Program Anki, czyli jak nauka słówek przychodzi z łatwością!

Nauka słówek z programem Anki to nie tylko oszczędność czasu, ale i połączenie przyjemnego z pożytecznym. Możemy szybciej i efektywniej uczyć się słownictwa i dzięki temu mieć czas na inne zainteresowania. Jak więc korzystać z programu Anki? Czy program Anki jest najlepszy do nauki słownictwa?

Aplikacja Anki – co to jest i jak działa?

Z aplikacji Anki korzystam już od ponad 8 lat do nauki języków obcych. Pomagała mi ona również podczas nauki przedmiotów szkolnych (historia, geografia itp.), ponieważ zaczęłam z niego korzystać, kiedy byłam w gimnazjum. Tak, to było dawno temu, ale nie zmienia to faktu, że program Anki do tej pory pomaga wielu uczniom na całym świecie w nauce.

Na czym więc polega fenomen programu Anki?

Co to jest aplikacja Anki?

Aplikacja Anki służy do tworzenia fiszek. Za jego pomocą można uczyć się dosłownie wszystkiego! Anki uzyskało sławę (i niesławę, o czym będzie później) głównie przy nauce języków obcych, ale często wykorzystuje się go również do nauki przedmiotów ścisłych takich jak medycyna czy też biologia.

Anki oznacza zapamiętywanie w języku japońskim, więc nazwa pasuje idealnie.

Dlaczego Anki jest tak skuteczne?

Anki jest tak skuteczne, ponieważ wykorzystuje tak zwaną krzywą zapominania. Oznacza to, że powtórki w programie Anki pokazują nam się dosłownie wtedy, kiedy mielibyśmy je zapomnieć. Ten aspekt sprawia, że program Anki jest tak efektywny przy nauce nowych zagadnień.

Możesz również wybrać, ile słówek chcesz uczyć się dziennie poprzez ustalenie limitu oraz możesz wybrać również maksymalną ilość powtórek na dzień.

System krzywej zapominania tj. SRS (Spaced Repetition System) działa jednak tylko wtedy, kiedy pamiętamy o powtórkach i systematycznie je robimy. W innych przypadkach nauka przynosi mniejsze efekty lub też całkowity ich brak. Najczęściej jednak pojawia się problem z nadmierną ilością fiszek do przejrzenia, których przez przerwę może nazbierać się aż kilka tysięcy! Wszystko zależy na szczęście od ilości fiszek w naszych taliach, ale nawet dla przypadków beznadziejnych istnieje rozwiązanie, o czym dowiesz się w dalszej części postu 🙂

Jak korzystać z programu Anki?

Nauka z programem Anki to dla wprawionych użytkowników pewna rutyna, którą powtarza się raz dziennie w określonym momencie dnia. Niektórzy wolą robić powtórki nocą, a inni tuż po przebudzeniu się. Nie ma znaczenia, kiedy Ty się będziesz uczyć z programem Anki, o ile tylko Twoja nauka będzie systematyczna. I o ile będziesz mieć dobrze stworzone fiszki w programie Anki…

Zacznijmy jednak od samego początku tj. od instalacji programu Anki lub też aplikacji.

Pobierz program Anki

Anki znajdziesz w wersjach na różne systemy operacyjne takie jak Windows, IOS czy Android. To sprawia, że czasami zmieniają się nazwy programu Anki na Ankidroid, ale jest to jeden i ten sam program do nauki.

Program Anki do pobrania na Windowsa i Mac

Aby pobrać program Anki na Windowsa lub też Maca trzeba odwiedzić oficjalną stronę programu. Tam znajdziemy link do pobrania programu. Następnie trzeba przejść przez wszystkie kroki instalacji, które nie różnią się od instalacji innych programów komputerowych.

Po instalacji warto utworzyć konto, by zawartość Anki na Twoim komputerze przechowywana była również w chmurze. Katastrofą byłoby stracenie wszystkich Twoich fiszek i postępów, więc lepiej zapobiegać takim sytuacjom i po prostu mieć kopię. Istnieje jeszcze sposób z eksportowaniem folderów, co w sytuacji utraty konta również mogłoby być przydane, ale jest to czynność manualna, o której wiele osób po prostu może zapomnieć.

Program Anki na iOS

Program Anki na system iOS niestety jest płatny i to niestety dość dużo (prawie 150zł na 5 osób). O ile Anki wszędzie indziej jest programem darmowym to przy telefonu iPhone system jest płatny, by możliwe było dalsze tworzenie i aktualizowanie tego programu. Taką informację można znaleźć jako odpowiedź na pytanie, dlaczego Anki jest płatne dla systemu iOS.

Na iPhone oprócz aplikacji można korzystać jednak również z wersji przeglądarkowej programu Anki, chociaż nie umożliwia to korzystanie ze wszystkich zalet tego programu. Nie można m.in. odtwarzać dźwięku, jeśli mieliśmy ustaloną taką opcję oraz dodawanie fiszek nie jest tak intuicyjne jak poprzez aplikację. Jest to jednak zawsze jakieś wyjście, jeśli zakup aplikacji w danej chwili jest niemożliwy.

Program Anki na Androida

Aplikacja Anki na Androida to AnkiDroid i ta aplikacja jest już darmowa. Często wśród osób uczących powstaje pewne zamieszanie, czy Anki i AnkiDroid to te same programy, ale do pewnego stopnia jednak tak jest.

AnkiDroid jest darmowy, ale tak czy siak przyda się kopia programu Anki pobrana na komputerze, by synchronizować część danych.

Program Anki w wersji Online

Jeśli nie chcesz korzystać z programu Anki poprzez program pobrany na komputer czy też aplikację to zawsze możesz korzystać z Anki w wersji online. Jest tam niestety mniej opcji do tworzenia kart, ale system nauki się nie zmienia.

Instrukcja korzystania z Anki

Program Anki niestety nie jest intuicyjny, na co zwraca uwagę wielu użytkowników i przez to przedwcześnie rezygnuje z nauki. Interfejs systemu wydaje się mieć zbyt mało tzw. bajerów, co wielu ludziom przeszkadza.

Jestem jednak zdania, że nauka ma być skuteczna i ilość dodatków tak naprawdę od tej nauki odciąga, więc dlatego tak bardzo Anki przypadło mi do gustu.

Anki polega tak naprawdę tylko na przeglądaniu fiszek, które pobierzmy z Internetu lub też samodzielnie stworzymy. Tutorial do korzystania z programu Anki znajdziesz poniżej:

Jak tworzyć efektywne fiszki w Anki?

Korzystanie z pluginów do Anki

Dodatki do Anki, czyli pluginy ulepszają naukę i pomagają dostosować ją do potrzeb konkretnego języka obcego. Często również sprawiają, że nauka idzie o wiele prościej i łatwiej.

Co ciekawe, nie wszyscy jednak korzystają z pluginów do programu Anki. Ja sama przez długi czas nie korzystałam z nich w ogóle, ale ostatnio się do nich przekonałam i to zmieniło całkowicie moją naukę! 🙂

Zainstalowanie pluginu jest dziecinnie proste, bo wystarczy w wersji komputerowej podać kod pluginu, który znajdziemy na stronie pluginu. Nie trzeba nic edytować, kopiować czy też rozpakowywać – wystarczy podać tylko ten kod, a następnie korzystać z instrukcji danego dodatku, o ile takowa istnieje.

Ja sama korzystam z pluginu, które dodają audio do kart. Przy językach takich jak francuski czy portugalski okazało się to dla mnie bardzo przydatne, ale przy języku angielskim również jest to niezbędne.

Triki na lepsze korzystanie z programu Anki

Oprócz samych podstaw dotyczących korzystania z programu Anki warto również wiedzieć, że można naukę z Anki ulepszyć korzystając z kilku trików. O tych trikach mówiłam w poniższym filmie:

Moja opinia o programie Anki

O Anki mówię dość często na zajęciach, bo moja opinia na temat tego programu jest naprawdę bardzo pozytywna. Gdyby nie ten program to nie dałabym sobie rady z zapamiętaniem tryliona słówek z tylu języków obcych i innych faktów niezbędnych na studiach.

Anki wpasowało się również w mój styl nauki (jestem kinestetykiem) i nie potrzebuję tracić czasu na dodatki, które i tak nie pomogą w mojej nauce.

Zalety programu Anki

Zalety programu Anki to między innymi:

  • jest za darmo

  • nauka każdego języka obcego

  • działa w języku polskim

  • możliwość pobrania gotowych fiszek oraz tworzenie swoich własnych zestawów

Wady programu Anki

Wady programu Anki to między innymi:

  • mało ozdobników graficznych

  • dość trudny do przyswojenia bez tutorialu

  • mało intuicyjny kreator fiszek (gdy chcemy dodawać zaawansowane zmiany)

Podsumowanie mojej recenzji o Anki

Moja recenzja o Anki zakończy się tym, że po raz kolejny powtórzę, że uwielbiam ten program. Wiem, że nie każdemu przypadnie on do gustu, ale myślę, że warto spróbować choć raz się z nim uczyć przez ponad tydzień, by dopiero potem stwierdzić, czy ten program jest dla nas czy też nie.

Może Ci się również spodobać:

Ucz się koreańskiego z Keitah!

Możesz się ze mną uczyć języka koreańskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach. Dzięki temu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem. Żadna konstrukcja gramatyczna czy też słówko nie będzie już więc niemożliwe do nauczenia.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę koreańskiego z Keitah? 

Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl