Nauka kanji – jak uczyć się tych znaków?

nauka kanji

Nauka kanji to zmora wielu uczniów języka japońskiego. Niby nie uczymy się ich na pierwszej lekcji języka japońskiego, ale im dalej w las tym ich znajomość jest wymagana, by płynnie czytać w języku japońskim. Jak więc uczyć się kanji, by nie stanowiły one problemu?

Znaki kanji i ich nauka

Znaki kanji są jednym z trzech systemów pisma używanych w języku japońskim, obok hiragany i katakany. Są to ideograficzne znaki, które reprezentują słowa lub pojęcia i wywodzą się z chińskich znaków. Znaki kanji mogą być skomplikowane i mieć wiele znaczeń, ale są one niezbędne do czytania i pisania w języku japońskim.

PRZECZYTAJ: Wybrać japoński czy koreański?

Znaki kanji zostały wprowadzone do Japonii z Chin w V wieku i od tego czasu zostały dostosowane do języka japońskiego. Są one używane w różnych kontekstach, od codziennej komunikacji po formalne dokumenty i literaturę. Nauka kanji może być trudnym zadaniem, ponieważ istnieje ponad 2000 powszechnie używanych znaków, a w dziedzinach specjalistycznych przydatna może być znajomość również innych znaków kanji.

Opanowanie kanji jest jednak konieczne dla każdego, kto chce w pełni zrozumieć i komunikować się w języku japońskim. Są one częścią języka japońskiego i nie da się uczyć tego języka bez nauki znaków kanji. Pomagają one nie tylko przy nauce nowych słów, ale i usprawniają szybkość pisania, bo bez nich czytanie wszystkiego w katakanie i hiraganie zajmowałoby zwyczajnie zbyt dużo czasu.

Skuteczna nauka kanji – jak się uczyć kanji?

Nauka i zapamiętywanie znaków kanji może być trudnym zadaniem, ale z odpowiednim podejściem jest to możliwe do osiągnięcia.

Jedną z porad jest rozbijanie znaków na poszczególne części, czyli tzw. “radykały” (ang. radicals), które pomagają w rozpoznawaniu wzorców i znaczeń. Dzięki znajomości tych cząstek i ich znaczeń możemy nie tylko nauczyć się jak szybko pisać znaki kanji, ale możemy za ich pomocą tworzyć różne historie wykorzystujące mnemotechniki, które w efekcie przydadzą się przy nauce japońskich znaków kanji.

PRZECZYTAJ: Aplikacje do nauki japońskiego

Kolejną wskazówką jest pisanie znaków kanji wiele razy, ponieważ pamięć mięśniowa pomaga w zapamiętywaniu. Ten sposób przydaje się nie tylko kinespetykom, ale i każdej innej osobie, która chce nauczyć się kanji nie tylko w sposób bierny (tylko do czytania), ale i aktywny (pisanie z pamięci).

Aby zapamiętywać znaki kanji warto korzystać z programów takich jak Anki, które ułatwiają i przyspieszają naukę znaków.

Im częściej te znaki ćwiczymy i im częściej się z nimi spotykamy to tym szybciej je również opanujemy na dość dobrym poziomie. Ważna jest również systematyka, bo bez tego znaki nie zostaną w głowie i szybko zacząć uciekać z pamięci.

Jaki podręcznik do nauki kanji?

Podręczników do nauki kanji trochę jest i tutaj mamy wybór między podręcznikami w języku polskim, angielskim oraz japońskim. Ja najczęściej polecam książki z serii Pismo japońskie, bo te książki najbardziej pomogły w mojej nauce kanji, ale kilka innych książek do nauki kanji również warto wziąć pod uwagę.

Do nauki kanji na poziomie podstawowym najbardziej przydatne mogą być:

  • Remembering Kanji

  • Kanji Pict-O-Graphix: Over 1,000 Japanese Kanji and Kana Mnemonics

  • Pismo japońskie

  • Kanji in Context

  • Słownik znaków japońskich

Jeśli chcesz znaleźć książki i podręczniki do nauki japońskiego to warto zajrzeć również do mojego postu, gdzie przedstawiam najlepsze moim zdaniem książki dostępne na rynku polskim.

Jak zapamiętać kolejność znaków?

Podejrzewam, że wiesz iż kolejność kresek podczas pisania kanji ma znaczenie. Podobnie jest z kierunkiem pisania. Na początku wydaje się być to bardzo przerażające, ale im więcej piszesz kanji tym łatwiej jest Ci to przyswoić. Co więcej  – jeśli wiesz, jak pisać radykały, to tym bardziej masz już pojęcie o tym, jak pisać.

Jeśli jednak dopiero się uczysz (i korzystasz z programu Anki) to możesz zainstalować specjalną wtyczkę, którą znajdziesz tutaj. Jeśli nie chcesz jednak uczyć się kanji za pomocą Anki to możesz korzystać z internetowych słowników lub aplikacji, które pokazują Ci za pomocą krótkich filmików w jaki sposób należy pisać. Zazwyczaj każde kanji ma swój własny wpis i osobny filmik, co pomaga w nauce.

Lista znaków kanji

Aby ujednolicić naukę kanji powstała lista tzw. Jōyō kanji, która ma 2136 znaków kanji, których uczy się od szkoły podstawowej aż do szkoły średniej. Znaki na tej liście zostały wybrane na podstawie tego, jak często pojawiają się w gazetach, książkach i innego rodzaju publikacjach.

Ucząc się znaków kanji najprawdopodobniej zaczniesz od znaków z tej listy, a dopiero później być może przejdziesz do innych znaków, które mogą się pojawić w publikacjach naukowych czy też książkach tematycznych.

Może Ci się również spodobać:

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂

Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl