Hiragana a katakana

Nauka hiragany i katakany może przysporzyć problemów na samym początku nauki języka japońskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że nauka tych dwóch sylabariuszy jest konieczna, jeśli myślimy o języku japońskim na poważnie.

W tym poście dowiesz się czym różni się hiragana a katakana, od którego sylabariusza zacząć swoją naukę japońskiego oraz jakie aplikacje do nauki japońskiego pomogą w nauce hiragany i katakany.

Co to jest hiragana i katakana?

Hiragana i katakana są to dwa sylabariusze japońskie, które razem nazywają się kana. Te dwa systemy pisma nazywają się sylabariusze, ponieważ pojedyncze znaki reprezentują całe sylaby np. ?na, ni, nu, ne, no?. W hiraganie i katakanie znajdziesz oczywiście znaki, które nie są sylabami, ale cała reszta opiera się jednak na sylabach.

Co to jest hiragana?

Hiragana (????) to jeden z dwóch sylabariuszy, które znajdziesz w języku japońskim. Hiragana ma 46 znaków i uczy się jej zazwyczaj na samym początku nauki japońskiego.

Do czego służy hiragana?

Hiragana współcześnie ma kilka zastosowań, ale najważniejsze z nich to zapisywanie:

  • partykuł
  • końcówek gramatycznych
  • słów, które nie mają swojego własnego zapisu kanji lub też znaki kanji nie są zbyt popularne
  • furigany, która wyjaśnia sposób czytania kanji
  • słów w materiałach przeznaczonych dla dzieci

Hiragana ? jak się nauczyć?

Pod koniec tego postu dowiesz się o aplikacji, która pomaga w nauce hiragany i katakany, ale hiragany można nauczyć się na wiele sposobów 🙂

Podczas nauki hiragany ważne jest pisanie tak jak i nauka prawidłowej kolejności pisania kresek. Zła kolejność zapisu powoduje, że znaki mogą wyglądać całkiem inaczej i w efekcie mogą być nieczytelne.

PRZECZYTAJ: Najlepsze książki do nauki japońskiego w języku polskim

Prawidłowego zapisu można się nauczyć korzystając z podstawowych zasad zapisu, których poznanie pomaga w późniejszej nauce trudniejszego systemu pisma jakim jest kanji. Jeśli jednak na samym początku nauki nie przynosi to efektów to można również korzystać z różnego rodzaju filmików na YouTube, gdzie pokazywana jest kolejność zapisu kresek.

Co to jest katakana?

Katakana (????) to drugi sylabariusz japoński, który wchodzi w skład kany. Podobnie jak w hiraganie, w katakanie również jest 46 znaków. Każdy ze znaków hiragany ma swój odpowiednik w katakanie.

Do czego służy katakana?

Obecnie z hiragany korzysta się głównie do:

  • Zapisu słów obcego pochodzenia
  • Zapisu wyrazów dźwiękonaśladowczych

Katakana ? jak się nauczyć?

Katakany można nauczyć się w podobny sposób co hiragany. Wszystko to, co pisałam o tym jak nauczyć się hiragany odnosi się również do katakany. I to, i to jest sylabariuszem, więc powinno się zwrócić uwagę na podobne zagadnienia np. na prawidłową kolejność kresek.

PRZECZYTAJ: Jak zacząć przygodę z bullet journal?

Hiragana czy katakana?

Hiragana czy katakana? Co to w ogóle za pytanie? 🙂 Jeśli myślisz o nauce języka japońskiego na poważnie to musisz nauczyć się i katakany, i hiragany. Nie możesz wybrać, że chcesz się uczyć tylko jednego z sylabariuszy.

Kiedy hiragana, a kiedy katakana?

Nauka japońskiego zazwyczaj zaczyna się od nauki hiragany, a dopiero potem wprowadza się katakanę. Nauka tych sylabariuszy jednocześnie może spowodować, że pomieszają się nam znaki, a na samym początku nauki im mniej zamieszania, tym lepiej 🙂

Aplikacje do nauki hiragany i katakany

W ostatnim moim filmiku przetestowałam 3 aplikacje do nauki hiragany i katakany, które polecili mi widzowie. Te aplikacje to Hiragana ProKatakana Pro oraz Kana Dojo, ale dostępne są one niestety tylko na Androida. W filmiku przetestowałam te 3 aplikacje oraz na bieżąco dzieliłam się moją opinią i spostrzeżeniami.

Aplikacje są dość ciekawe, ale w wersji darmowej niestety nie mamy wszystkich możliwości i kombinacji przy nauce hiragany i katakany. Koszt tych 2 pierwszych aplikacji nie jest zbyt duży (niecałe 10zl), ale jeśli chcesz tylko wypróbować te aplikacje i od czasu do czasu poprzypominać sobie hiraganę i katakanę to cena może zniechęcić.

PRZECZYTAJ: Quizy językowe, czyli sprawdź, ile wiesz!

Ostatnia aplikacja pozwala nam w zabawny sposób nauczyć się japońskich sylabariuszy. Dostępne są tam 2 dość niezwykle gry, które rzadko kiedy łączy się z nauka alfabetu (nie tylko japońskich sylabariuszy). Może wydać się to proste, ale jeśli ktoś jest wzrokowcem to taka nauka serio będzie efektywna ?

Więcej o języku japońskim: