Niemieckie rodzajniki. Jak nauczyć się rodzajników niemieckich i nie zwariować?

rodzajniki niemieckie

Rodzajniki niemieckie

Rodzajniki niemiecki mogą przyprawiać o zawrót głowy. Nie dość, że w języku polskim nie mamy czegoś takiego jak rodzajniki to w dodatku rodzajniki niemieckie nie zawsze są spójne z rodzajem gramatycznym, który mamy w języku polskim.

To już jest wystarczający powód, by nie lubić rodzajników. Ich znajomość jednak jest bardzo ważna w języku niemieckim, bo rodzajniki i ich odmiana przewija się wielokrotnie w niemieckiej gramatyce.

PRZECZYTAJ: 144 niemieckie rzeczowniki oraz 144 angielskie rzeczowniki – moja opinia

Może pojawić się jednak jeden problem. Jak nauczyć się rodzajników w niemieckim, skoro mogą się one mieszać? Dzisiaj przedstawię mój sposób na naukę rodzajników niemieckich 🙂  Mimo że poświęciłam ten post głównie językowi niemieckiemu, sposób nadaje się praktycznie do każdego języka obcego, gdzie występują rodzajniki 🙂

Jak nauczyć się rodzajników w niemieckim?

Wiele osób pyta więc, jak uczyć się rodzajników w języku niemieckim. Zanim przedstawię metodę, która pomaga w nauce rodzajników, wybiorę 6 rzeczowników, które pomogą w przedstawieniu sposobu. Oto one:

 • die Villa – willa

 • das Bettlaken – prześcieradło

 • der Eimer – wiadro

 • der Weihnachtsbaum – choinka

 • das Ding – rzecz, przedmiot

 • die Asche – popiół

Te rzeczowniki pomogą w przedstawieniu mojego sposobu nauki niemieckich rodzajników. Ten sposób opiera się na porównywaniu rodzajnika der/die/das z polskim rodzajem gramatycznym, a następnie zaznaczanie kolorem (jeśli zapisujesz słowa w zeszycie) rodzajnika wraz ze słowem, gdy różni się on od rodzaju gramatycznego w języku polskim.

PRZECZYTAJ: Przewodnik berliński – zwiedzanie Berlina i nauka niemieckiego

Skrócona wersja tego sposobu to więc:

 • Porównanie rodzajnika z polskim rodzajem gramatycznym.

 • Zaznaczenie odpowiednio kolorem każdy rodzajnik wraz ze słowem, gdy różni się od języka polskiego.

Dobrym pomysłem jest wybranie jednego konkretnego koloru dla każdego rodzajnika. W ten sposób zapamiętujesz nie tylko, który rodzajnik różni się od polskiej wersji, ale również zapamiętujesz dokładnie rodzajnik niemiecki.

Nauka rodzajników niemieckich

Znasz już mój sposób na naukę rodzajników niemieckich. Fajnie byłoby teraz zobaczyć, jak ten sposób wykorzystać w praktyce. Zobaczmy więc jak wygląda ten sposób na naukę na przykładach 🙂

 • die Villa – willa
rodzajniki niemieckie
Die Villa – ta willa

Rodzajnik die wskazuje na rodzaj żeński podobnie jak polski odpowiednik. Zostawmy więc w spokoju.

 • das Bettlaken – prześcieradło
rodzajniki niemieckie
das Bettlaken – to prześcieradło

Rodzajnik das wskazuje na rodzaj nijaki podobnie jak polskie ?prześcieradło?.

 • der Eimer – wiadro
rodzajniki niemieckie
der Eimer – to wiadro

Rodzajnik der wskazuje na rodzaj męski, a polski odpowiednik jest rodzaju nijakiego. Wybierzmy sobie zatem kolor i oznaczmy ten rodzajnik jako niezgodny z polskim odpowiednikiem. Wychodzi nam zatem der Eimer.

 • der Weinachtsbaum – choinka
rodzajniki niemieckie
der Weihnachtsbaum – ta choinka

Rodzajnik der wskazuje rodzaj męski, a polski odpowiednik jest rodzaju żeńskiego. Z racji tego, że podobnie jak w przykładzie wyżej, rodzajnik jest rodzaju męskiego, zaznaczmy ten rodzajnik tym samym kolorem der Weihnachtsbaum. Niekoniecznie musi to być jednak czerwony 🙂

 • das Ding – rzecz, przedmiot
rodzajniki niemieckie
das Ding – ta rzecz

Rodzajnik das wskazuje na rodzaj nijaki, a polski odpowiednik jest rodzaju żeńskiego bądź też męskiego. Oznaczmy więc zaimek innym kolorem, tym razem? może zielonym. Wychodzi nam zatem das Ding.

 • die Asche – popiół
rodzajniki niemieckie
die Asche – ten popiół

Rodzajnik die wskazuje na rodzaj żeński, a polski odpowiednik na rodzaj męski. Oznaczmy ten rodzajnik już ostatnim kolorem, więc niech to będzie tym razem niebieski. Wyszło die Asche.


Jeśli jesteś ciekawy, jak jeszcze można uczyć się języków obcych, zasubskrybuj mój kanał na YouTube! Znajdziesz tam dużo wiedzy i motywacji do nauki języków obcych! 🙂

Daj mi znać w komentarzu jaki sposób Tobie pomaga przy nauce rodzajników 🙂

Może Ci się również spodobać:

Kurs niemieckiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka niemieckiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę niemieckiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl