Duolingo – moja opinia po nauce przez 500 dni

Duolingo to jedna z najczęściej wybieranych aplikacji do nauki języków obcych. Jak korzystać z Duolingo i czy faktycznie jest to jedna z najlepszych aplikacji do nauki? Co fajnego jest w tej aplikacji, a na co trzeba uważać przy Duolingo? W tym poście poznasz moją opinię o Duolingo na podstawie nauki przez ponad 500 dni.

Aplikacja Duolingo – jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języków obcych

Wiele osób swoją naukę zaczyna od Duolingo. W języku polskim możemy uczyć się tylko języka angielskiego, ale z języka angielskiego tych języków jest już o wiele więcej. Znajdziemy przykładowo takie języki jak koreański, japoński, niemiecki, hiszpański czy portugalski.

Osobiście Duolingo testowałam przez ponad 500 dni z językiem hiszpańskim i koreańskim i chcę podzielić się wszystkimi moimi przemyśleniami na temat tej aplikacji.

Zacznijmy najpierw od ogólnych informacji o Duolingo.

Aplikacja Duolingo – na czym polega ta aplikacja?

Aplikacja Duolingo polega na nauce przez zabawę. Przez cały czas w Duolingo pojawiają nam się te same postacie, które mają ustaloną osobowość i one są naszymi towarzyszami podczas nauki języka obcego.

Sama nauka odbywa się poprzez zabawę.

Duolingo – cena aplikacji

Z Duolingo można uczyć się za darmo. Raz na jakiś czas pokażą nam się jednak reklamy, które na całe szczęście nie są uciążliwe. Z Duolingo w wersji darmowej nie mamy również zablokowanych lekcji, więc z aplikacji od początku do końca możemy uczyć się za darmo.

Płatna wersja Duolingo różni się tym, że nie ma reklam i mamy więcej serduszek, które uciekają za każdym razem, gdy podczas lekcji popełnimy błąd. Kolejną różnicą jest to, że w wersji premium Duolingo, które nazywa się Super Duolingo możemy również powtarzać i skupiać się na błędach, które popełniliśmy.

W moim teście przez ponad 500 dni tylko czasami brakowało mi tego, żeby nauka była bardziej dopasowana do mnie, ale miesięczna płatność 6,99$ nie wydaje mi się opłacalna i wolę te pieniądze wydać na inne aplikacje do nauki języków obcych, takie jak np. Fiszkoteka.

Ligi w Duolingo

Im więcej uczymy się z Duolingo, tym dostajemy punkty, dzięki którym możemy awansować w rankingu i zdobywać coraz to nowe ligi. Za utrzymanie się w ligach i przechodzenie do następnych lig możemy otrzymać skromne nagrody takie jak diamenty, które przydadzą nam się podczas nauki.

W Duolingo jest 10 lig:

  • bronze (brązowa)

  • silver (srebrna)

  • gold (złota)

  • sapphire (szafirowa)

  • ruby (rubinowa)

  • emerald (szmaragdowa)

  • amethyst (ametystowa)

  • pearl (perłowa)

  • obsidian (obsydianowa)

  • diamond (diamentowa)

Duolingo podcast

Niektóre języki, takie jak np. hiszpański czy francuski mają utworzony również podcast, w którym znajdziesz krótkie lekcje językowe. Pierwsze lekcje zazwyczaj nie przekraczają 15 minut, ale im dalej w las tym lekcje są coraz dłuższe.

Podcast Duolingo to ciekawy sposób, by ćwiczyć język obcy poprzez słuchanie ciekawych historii dopasowanych do danego poziomu znajomości języka obcego.

Dostępne języki w Duolingo

Na Duolingo możemy uczyć się wielu języków obcych, ale nie zawsze w danej konfiguracji językowej. W języku polskim dostępny jest tylko język angielski, ale po angielsku odblokowane mamy języki, takie jak hiszpański, czeski czy chiński.

Na Duolingo można uczyć się ponad 43 języków obcych w tym między innymi:

  • angielskiego

  • niemieckiego

  • hiszpańskiego

  • włoskiego

  • polskiego

  • francuskiego

  • portugalskiego

  • koreańskiego

  • japońskiego

  • chińskiego

  • hindi

  • rosyjskiego

  • greckiego

  • węgierskiego

  • hebrajskiego

  • arabskiego

  • norweskiego

  • wietnamskiego

Duolingo – opinia po nauce przez ponad 500 dni

Z Duolingo próbowałam się uczyć przez ponad 500 dni i moja opinia jest… mieszana. W trakcie tych 500 dni testowałam głównie kursy do koreańskiego i hiszpańskiego, ale czasami też korzystałam z innych kursów językowych.

Nauka z Duolingo może być fajną zabawą. Gdyby jednak Duolingo było moim jedynym źródłem nauki to po 500 dniach nadal byłabym na poziomie A1.

Nie wszystkie kursy na Duolingo pokrywają się z tym, w jaki sposób uczy się standardowo języka obcego. Niestety powoduje to to, że część podstawowych zagadnień jest w lekcjach wyższych, a niektóre trudne zagadnienia są w lekcjach początkowych. Jest to dość denerwujące, bo nie wiadomo, co w której lekcji nas czeka.

Inną kwestią jest też to, że z Duolingo płynności językowej praktycznie nie da się osiągnąć. Można jednak świetnie przećwiczyć problematyczne zagadnienia.

Moją ulubioną metodą nauki z Duolingo było odblokowanie całego kursu poprzez zrobienie testu językowego. Odpowiedzi do tego testu można znaleźć w Internecie, a później można było wybrać poszczególne zagadnienia, które sprawiały mi kłopot. Ten sposób autentycznie pomógł mi w nauce, ale również i irytował, gdy zagadnienia były mi znane.

Nauka koreańskiego z Duolingo

Kurs koreańskiego na Duolingo jest dość kontrowersyjny. Jest tak ze względu na to, że brakuje w nim wielu wytłumaczeń niezbędnych do zrozumienia koreańskiej gramatyki. Z drugiej strony jednak moja opinia jest dość pozytywna i polecam Duolingo swoim uczniom, bo część problematycznych zagadnień mogą powtarzać i utrwalać dzięki Duolingo na całkiem dobrym poziomie. Tak działa to mniej więcej w początkowej części kursu, bo im dalej tym różne rzeczy się tam dzieją…

O Duolingo do koreańskiego mówiłam między innymi w tych filmach:

Nauka japońskiego z Duolingo

Kurs japońskiego na Duolingo pojawił się w ramach przygotowań na Igrzyska Olimpijskie w 2020 w Japonii. Z wiadomych przyczyn Igrzyska odbyły się w innym terminie, ale kurs został i ma się dość dobrze. O ile na początku moja reakcja na ten kurs nie była zbyt pozytywna to po latach moja opinia nie była już tak negatywna.

Nauka japońskiego na Duolingo wyglądać może podobnie jak w języku koreańskim tj. odblokować najpierw wszystkie działy, a dopiero potem uczyć się trudnych zagadnień. To, co podoba mi się do tej pory w tym kursie to to, że wszystkie 3 systemy pisma poznajemy praktycznie od razu i kanji wmieszane są w lekcje przez cały czas.

Czy polecam Duolingo?

Moja opinia o Duolingo jest dość mieszana. Dla zabicia czasu i ćwiczenia trudnych zagadnień jak najbardziej polecam Duolingo. Jeśli jednak Duolingo miałoby być jedynym materiałem źródłowym do nauki języka obcego to jednak polecam inne aplikacje. Z Duolingo niestety nawet i przez 3 lata nie nauczymy się języka obcego w sposób komunikatywny na tyle, by płynnie mówić w języku obcym.

Jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności językowe na poważnie i poczuć prawdziwy progres, zapraszam Cię na zajęcia ze mną. Uczę z pasją i pomagam moim uczniom przełamywać wszelkie bariery językowe. Nauka ze mną to więcej niż aplikacja – to podróż po nowej kulturze, swoboda rozmowy i praktyczne umiejętności.

Zapisz się już dziś i zobacz, jak nauka języka może być przyjemna i skuteczna!

Może Ci się również spodobać:

Odkryj łatwość i radość nauki języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Na moich zajęciach nie tylko przyswoisz język, ale zyskasz pewność siebie potrzebną do swobodnej rozmowy. Uczymy się przez zabawę, dyskusje i ćwiczenia, które przygotują Cię do realnych sytuacji językowych.

Zajęcia są prowadzone w przyjaznej atmosferze, dzięki której nauka staje się przyjemnością, a nie wyzwaniem.

Jak wyglądają zajęcia?

Każde zajęcia są dopasowane do Twojego stylu nauki i zainteresowań. Wspólnie przełamujemy bariery językowe krok po kroku. To nie są tylko lekcje – to inwestycja w Twoją pewność siebie w obcym języku.

Liczba miejsc ograniczona, więc zapisz się już dziś i zyskaj pewność siebie w rozmowie po angielsku, hiszpańsku, niemiecku lub koreańsku!

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i jestem założycielką szkoły językowej, w której z pasją uczę angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Moim celem jest nie tylko skuteczne przekazywanie wiedzy, ale także dzielenie się sprawdzonymi metodami nauki, które pomagają w szybkim i trwałym opanowaniu języka. Wierzę, że nauka języków to inwestycja w siebie, dlatego stawiam na praktykę i motywację – aby każdy z moich uczniów mógł z łatwością realizować swoje cele językowe.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O SKUTECZNEJ NAUCE JĘZYKÓW OBCYCH?

Wypełnij poniższy formularz, aby zapisać się na newsletter i poznać najlepsze metody nauki języków obcych!