Nauka niemieckiego samemu – czy warto uczyć się niemieckiego?

dlaczego warto uczyć się niemieckiego?

Nauka niemieckiego samemu – czy warto uczyć się niemieckiego?

czy warto uczyć się niemieckiego?
Czy warto uczyć się niemieckiego?

Nauka niemieckiego samemu to dla niektórych udręka, która powoduje, że pytamy się, czy warto uczyć się niemieckiego. Takie pytania często spowodowane mogą być nasilającym się stresem i frustracją, gdy w nauce brak efektów.

Jedni język niemiecki pokochali od razu, inni dopiero po dłuższej chwili (u mnie tak było, a w efekcie skończyłam germanistykę), a jeszcze inni potrzebują naprawdę solidnych powodów, by polubić niemiecki.

Jeśli należysz do tej drugiej lub trzeciej grupy to zapraszam Cię do czytania dalej, bo opowiem Ci dzisiaj o tym, dlaczego warto się uczyć języka niemieckiego 🙂

Jeśli podobne myśli masz o języku angielskim to sprawdź post, w którym pisałam o powodach, dlaczego warto się uczyć angielskiego.

Czy niemiecki jest trudny?

Czy niemiecki jest trudny?
Czy niemiecki jest trudny?

Ciężko powiedzieć jednoznacznie, czy język niemiecki jest trudny. Jest to jednak zazwyczaj pierwsze pytanie, które pojawia się, gdy ktoś zastanawia się nad nauką języka obcego.

W przypadku niemieckiego dużo jest mitów, że jest to język bardzo trudny i niemożliwy do nauczenia. Nie jest to prawda, taka opinia wiąże się często z odmiennością języka niemieckiego od polskiego oraz kilkoma aspektami gramatyki i wymowy, które dla Polaków i Polek mogą wydawać się bardzo odmienne.

Niemiecki jest językiem czasochłonnym (to fakt), ale jeśli poświecisz trochę czasu na opanowanie gramatyki to zobaczysz, że nie jest on wcale taki trudny. Język niemiecki jest logiczny i jeśli raz nauczysz się jednej odmiany to w większym lub mniejszym stopniu ta odmiana pojawia się również przy innych zagadnieniach. To ułatwia naukę.

W języku niemieckim ważny jest również szyk i na początku może wydawać się on trudny. Nie jest to jednak przeszkoda do pokonania, bo to zagadnienie można dość szybko samemu opanować. Trzeba dość dużo ćwiczyć, ale podstawy z podstaw szyku w języku niemieckim można szybko zrozumieć, jeśli znasz język angielski.

PRZECZYTAJ: Czy warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Moim zdaniem najtrudniejszym zagadnieniem w języku niemieckim, z którym się spotkałam do tej pory jest tworzenie złożeń. Potrafią one być dość długie (np. Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz ? ustawa nakazująca kontrolę znakowania wołowiny) i czasami trudno jest je odczytać. Do tego da się jednak przyzwyczaić. To w końcu cały urok języka niemieckiego!

Angielski czy niemiecki?

Na ten temat zrobiłam ostatnio cały filmik, w którym opisywałam, który język wybrać ? angielski czy niemiecki. Nie starałam się wcale mówić o wyższości jednego języka nad drugim. Według mojej logiki lepiej jest znać i jeden język, i drugi! W końcu nie bez powodu sama uczę się 7 języków obcych, po prostu kocham języki obce!

W filmiku wspominałam również o 2 książkach, które mogą pomóc w nauce niemieckiego oraz przekonać, że ten język jest fajny. Pierwsza z tych książek to ?Pokochaj niemiecki na nowo?, a druga to ?Znasz angielski? Poznaj niemiecki! Kompendium językowo-kulturowe?. Te książki możesz znaleźć na stronie wydawnictwa Poltext.

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego, czyli czy znajomość niemieckiego mi się przyda?

Przejdźmy teraz do części, w której dowiesz się dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego!

Znajomość niemieckiego przyda Ci się w zależności od miejsca, gdzie jesteś oraz od branży, o której myślisz. Takie jest moje zdanie i już tłumaczę na jakiej podstawie mam takie przemyślenia.

ZOBACZ: Przydatne książki do nauki niemieckiego

Sprawdzając ogłoszenia pracy znaleźć można dużo ofert, gdzie wymagana jest choćby komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Często jest tak w branży marketingowej oraz informatycznej. Jeśli mieszasz w zachodniej części Polski to tym bardziej znajomość języka niemieckiego może Ci się przydać, ponieważ dużo firm w tych rejonach współpracuje z firmami niemieckimi. Nie twierdzę, że tej współpracy nie ma w firmach np. na wschodzie Polski, ale po prostu zwracam uwagę na taką zależność.

Z drugiej strony istnieje też takie przekonanie, że osoba ze znajomością niemieckiego nie będzie szukać długo pracy i narzekać na zarobki. Nie mi oceniać czy to racja, ale chciałam powiedzieć, że jeszcze kilka miesięcy temu korepetycje z niemieckiego były droższe niż z języka koreańskiego. Koreański wydaje się być bardziej egzotycznym językiem i to daje do myślenia 🙂

Ile trzeba się uczyć niemieckiego?

Ile trzeba się uczyć niemieckiego?
Ile trzeba się uczyć niemieckiego?

Nauka języka obcego to nauka przez cale życie. Podstawy komunikatywnego niemieckiego możesz jednak ogarnąć w mniej niż poł roku, a jeśli chcesz znać ten język na poziomie B1/B2 to 2-3 lata solidnej pracy powinny wystarczyć.

Na filologiach od podstaw zakłada się, że studia licencjackie wystarczą na poznanie języka na takim poziomie i coś w tym musi być. To jest oczywiście czas przybliżony i jeśli uczysz się wolniej/mniej/dużo Cię rozprasza to ten czas będzie dłuższy.

PRZECZYTAJ: Nauka idiomów niemieckich – recenzja książki

Nie zmienia to jednak faktu, że znajomość języka niemieckiego po filologii nie jest często wystarczająca, by w pełni komunikatywnie rozmawiać w języku niemieckim. Filologia germańska to w końcu nauka nie tylko samego języka niemieckiego ale i również innych aspektów związanych z kulturą i językoznawstwem. To powoduje, że często czasu na naukę języka niemieckiego po prostu nie ma.

Czy warto się uczyć niemieckiego?

dlaczego warto się uczyć niemieckiego?
Dlaczego warto się uczyć niemieckiego?

Niemiecki jest pięknym językiem! Oprócz korzyści finansowych czy też lepszej pracy możesz mieć również korzyści kulturowe. W krajach niemieckojęzycznych znajdziesz w końcu dużo zabytków, ciekawych miejsc do odwiedzenia i restauracji, w których możesz skosztować nowości kulinarnych! W języku niemieckim znajdziesz za to masę ciekawych książek, filmów i seriali.

To, że niemiecki wymagany jest w szkołach to inna kwestia 🙂

W języku niemieckim dużo jest materiałów do nauki oraz prac naukowych, których nie znajdziesz w żadnym innym języku. Jeśli więc chcesz rozwijać karierę naukową to znajomość niemieckiego może być kluczowa.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto uczyć się języka niemieckiego, spróbuj znaleźć choć jeden powód, dlaczego chcesz się uczyć tego języka. Zrezygnuj z uprzedzeń i po prostu daj szansę temu językowi!

Może Ci się również spodobać:

Kurs niemieckiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka niemieckiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę niemieckiego z Keitah? 🙂

Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl