Dlaczego warto uczyć się koreańskiego?

Zastanawiasz się, czy warto podjąć naukę języka koreańskiego? Odpowiedź brzmi: absolutnie! W tym poście odkryjesz fascynujący świat języka koreańskiego, który otwiera drzwi do jednej z najdynamiczniej rozwijających się kultur na świecie. Dowiedz się, dlaczego warto się uczyć koreańskiego, jakie korzyści przynosi, a także jakie możliwości edukacyjne i zawodowe stwarza.

Dlaczego warto uczyć się koreańskiego?

Dlaczego warto znać język koreański? To pytanie otwiera drzwi do fascynującego świata kultury, sztuki i rozrywki Korei Południowej. To kraj, który w ostatnich latach zdobył ogromną popularność dzięki K-popowi, dramom telewizyjnym i innym formom rozrywki, które podbiły serca ludzi na całym świecie. Nauka języka koreańskiego nie tylko pozwala lepiej zrozumieć te zjawiska, ale także otwiera wiele możliwości zawodowych, zwłaszcza w międzynarodowych firmach i instytucjach edukacyjnych. Nauka tego języka to również doskonałe ćwiczenie umysłu, rozwijające umiejętności komunikacyjne i intelektualną elastyczność, ale nie są to jedyne powody, dlaczego warto znać język koreański.

Czy koreański jest trudny?

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć. czy język koreański jest trudny. Dla wielu osób koreański jest jednym z prostszych języków do nauczenia się. Jest to po części spowodowane tym, że duża część słownictwa podobna jest do tego, co znamy z angielskiego. Podstawowe zasady gramatyczne są jednak inne już na samym początku, bo czasownik jest na końcu zdania, a odmiana przez przypadki do pewnego stopnia wyrażona jest przez partykuły. Pojawia się również zagadnienie honoryfikatywności, które dość ciężko jest od razu zrozumieć.

PRZECZYTAJ: Czy warto uczyć się angielskiego?

Z drugiej strony jednak jeśli zależy nam głównie na rozumieniu i bardzo prostym porozumiewaniu się w języku koreańskim to nie jest to zadanie niemożliwe i przesadnie trudne dla większości osób.

Koreański, chiński czy japoński?

Koreański, chiński czy japoński – oto jest pytanie! Każdy z tych języków obcych jest różny, ale w pewnym momencie nauki któregokolwiek z tych języków pojawi się myśl, by zacząć naukę kolejnego języka azjatyckiego. Do pewnego stopnia gramatycznie są do siebie zbliżone (japoński i koreański), ale mają również swoje łatwiejsze i prostsze zagadnienia. Dla przykładu wymowa w języku japońskim jest prostsza, ale z drugiej strony sposoby zapisu są trudniejsze od koreańskiego. Język chiński za to na najtrudniejszy sposób zapisu, ale najprostszą gramatykę.

Wszystko zależy więc od tego, co dla danej osoby jest prostsze i jaki cel przyświeca nauce każdego z tych języków.

Czy koreański jest trudniejszy od japońskiego lub chińskiego?

Koreański nie zawsze jest trudniejszym językiem od japońskiego czy chińskiego. Jeśli tylko poznamy podstawowe zagadnienia, które odróżniają koreański od języków takich jak angielski czy niemiecki to wtedy łatwiej jest się go nauczyć niż np. chińskiego czy japońskiego, który mimo swojego uroku są trudniejsze do ogarnięcia ze względu na pismo.

Chiński posługuje się znakami logograficznymi, japoński łączy kana (pismo sylabiczne) z chińskimi znakami, podczas gdy koreański wykorzystuje znacznie bardziej fonetyczny alfabet hangul. Najszybciej jest więc nauczyć się znaków hangeul, by od razu pisać w języku koreańskim tak, jak native speakerzy. Przy nauce języka chińskiego i japońskiego ten czas będzie odrobinę dłuższy.

Warto rozważyć również wymowę, gdzie chiński wprowadza wymowę tonalną, japoński posiada różnice w długości sylab, a koreański wyróżnia się własnym zestawem dźwięków. Wszystko jest do nauczenia się, ale porównując te 3 języki to japoński byłby na pierwszym miejscu, bo wymowa często pokrywa się z tym, jak mówimy w języku polskim, a koreańska wymowa jest odrobinę trudniejsza.

PRZECZYTAJ: Czy warto uczyć się niemieckiego?

ZOBACZ: Nauka koreańskiego z Keitah

Podsumowując – wszystko zależy od tego, czego Ty oczekujesz od swojej nauki języka oraz co dla Ciebie jest prostsze.

Filmy i dramy koreańskie

Filmy i dramy koreańskie ostatnio jeszcze bardziej zalały świat. Znajdziemy je nie tylko na Viki, ale i również na Netflixie czy Amazon Prime.

PRZECZYTAJ: Najlepsza aplikacja do nauki języków obcych? Moja recenzja

Oczywiście do wszystkiego jest lektor lub napisy, ale w tłumaczeniu potrafi się zgubić naprawdę wiele. Czasami to zgubione tłumaczenie może całkowicie zmienić historię czy też postrzeganie niektórych bohaterów, więc jeśli namiętnie oglądasz produkcje koreańskie to nauka koreańskiego może się bardzo przydać.

Książki po koreańsku

Coraz więcej książek koreańskich wydawanych jest w Polsce i często organizowane są nawet spotkania autorskie. To ciekawe wydarzenia, które przyciągają uwagę i rozpowszechniają literaturę koreańską w Polsce.

PRZECZYTAJ: Kryminały do nauki języków obcych

Popularnymi pisarzami z świata koreańskojęzycznego są przykładowo:

  • Min Jin Lee

  • Cho Nam Joo

  • Sohn Won-Pyung

  • Shin Kyung-Sook

  • Frances Cha

  • Han Kang

Kuchnia koreańska

Jeśli lubisz gotować, a chcesz spróbować przygotować coś naprawdę koreańskiego to poszukaj tradycyjnych przepisów na dania po koreańsku. Tutaj znaleźć można przepisy nie tylko na kimchi czy bibimpab, ale również i inne dania takie jak bulgogi, japchae czy też tteokbokki. Dań do wypróbowania jest dużo, więc warto eksperymentować.

Znalezienie drugiej połówki w Korei

Znalezienie swojej drugiej połówki w Korei może być atrakcyjne z wielu powodów, związanych zarówno z kulturą, jak i stylem życia tego kraju. Wiele osób interesuje się koreańską kuchnią lub też po prostu językiem koreańskim i dzięki drugiej połówce można to wszystko poznać od środka.

A według Ciebie dlaczego warto uczyć się koreańskiego?

Może Ci się spodobać:

Kurs koreańskiego z Keitah! done

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka koreańskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę koreańskiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl