Jak przygotować się do matury z hiszpańskiego?

Matura z hiszpańskiego nie jest taka trudna, o ile dobrze rozplanujesz swoją naukę i będziesz się systematycznie uczyć. Jak więc przygotować się dobrze do matury z hiszpańskiego? Jakie podręczniki przydatne będą podczas przygotowania do matury?

Jak przygotować się do matury z hiszpańskiego?

Nauka do matury z hiszpańskiego będzie się różnić w zależności od tego, czy zdecydujesz się zdawać tylko maturę podstawową bądź też tylko maturę rozszerzoną. Matura rozszerzona nie jest tak trudna, jak się o niej mówi, ale również wymaga włożenia trochę wysiłku w naukę.

PRZECZYTAJ: Kursy maturalne do hiszpańskiego

Zanim zaczniemy taka szybka informacja – stworzyłam kursy przygotowujące do matury z języka niemieckiego, angielskiego oraz hiszpańskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Przydadzą Ci się one jeśli przygotowujesz się do matury z tego języka bez pomocy nauczyciela. Moje kursy znajdziesz na tej stronie, a więcej informacji o samym kursach do hiszpańskiego na samym dole tego postu 🙂

Ale wracając.

Czy można się samemu przygotować do matury z języka obcego?

Odpowiedź będzie krótka ? tak, można i jest to możliwe. Sama miałam taką sytuację i zdawałam maturę rozszerzoną z języka niemieckiego i poszło mi na tyle dobrze, by dostać się na germanistykę 🙂 Jeśli więc chcesz przygotować się samodzielnie do matury rozszerzonej z języka hiszpańskiego to takie zadanie również będzie jak najbardziej możliwe, o ile tylko poświęcisz trochę czasu i uwagi na systematyczną naukę.

PRZECZYTAJ: Jak napisać rozprawkę w języku hiszpańskim?

Na co zwrócić uwagę podczas nauki hiszpańskiego na maturę?

W Internecie można znaleźć zagadnienia, które musisz przyswoić przed maturą z języka hiszpańskiego. Te zagadnienia różnią się w zależności od tego, czy chcesz zdawać maturę podstawową czy też rozszerzoną i głównie chodzi o tutaj o gramatykę oraz słownictwo. Znalezienie tych zagadnień pomoże Ci w zaplanowaniu planu nauki do matury.

PRZECZYTAJ: Jak zdać maturę ustną z języka hiszpańskiego?

Nie martw się – jeśli nie zdążysz czegoś ogarnąć to nie będzie to koniec świata, ale im więcej wiesz, tym większa szansa, że Ci lepiej pójdzie bez “nadmiernej kreatywności”. Chodzi mi tutaj o sposoby rozwiązywania zadań maturalnych, ponieważ one potencjalnie mogą Ci pomóc w rozwiązywaniu pozostałych zadań maturalnych, których nie umiesz rozwiązać ze względu na braki w wiedzy. Wystarczy być spostrzegawczym i myśleć logicznie, a wszystko pójdzie dobrze.

Na co poświęcić najwięcej czasu przygotowując się do matury z hiszpańskiego?

Najwięcej zadań maturalnych możesz rozwiązać znając tylko i wyłącznie słówka. Gramatyka też jest przydatna, racja, ale bez słownictwa nie będziesz w stanie skorzystać z gramatyki 😉 Najlepszym pomysłem jest więc pilna nauka słownictwa maturalnego, a gramatykę rozwijaj w międzyczasie. Jeśli masz zagadnienia maturalne to łatwo będzie zaznaczać co już potrafisz, a co jeszcze musisz powtórzyć.

ZOBACZ: Książki do nauki hiszpańskiego od podstaw

Gdy zdecydujesz się na maturę podstawową z języka hiszpańskiego, musisz dodać do planu nauki ćwiczenie mówienia w tym języku. Jeśli przygotowujesz się TYLKO do matury rozszerzonej to pomiń tę część. Nie będzie ona sprawdzana, a jeśli masz mało czasu, by przygotować się na maturę to lepiej jest skupić się na tym, co faktycznie będzie sprawdzane.

Co można pominąć podczas nauki na maturę z języka hiszpańskiego?

Kiedy myślimy o maturze rozszerzonej z języka hiszpańskiego to myślimy, że musimy ogarnąć wszystkie zagadnienia gramatyczne z tego języka. NIE! Nie wszystkie zagadnienia, które są w repetytorium gramatycznym będą na maturze rozszerzonej z hiszpańskiego, więc nie musisz ich znać. Możesz je znać i użyć (będzie to bardzo dobrze ocenione podczas rozprawki), ale nie musisz. Lepiej jest napisać coś prościej i do tego bezbłędnie niż bardziej skomplikowanie i do tego z błędami.

Jakie książki mogą pomóc w nauce języka hiszpańskiego?

Na rynku możesz znaleźć wiele książek do nauki języka hiszpańskiego do matury. Do samodzielnej nauki, by ogarnąć język i by zdać maturę przydatne mogą być książki ogólne, które nie są przeznaczone do matury. To moje największe polecajki:

  • Repetytorium leksykalno-tematyczne z wydawnictwa Wagros

  • Planer językowy do języka hiszpańskiego z wydawnictwa EDGARD

  • Repetytorium leksykalno-tematyczne z języka hiszpańskiego z wydawnictwa A2-B2 oraz B1-B2 EDGARD

  • Samouczek języka hiszpańskiego wydawnictwa Literat

  • Hiszpański raz a dobrze wydawnictwa Lingo

  • Hiszpański na poziomie wydawnictwa Lingo

Te książki pomogą Ci w samodzielnej nauce. Musisz jednak pamiętać, że nawet najlepsza książka nie pomoże Ci zdać matury, jeśli nie będziesz się pilnie uczyć 🙂

Kursy maturalne przygotowujące do matury z podstawowej i rozszerzonej z hiszpańskiego

Wspomniałam coś o tym, że stworzyłam kursy przygotowujące do matury z języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Te kursy napisane zostały na podstawie moich doświadczeń z maturą, więc oprócz samych słówek, potrzebnych zwrotów i gramatyki znajdziesz tam również mnóstwo tricków, które ułatwią Ci maturę.

Miłej nauki!

Może Ci się również spodobać:

Kurs hiszpańskiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka hiszpańskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę hiszpańskiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl