motywujące powiadomienia o nauce języków obcych od aplikacji Speakly

Oprócz takiego aspektu matematyki w Speakly to dodatkowo pojawiają nam się również powiadomienia, które motywują. Pojawiają się one często w połowie nauki, kiedy się uczymy, albo też akurat gdy odblokowaliśmy konkretną liczbę słówek.

Te powiadomienia mają naprawdę zróżnicowaną formę, więc nie są one irytujące w odbiorze. Jest to zdecydowany plus aplikacji Speakly.

Moja opinia na temat Speakly

Przejdźmy teraz do tego, co mnie zachwyciło w tej aplikacji. Ćwiczymy tutaj mówienie i to nie od wielkiego dzwonu tylko co chwilę. W efekcie przekonałam się do rozmawiania po hiszpańsku nawet jak robię błędy, co jest dość dobre.

Przy francuskim zaczęłam w miarę konwersować i przekonałam się, że jednak ten język obcy nie jest taki straszny. Sam więc aspekt mówienia jak dla mnie okazał się być bardzo motywacyjny, za co tej aplikacji naprawdę mogę podziękować.

PRZECZYTAJ: Aplikacje do nauki języka hiszpańskiego, które ułatwią Twoją naukę

Dodatkowo sam podział materiału od tego, co jest najważniejsze na samym początku oszczędził mi naprawdę dużo pracy! W podobny sposób uczyłam się wcześniej przy innych językach obcych, a dzięki aplikacji Speakly mam po prostu ułatwione zadanie.

Brak kar za korzystanie innych aplikacji językowych niż Speakly

Kolejną rzeczą, która mnie zachwyciła w Speakly jest to, że nie ma żadnych kar za korzystanie z innych aplikacji. Niektóre aplikacje w pewien sposób narzucają, by korzystać tylko i wyłącznie z jednej aplikacji, a tutaj czegoś takiego nie ma.

Aplikacja przerzuca nas bardzo często do Spotify ze względu na rekomendacje muzyczne albo też na bloga i kanał YouTube Speakly.

ZOBACZ: Przydatne aplikacje do nauki języków obcych

Jak wiecie, od kilku lat korzystam z Anki, więc ciężko jest mi się przekonać do nowych aplikacji tak w 100%. Tutaj jednak nikt nie powiedział, że mam się uczyć tylko i wyłącznie ze Speakly, więc łączyłam kilka sposobów nauki tj. Anki, inne książki językowe, anime. Po prostu wszystko to, co wiem, że mi pomaga przy nauce.

Poniżej znajdziecie tutorial, w którym opisuję, jak korzystać z programu Anki.

Czy korzystam ze Speakly po ponad roku od recenzji?

Od opublikowania mojej recenzji na kanale YouTube minął ponad rok i można by zadać pytanie, czy moje zdanie o aplikacji Speakly się zmieniło.

Przez cały rok w moim życiu prywatnym działo się naprawdę dużo i ze względu na to przestałam korzystać prawie ze wszystkich aplikacji językowych. Przez to nie korzystałam więc ze Speakly tyle, ile bym chciała.

PRZECZYTAJ: Aplikacje do nauki japońskiego, które przydadzą Ci się na egzamin JLPT

Teraz, kiedy mam trochę więcej czasu to nie mam zamiaru wracać do Speakly. Ta aplikacja jest świetna i nadal tak twierdzę. Po nauce przez ileśdziesiąt lub też nawet ileśset godzin potrzebuję jednak czegoś innego w mojej nauce języków obcych.

Jednak jeśli nie korzystaliście jeszcze z aplikacji Speakly to serdecznie do tego zapraszam, jest to naprawdę solidne narzędzie do nauki języków obcych.

Dajcie mi znać w komentarzu, co myślicie o tej aplikacji i życzę Wam miłej nauki języków obcych!

Może Ci się również spodobać:

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i jestem założycielką szkoły językowej, w której z pasją uczę angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Moim celem jest nie tylko skuteczne przekazywanie wiedzy, ale także dzielenie się sprawdzonymi metodami nauki, które pomagają w szybkim i trwałym opanowaniu języka. Wierzę, że nauka języków to inwestycja w siebie, dlatego stawiam na praktykę i motywację – aby każdy z moich uczniów mógł z łatwością realizować swoje cele językowe.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O SKUTECZNEJ NAUCE JĘZYKÓW OBCYCH?

Wypełnij poniższy formularz, aby zapisać się na newsletter i poznać najlepsze metody nauki języków obcych!