Czytanie książek w języku obcym to dla wielu cel, dlaczego w ogóle podejmujemy się nauki języka obcego. Nawet jeśli nie dlatego uczysz się języka obcego to i tak czytanie w języku obcym potrafi przynieść wiele korzyści.

Jak więc zacząć czytać książki w języku obcym? Czy nauka poprzez czytanie w języku obcym ma sens?

Czytanie książek w innym języku

Czytanie książek w języku obcym to nie tylko siedzenie z książką oraz herbatką obok. Czytać w języku obcym możesz zacząć od artykułów w Internecie, a do czytania książek dochodzić stopniowo 🙂

Jeśli brakuje Ci czytania to możesz również sięgnąć po fan fiction, które często są prostsze od tradycyjnej książki. Fan fiction możesz znaleźć w Internecie na różne sposoby w zależności również od tego, w jakim języku chcesz przeczytać opowiadanie. W języku angielskim wystarczy np. jeśli wpiszesz nazwę postaci i dodasz x reader bądź też nazwę fandomu i dodasz fan fiction.  

Gdzie znaleźć książki w oryginale?

Książki w oryginale możesz znaleźć w różnego rodzaju księgarniach internetowych, w sklepach specjalistycznych albo na targach książek czy też w skupach tanich książek. Dużo książek znaleźć można również na Allegro, ale często kupno tam książek jest nieopłacalne ze względu na zbyt wysoką cenę.

Ja swoje książki w językach obcych kupuję najczęściej bezpośrednio przez zagraniczne księgarnie internetowe albo poprzez Amazon.

Książka papierowa czy ebook?

Często jednak cena książek sprowadzanych z zagranicznych sklepów jest dość wysoka ze względu na transport, więc czasami opłaca się bardziej jednak znaleźć ebooki, by czytać książki w języku obcym. Jest to również ułatwienie, gdy dopiero uczymy się języka obcego i chcielibyśmy drukować książki oraz zaznaczać kolorami słowa z danej książki. Kolejnym ułatwieniem jest to, że wiele czytników czy też programów, za pomocą których możemy czytać ebooki ma od razu wbudowany słownik. Możemy wtedy sprawdzić każde jedno słówko, którego nie rozumiemy i opcjonalnie dodać je również do listy do nauczenie później.

Inną kwestią jest również to, że wiele książek nie jest w ogóle dostępnych w wersji papierowej. Tak jest dość często z książkami blogerów czy też mniej popularnych autorów. Trzeba po prostu dobrze poszukać i również wypróbować, co też nam bardziej pasuje.

Czy czytanie po angielsku pomaga w nauce?

Czy czytanie po angielsku pomaga w nauce? Pomaga i to jeszcze jak! Tutaj mogę opowiedzieć swoją historię, ponieważ jestem żywym przykładem, że nauka przez czytanie przynosi efekty. Gdy byłam w gimnazjum, nauczyłam się angielskiego na poziomie średniozaawansowanym poprzez samo czytanie. O mojej nauce angielskiego dowiesz się dużo z poniższego filmu:

Czytałam między innymi tłumaczenia moich ulubionych mang. Często były to krótkie historie, które poruszały różne zagadnienia i dlatego też byłam w stanie nauczyć się słownictwa z różnorakich dziedzin.

Czytając tłumaczenia komiksów czy też fan fiction po angielsku trzeba się jednak liczyć z tym, że wiele z nich ma błędy gramatyczne. Wiele z tych tekstów pisane jest również przez native speakerów i drobne błędy się raz na jakiś czas wkradną do tekstu. O błędach językowych popełnianych przez native speakerów mówiłam w filmiku, w którym sprawdzałam swoją znajomość języka polskiego.

Nauka angielskiego poprzez czytanie książek

Czytanie książek po angielsku (i w każdym innym języku) można zacząć różnie. Jeśli nigdy nie czytałeś w języku obcym, a dopiero chcesz zacząć to być może warto zacząć od książek, które mają część tłumaczenia w języku polskim.

Takich książek istnieje na rynku dość dużo i jest ich coraz więcej. Kilka recenzji takich książek znajdziesz również na moim kanale YouTube oraz w filmikach poniżej.

Problemem może być znalezienie książek z tłumaczeniami polskimi w językach dość niszowych takich jak np. fiński. W takiej sytuacji można więc znaleźć wydanie w języku obcym oraz osobne jego tłumaczenie w języku polskim, by porównywać tłumaczenia. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale lepsze coś niż nic 🙂

Czytanie książek po angielsku i nie tylko – moje propozycje książek

Oprócz książek, które pojawiły się w filmikach powyżej chciałabym polecić kilka książek stricte w językach obcych. Są to jedne z moich ulubionych serii książek, ale mam nadzieję, że zainspirują one do dalszego czytania książek po angielsku oraz w innych językach takich jak włoski czy też niemiecki 🙂

Seria o Macdonald Hall – angielski

Tutaj chciałabym polecić serię, która skradła ostatnio moje serce i można ją bez problemu znaleźć w formie ebooka oraz na Amazonie. Jest to seria Gordona Kormana o Macdonald Hall, w której głównymi bohaterami jest Bruno i Bucior. Powstały nawet 3 filmy na podstawie książek, ale w serii jest ich o wiele więcej. W każdym wydaniu ta dwójka wraz z przyjaciółmi próbuje uratować szkołę, walczyć z zasadami albo też po prostu zdobyć coś nowego 🙂 Mnóstwo śmiechu, mnóstwo akcji i różnego rodzaju wybryków i dlatego też moim zdaniem jest to idealna seria dla każdego, kto tylko chce zacząć czytanie książek po angielsku 🙂

Hyperversum – włoski

Hyperversum, czyli seria idealna dla tych, którzy lubią gry komputerowe oraz odrobinę historii. Grupa przyjaciół za pomocą gry przenosi się do średniowiecznej Francji i muszą poradzić sobie nie tylko z barierą językową, ale i również z całkiem innym stylem życia. Pierwsze dwie części tej serii napisanej przez Cecilię Randall są przetłumaczone na język polski, ale kolejne lepiej czytać już w oryginale po włosku ponieważ tłumaczenia niestety nie posiadają.

Tak w ramach ciekawostki – to właśnie dla tej serii zaczęłam uczyć się języka włoskiego i o mojej przygodzie znajdziesz więcej w poniższych filmikach:

Wampirek – niemiecki

Książka mojego dzieciństwa, ale dopiero niedawno dowiedziałam się, że językiem oryginału jest język niemiecki. Seria książek Wampirek opowiada o przyjaźni chłopca z wampirem oraz po części z jego rodziną. Mnóstwo kłopotów, ciekawych przygód oraz po prostu nauki niemieckiego w dość przyjemny sposób 🙂

Jakie książki Ty polecasz do nauki języków obcych?

Jestem ciekawa jakie książki Wy czytacie bądź też macie zamiar przeczytać w języku obcym w najbliższym czasie 🙂 Podziel się też w komentarzy swoimi sposobami na to, jak czytać książki w języku obcym 🙂

Do zobaczenia w następnym poście i miłego czytania książek!

Może Ci się również spodobać:

  • Książki do nauki niemieckiego biznesowego, które pomogły mi na studiach
  • Klasyka po angielsku, czyli kilka książek, które wypadałoby znać
  • Co warto przeczytać, czyli co czytałam w marcu?

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

  • angielskiego
  • koreańskiego
  • niemieckiego
  • hiszpańskiego

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂