Hiragana a katakana
Nauka hiragany i katakany może przysporzyć problemów na samym początku nauki języka japońskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że nauka tych dwóch sylabariuszy jest konieczna, jeśli myślimy o języku japońskim na poważnie.
W tym poście dowiesz się czym różni się hiragana a katakana, od którego sylabariusza zacząć swoją naukę japońskiego oraz jakie aplikacje do nauki japońskiego pomogą w nauce hiragany i katakany.
Co to jest hiragana i katakana?
Hiragana i katakana są to dwa sylabariusze japońskie, które razem nazywają się kana. Te dwa systemy pisma nazywają się sylabariusze, ponieważ pojedyncze znaki reprezentują całe sylaby np. ?na, ni, nu, ne, no?. W hiraganie i katakanie znajdziesz oczywiście znaki, które nie są sylabami, ale cała reszta opiera się jednak na sylabach.
Co to jest hiragana?
Hiragana (ひらがな) to jeden z dwóch sylabariuszy, które znajdziesz w języku japońskim. Hiragana ma 46 znaków i uczy się jej zazwyczaj na samym początku nauki japońskiego.
Do czego służy hiragana?
Hiragana współcześnie ma kilka zastosowań, ale najważniejsze z nich to zapisywanie:
- partykuł
- końcówek gramatycznych
- słów, które nie mają swojego własnego zapisu kanji lub też znaki kanji nie są zbyt popularne
- furigany, która wyjaśnia sposób czytania kanji
- słów w materiałach przeznaczonych dla dzieci
Hiragana – jak się nauczyć?
Pod koniec tego postu dowiesz się o aplikacji, która pomaga w nauce hiragany i katakany, ale hiragany można nauczyć się na wiele sposobów 🙂
Podczas nauki hiragany ważne jest pisanie tak jak i nauka prawidłowej kolejności pisania kresek. Zła kolejność zapisu powoduje, że znaki mogą wyglądać całkiem inaczej i w efekcie mogą być nieczytelne.
PRZECZYTAJ: Najlepsze książki do nauki japońskiego w języku polskim
Prawidłowego zapisu można się nauczyć korzystając z podstawowych zasad zapisu, których poznanie pomaga w późniejszej nauce trudniejszego systemu pisma jakim jest kanji. Jeśli jednak na samym początku nauki nie przynosi to efektów to można również korzystać z różnego rodzaju filmików na YouTube, gdzie pokazywana jest kolejność zapisu kresek.
Co to jest katakana?
Katakana (カタカナ) to drugi sylabariusz japoński, który wchodzi w skład kany. Podobnie jak w hiraganie, w katakanie również jest 46 znaków. Każdy ze znaków hiragany ma swój odpowiednik w katakanie.
Do czego służy katakana?
Obecnie z hiragany korzysta się głównie do:
- Zapisu słów obcego pochodzenia
- Zapisu wyrazów dźwiękonaśladowczych
Katakana – jak się nauczyć?
Katakany można nauczyć się w podobny sposób co hiragany. Wszystko to, co pisałam o tym jak nauczyć się hiragany odnosi się również do katakany. I to, i to jest sylabariuszem, więc powinno się zwrócić uwagę na podobne zagadnienia np. na prawidłową kolejność kresek.
PRZECZYTAJ: Jak zacząć przygodę z bullet journal?
Hiragana czy katakana?
Hiragana czy katakana? Co to w ogóle za pytanie? 🙂 Jeśli myślisz o nauce języka japońskiego na poważnie to musisz nauczyć się i katakany, i hiragany. Nie możesz wybrać, że chcesz się uczyć tylko jednego z sylabariuszy.
Czym się różni hiragana od katakany?
Nauka japońskiego zazwyczaj zaczyna się od nauki hiragany, a dopiero potem wprowadza się katakanę. Nauka tych sylabariuszy jednocześnie może spowodować, że pomieszają się nam znaki, a na samym początku nauki im mniej zamieszania, tym lepiej 🙂
Aplikacje do nauki hiragany i katakany
W ostatnim moim filmiku przetestowałam 3 aplikacje do nauki hiragany i katakany, które polecili mi widzowie. Te aplikacje to Hiragana Pro, Katakana Pro oraz Kana Dojo, ale dostępne są one niestety tylko na Androida. W filmiku przetestowałam te 3 aplikacje oraz na bieżąco dzieliłam się moją opinią i spostrzeżeniami.
Aplikacje są dość ciekawe, ale w wersji darmowej niestety nie mamy wszystkich możliwości i kombinacji przy nauce hiragany i katakany. Koszt tych 2 pierwszych aplikacji nie jest zbyt duży (niecałe 10zl), ale jeśli chcesz tylko wypróbować te aplikacje i od czasu do czasu poprzypominać sobie hiraganę i katakanę to cena może zniechęcić.
PRZECZYTAJ: Quizy językowe, czyli sprawdź, ile wiesz!
Ostatnia aplikacja pozwala nam w zabawny sposób nauczyć się japońskich sylabariuszy. Dostępne są tam 2 dość niezwykle gry, które rzadko kiedy łączy się z nauka alfabetu (nie tylko japońskich sylabariuszy). Może wydać się to proste, ale jeśli ktoś jest wzrokowcem to taka nauka serio będzie efektywna ?
Więcej o języku japońskim:
Ucz się języka obcego z Keitah!
Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?
Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.
Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:
Atmosfera na zajęciach
Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.
Jak wyglądają zajęcia?
Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.
Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂