Jak przygotować się do matury z niemieckiego?
Matura z niemieckiego nie jest trudna, o ile dobrze rozplanujesz swoją naukę i będziesz się systematycznie uczyć. Nie różni sie ona wcale od matury z języka angielskiego, co jest dość dużym plusem, gdy w szkole przygotowujesz się stricte do matury z angielskiego. Jeśli czujesz, że łatwiej jest Ci się uczyć niemieckiego niż angielskiego to lepszym pomysłem jest zdawanie matury z języka niemieckiego.
Nauka do matury z niemieckiego będzie się różnić w zależności od tego, czy zdecydujesz się zdawać tylko maturę podstawową bądź też tylko maturę rozszerzoną. Matura rozszerzona nie jest tak trudna, jak się o niej mówi, ale również wymaga włożenia trochę wysiłku w naukę.
Czy można się samemu przygotować do matury z języka obcego?
Odpowiedź będzie krótka – tak, można i jest to możliwe. Sama miałam taką sytuację i zdawałam maturę rozszerzoną z języka niemieckiego i poszło mi na tyle dobrze, by dostać się na germanistykę 🙂
Nie jest to proste, ale jest to możliwe. Trzeba mieć bardzo dobrze rozplanowany plan nauki, być systematycznym i nie poddawać się. Nie można odkładać nauki w nieskończoność czekając „na natchnienie” do nauki. Dużo osób popełnia taki błąd, a to tak nie działa. Natchnienie przyjdzie, gdy zabierzesz się do nauki 🙂
Na co zwrócić uwagę podczas nauki niemieckiego na maturę?
W Internecie można znaleźć zagadnienia, które musisz przyswoić przed maturą z języka niemieckiego. Te zagadnienia różnią się w zależności od tego, czy chcesz zdawać maturę podstawową czy też rozszerzoną – głównie chodzi o gramatykę oraz słownictwo. Znalezienie tych zagadnień pomoże Ci w zaplanowaniu planu nauki do matury.
Nie martw się – jeśli nie zdążysz czegoś ogarnąć to nie będzie to koniec świata, ale im więcej wiesz, tym większa szansa, że Ci lepiej pójdzie bez „nadmiernej kreatywności”. Chodzi mi tutaj o sposoby rozwiązywania zadań maturalnych, ponieważ one potencjalnie mogą Ci pomóc w rozwiązywaniu… pozostałych zadań maturalnych, których nie umiesz rozwiązać ze względu na braki w wiedzy. Wystarczy być spostrzegawczym i myśleć logicznie, a wszystko pójdzie dobrze 🙂
Na co poświęcić najwięcej czasu przygotowując się do matury z niemieckiego?

Najwięcej zadań maturalnych możesz rozwiązać znając tylko i wyłącznie słówka. Gramatyka też jest przydatna, racja, ale bez słownictwa nie będziesz w stanie skorzystać z gramatyki 😉 Najlepszym pomysłem jest więc pilna nauka słownictwa maturalnego, a gramatykę rozwijaj w międzyczasie. Jeśli masz zagadnienia maturalne to łatwo będzie zaznaczać co już potrafisz, a co jeszcze musisz powtórzyć.
Gdy zdecydujesz się na maturę podstawową z języka niemieckiego, musisz dodać do planu nauki ćwiczenie mówienia w tym języku. Jeśli przygotowujesz się TYLKO do matury rozszerzonej to… pomiń tę część. Nie będzie ona sprawdzana, a jeśli masz mało czasu, by przygotować się na maturę to lepiej jest skupić się na tym, co faktycznie będzie sprawdzane.
Co można pominąć podczas nauki na maturę z języka niemieckiego?
Kiedy myślimy o maturze rozszerzonej z języka niemieckiego to myślimy, że musimy ogarnąć wszystkie zagadnienia gramatyczne z tego języka. NIE! Nie wszystkie zagadnienia, które są w repetytorium gramatycznym będą na maturze rozszerzonej z niemieckiego, więc nie musisz ich znać. Możesz je znać i użyć (będzie to bardzo dobrze ocenione podczas rozprawki), ale nie musisz. Lepiej jest napisać coś prościej i do tego bezbłędnie niż bardziej skomplikowanie i do tego z błędami.
Jakie książki mogą pomóc w nauce języka niemieckiego?
Na rynku możesz znaleźć wiele książek do nauki języka niemieckiego do matury. Ja napisałam o tym jeden post (klik), ale tych książek jest więcej. Oprócz książek, które podałam w poście obok przydać Ci się może również:
- Vademecum Maturzysty Język niemiecki wydawnictwo Greg
- 250 ćwiczeń z gramatyki Niemiecki wydawnictwo Pons
- Deutsch Repetytorium tematyczno leksykalne wydawnictwo Wagros (część 1, część 2, część 3)
Te książki pomogą Ci w samodzielnej nauce. Musisz jednak pamiętać, że nawet najlepsza książka nie pomoże Ci zdać matury, jeśli nie będziesz się pilnie uczyć 🙂
To byłoby tyle, jeśli chodzi o podstawowe informacje dotyczące przygotowań do matury z języka niemieckiego. Jeśli masz jeszcze jakie pytania dotyczące matury z języka niemieckiego to zostaw mi komentarz pod tym postem. Postaram się na wszystkie pytania odpowiedzieć 🙂
Miłej nauki!
Może Ci się również spodobać:
Keitah
4 Comments
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Kim jestem?
Keitah
Moje prawdziwe imię to Kasia i uwielbiam uczyć się języków obcych! Na moim blogu i kanale YouTube pokazuję ciekawe sposoby na ich naukę oraz tłumaczę, że języki obce nie są wcale takie straszne :) Opowiadam również o tym, co można robić w czasie wolnym od nauki. Więcej informacji jest w zakładce "o mnie :)
Hej, czy uwazasz ze przy bardzo ciezkiej pracy bedac obeznie na poziomie B1 dam rade przygotowac sie do matury rozszerzonej w 2020 roku? Wiem, ze bedzie ciezko, ale o ile jest to w ogole mozliwe, jestem skora powalczyc.
Hej 🙂 Myślę, że jest to jak najbardziej możliwe. Może nie będzie to zdana matura z wynikiem 100%, ale 80-90% jest jak najbardziej możliwe 🙂 Ja sama zaczynałam swoją naukę będąc na poziomie niżej, a miałam tylko miesiąc więcej i w efekcie maturę rozszerzoną zdałam na dość dobrym poziomie oraz dostałam się na germanistykę:)
Oo dziękuję za odpowiedź 😊 Ile godzin dziennie poświęcałaś na naukę?
Nie ma za co <3 Gdy przygotowywałam się do matury to starałam się uczyć tyle, ile tylko mogłam i z tego co pamiętam średnia wychodziła mi około 2-3h dziennie. Wszystko zależało od dnia i tego, ile miałam zadań domowych z innych przedmiotów 🙂