Najlepsze sposoby na naukę słówek z angielskiego – od zera do językowego bohatera!

Nauka angielskiego słownictwa może być problematyczna, jeśli nie masz swoich własnych sposobów na naukę lub też jeśli cierpisz na chroniczny brak czasu. Nie ma jednak nic niemożliwego i istnieje kilka metod, które pomogą Ci w nauce angielskiego nawet wtedy, gdy zaczynasz od zera.

Po co uczyć się angielskich słówek?

Aby płynnie porozumiewać się w języku obcym potrzebujesz słówek. Dużej ilości słówek. Do komunikacji w języku angielskim na poziomie najbardziej podstawowym przyda Ci się około 1000 słów, to prawda, ale jeśli chcesz poznać język od podszewki to angielskich słówek dobrze jest znać o wiele więcej.

Nie mówimy tutaj może o dziesiątkach tysięcy słówek, ale by swobodnie porozumiewać się w języku angielskim około 10 000 słów powinno być wystarczające. Nawet jeśli znasz ich mniej to i tak będzie Ci prościej w komunikacji, ale na początku dobrze jest ustawić taką okrągłą sumę i stopniowo budować swoją bazę słownictwa.

Jak w ogóle uczyć się angielskiego?

Na to, jak w ogóle uczyć się angielskiego może być wiele odpowiedzi, ale zacznijmy od podstaw. Często nauka języka obcego nie powinna wyglądać tak, że siadamy z książką przy biurku i “zakuwamy” słówka tak jak to było w szkole. Taka metoda czasami się przydaje, ale o wiele lepiej jest się uczyć języka obcego… mimochodem.

Często słuchając oraz ucząc się prostych zdań, które następnie zmieniałoby się za pomocą jedno słowa często może być o wiele bardziej efektywne niż nauka godzinami z książką w ręku. Dzieje się tak dlatego, że według najnowszych trendów w nauce, odpoczynek oraz robienie krótkich przerw na zastanawianie się podczas nauki przynosi o wiele więcej efektów. To oczywiście tylko skrót do obszernego tematu związanego z metodami nauki, ale warto o tym pamiętać planując naukę angielskiego.

Najpopularniejsze metody nauki angielskiego

Najczęściej języka obcego dorośli uczą się poprzez częste czytanie w języku angielskim, słuchanie podcastów czy też oglądanie seriali na Netflixie. To są jedne z najpopularniejszych metod, bo pozwalają one poznawanie nowych słów w kontekście oraz można również wyłapać gotowe zdania do nauki na pamięć. To nie są jednak wszystkie metody nauki angielskiego!

Aplikacje do nauki języka angielskiego

Istnieje wiele aplikacji i stron internetowych, które oferują naukę słownictwa w interesujący sposób. Możesz na przykład używać aplikacji mobilnych, które wysyłają Ci codziennie nowe słówka do nauki czy też całościowe kursy, które uczą słownictwa wraz z gramatyką.

Do angielskiego przydatne mogą być aplikacje takie jak Busuu, Memrise, Fiszkoteka czy też Drops. Te aplikacje niosą największą wartość jeśli chodzi o efekty, które możemy uzyskać patrząc na poświęcony na naukę czas.

Korzystając z aplikacji do nauki angielskiego warto jednak zwrócić uwagę czy to, czego się uczymy zostaje nam w głowie na dłużej czy też zostaje tylko wtedy, gdy korzystamy z danej aplikacji. To jedna z najczęstszych pułapek korzystania z aplikacji językowych, którą można pokonać na wiele sposobów, między innymi zapisując to, czego się danego dnia nauczyliśmy czy też mówiąc dane słowa podczas nauki na głos.

Fiszki do nauki słówek angielskich

Jedną z najpopularniejszych metod nauki słownictwa jest korzystanie z fiszek. Fiszki to małe kartki papieru, na których możesz napisać słowa i ich definicje. Możesz je przenosić ze sobą i przejrzeć w wolnej chwili lub też korzystać z fiszek digitalnych np. w programie Anki.

PRZECZYTAJ: Jak uczyć się z programem Anki?

Tworząc nowe fiszki należy pamiętać, by były to początkowo takie słowa, które znane są w kontekstu (np. kot, pies). Dobrą metodą jest zapisywanie również zdania przykładowego z danymi słowami do nauki, by wiedzieć jaki jest kontekst danego słowa. Dla przykładu słowo zamek może mieć tłumaczenie castle, zip, lock, ale bez kontekstu nie będziemy wiedzieli, o którą wersję tego słowa nam chodzi.

Nauka angielskiego poprzez gry

Inną opcją jest korzystanie z interaktywnych gier lub quizów online, które sprawią, że nauka słownictwa będzie bardziej zabawna i angażująca. Możesz również znaleźć strony internetowe z ćwiczeniami słownictwa, które pomogą Ci w utrwaleniu nowych słów.

Jeśli jednak chcesz poszaleć językowo to możesz spróbować korzystać z gier podczas których… romansujesz z fikcyjnymi bohaterami. Takich gier jest dużo na rynku i za ich pomocą możesz poznać sporo słówek angielskich związanych z różnymi zagadnieniami. Takie gry to przykładowo MeChat, Chapters czy też My Fantasy.

Czytanie książek i artykułów po angielsku

Czytanie to jedna z najskuteczniejszych metod nauki słownictwa angielskiego. Gdy czytasz książki i artykuły po angielsku, masz możliwość napotkania nowych słów w kontekście, co pomaga w zrozumieniu ich znaczenia. Poznajesz dodatkowo kolokacje, które możesz użyć potem w innych sytuacjach.

Kiedy czytasz, zwracaj uwagę na kontekst, w którym używane są nowe słowa. Spróbuj odgadnąć ich znaczenie na podstawie kontekstu, zanim spojrzysz na definicję. Możesz również zanotować nowe słowa i ich definicje, aby je potem powtórzyć.

PRZECZYTAJ: Klasyka po angielsku – recenzja książek do nauki angielskiego

Aby szybko czytać książki i artykuły, przydatne mogą być aplikacje takie jak Reverso Context czy też Google Tłumacz. Za pomocą tych aplikacji możesz tłumaczyć tekst na podstawie zdjęcia oraz możesz również sprawdzać tłumaczenie całych fraz. To może być przydatne zwłaszcza wtedy, gdy Twój poziom języka obcego nie jest wysoki lub wtedy, gdy czytasz zaawansowany tekst i nie znasz wielu słówek.

Oglądanie filmów i programów telewizyjnych, by poznawać nowe słownictwo angielskie

Oglądanie filmów i programów telewizyjnych to świetny sposób na poprawę słownictwa angielskiego. Podczas oglądania możesz słuchać dialogów i zanurzyć się w anglojęzyczną kulturę i niesamowite historie. To również doskonała okazja, aby usłyszeć nowe słowa i zwroty, które później w większości możesz użyć w codziennym życiu.

Na początku możesz oglądać filmy z angielskimi napisami, aby łatwiej zrozumieć słowa. Im dłużej się uczysz to możesz podnieść poziom trudności i zrezygnować z napisów, by ćwiczyć słuchanie. Spróbuj również zanotować nowe słowa, które słyszysz i sprawdzić ich znaczenie po obejrzeniu filmu.

Jeśli oglądasz filmy na Netfixie to przydatne mogą być również wtyczki, które tłumaczą tekst z jednego języka na drugi. Za pomocą tego łatwiej jest uczyć się języka obcego bez ciągłego sprawdzania tłumaczeń poszczególnych słów. Jedna z takich wtyczek to Language Learning with Netflix & YouTube-AFL, ale takich wtyczek dostępnych jest o wiele więcej na rynku.

Angażowanie się w rozmowy po angielsku

Nie ma lepszego sposobu na naukę słownictwa angielskiego niż aktywne stosowanie go w rozmowach! Okazji do rozmów po angielsku nie zawsze jest dużo, ale dzięki możliwościom oferowanym przez Internet bez problemu możemy znaleźć strony, poprzez które możemy znaleźć partnerów do rozmowy.

W przypadku języka angielskiego mogą to być platformy służące do ćwiczenia języków obcych, ale mogą to być również randomowe komunikatory internetowe. Takie strony to przykładowo Talk With Stranger (na tej stronie poznałam mojego przyszłego męża), Italki, Speaking7 czy też Tandem.

Trzeba jednak uważać na oszustów lub naciągaczy, którzy chcą od nas dostać nagie zdjęcia lub też dane personalne. Bycie ostrożnym jednak odnosi się do wszystkich rozmów w Internecie i to nie tylko z obcokrajowcami.

Udział w zajęciach z języka angielskiego lub programach wymiany językowej

Jeśli chcesz bardziej systematycznie uczyć się słownictwa angielskiego, warto rozważyć udział w zajęciach z języka angielskiego lub programach wymiany językowej. Na takich zajęciach będziesz miał okazję uczyć się od profesjonalistów i praktykować język w grupie.

Zajęcia z języka angielskiego mogą obejmować różne aktywności, takie jak ćwiczenia słownictwa, rozmowy, czytanie i pisanie. Programy wymiany językowej pozwalają natomiast na kontakt z osobami, które chcą uczyć się Twojego języka, podczas gdy Ty uczysz się ich języka.

Dla przykładu, zajęcia z języka angielskiego w mojej szkole to najczęściej są właśnie konwersacje podczas których poznajesz codzienne słownictwo, którego potrzebujesz do efektywnego opowiadania o sytuacjach, którymi się dzielisz na zajęciach. Każde zajęcia są inne, i dopasowane do zainteresowań ucznia, więc nigdy nie jest nudno. O zajęciach przeczytasz więcej tutaj.

Korzystanie z aplikacji do nauki słownictwa angielskiego

Istnieje wiele aplikacji do nauki słownictwa angielskiego. W takich aplikacjach najczęściej słownictwo jest ułożone tak, by pomóc w przygotowaniu do egzaminów językowych na konkretnych poziomach. Niektóre aplikacje skupiają się na jednak na słówkach przydatnych na co dzień.

Aplikacji do nauki słownictwa angielskiego jest wiele, ale oto kilka z najlepszych:

  • Fiszkoteka

  • WordUp

ChatGPT do nauki angielskich słówek

Nauka angielskiego z ChatGPT lub może być ciekawym doświadczeniem, bo można całkowicie je spersonalizować. Można rozmową pokierować w taki sposób, by ChatGPT podawał nam listy słówek. Tutaj trzeba uważać na poprawność tłumaczeń, ale i tak można porozmawiać na każdy temat z ChatGPT.

Ta opcja niesie ze sobą wiele niewiadomych, bo nie można wprost określić, jak bardzo rozwinie się nasz poziom znajomości angielskich słówek. Jest to jednak na pewno ciekawa opcja dla każdej osoby, która lubi uczyć się niestandardowo.

Jak uczyć się angielskich słów? – podsumowanie

Podsumowując, istnieje wiele skutecznych metod nauki słownictwa angielskiego. Każda z nich ma swoje zalety, więc warto eksperymentować i znaleźć tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom.

Pamiętaj, że nauka słownictwa to proces, który wymaga regularności i zaangażowania. Nie oczekuj więc natychmiastowych rezultatów jeśli uczyć się tylko 5 minut raz w miesiącu. Z odrobiną systematyczności i cierpliwości zobaczysz, jak Twoje słownictwo angielskie będzie się rozwijać i jak płynniej będziesz się komunikować.

Kurs angielskiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka angielskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę angielskiego z Keitah? 🙂

Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl