Dlaczego warto się uczyć portugalskiego?

Zastanawiasz się, czy warto się uczyć portugalskiego? Odpowiedź brzmi tak! Portugalski to nie tylko jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie, ale także otwiera wiele drzwi do fascynujących kultur i miejsc. W tym poście dowiesz się, dlaczego warto podjąć tę przygodę językową i jakie korzyści niesie za sobą nauka portugalskiego.

Dlaczego warto uczyć się portugalskiego?

Nauka portugalskiego to ekscytująca przygoda, która warto podjąć z kilku powodów. Ten język, używany nie tylko w Portugalii i Brazylii, ale także w innych częściach świata, otwiera przed Tobą drzwi do globalnych kultur i rynków pracy. Znajomość portugalskiego może poprawić Twoje szanse zawodowe i umożliwić zdobycie pracy w różnych sektorach, bo znajomość języka portugalskiego w niektórych dziedzinach jest bardzo dobrze płatna.

Oprócz samych korzyści finansowych poznasz również wiele ciekawostek dotyczących nie tylko samych krajów portugalskojęzycznych, ale i również poznasz trochę arabskiego, który miał duży wpływ na język portugalski przez wieki.

Czy portugalski jest trudny?

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć. czy język portugalski jest trudny. Dla wielu osób portugalski jest jednym z prostszych języków do nauczenia się. Jest to po części spowodowane tym, że duża część słownictwa podobna jest do tego, co znamy z języka polskiego oraz angielskiego. Podstawowe zasady gramatyczne również są dość proste, ale niestety z czasem pojawia się coraz większa ilość odmian i z tym można mieć już dość dużo problemów. Problematyczna może być również wymowa, ale im dalej w las oraz im więcej praktyki tym staje się to łatwiejsze.

PRZECZYTAJ: Czy warto uczyć się angielskiego?

Z drugiej strony jednak jeśli zależy nam głównie na rozumieniu i bardzo prostym porozumiewaniu się w języku portugalskim to aż tyle odmian nie jest nam potrzebnych i portugalski aż taki straszny nie jest.

Włoski, hiszpański czy portugalski?

Włoski, hiszpański czy portugalski – oto jest pytanie! Wszystkie języki pochodzą z tej samej rodziny językowej i w pewnym stopniu są one prawie identyczne. Poligloci często zaczynają swoją przygodę od hiszpańskiego, a następnie przechodzą do włoskiego oraz portugalskiego, a czasami i francuskiego.

Czy jest to pójście na łatwiznę? Odrobinę tak. Ale z drugiej strony zawsze może to być kolejny język, który pojawi się w naszym CV 😉

Czy portugalski jest trudniejszy od hiszpańskiego?

Oba języki mają liczne podobieństwa, co ułatwia naukę jednego z nich po opanowaniu drugiego. Struktura zdania i wiele elementów gramatycznych są do siebie zbliżone, co dodatkowo naukę. Pojawiają się jednak różnice w wymowie, które powodują, że nauka portugalskiego może stanowić większe wyzwanie niż nauka hiszpańskiego.

PRZECZYTAJ: Czy warto uczyć się niemieckiego?

Gramatyka oraz słownictwo portugalskie są podobne do hiszpańskiego i jak najbardziej jest to wszystko do nauczenia bez większych problemów.

ZOBACZ: Nauka hiszpańskiego z Keitah

Podsumowując – wszystko zależy od tego, czego Ty oczekujesz od swojej nauki języka oraz co dla Ciebie jest prostsze.

Filmy i seriale portugalskie

Filmy i seriale portugalskie ma wiele do zaoferowania m.in. cudowne komedie czy dramaty, które uplasowały się wysoko w rankingach kinematografii.

PRZECZYTAJ: Najlepsza aplikacja do nauki języków obcych? Moja recenzja

Oczywiście do wszystkiego często jest lektor, ale nie wszystkie telenowele, seriale czy też filmy są tłumaczone, a poza tym w tłumaczeniu potrafi się zgubić naprawdę wiele. Czasami to zgubione tłumaczenie może całkowicie zmienić historię czy też postrzeganie niektórych bohaterów.

Jeśli więc zastanawiasz się nad nauką portugalskiego, a już w tej chwili uwielbiasz kino portugalskojęzyczne to nie zastanawiaj się tylko zacznij swoją naukę 🙂

Książki po portugalsku

Książek portugalskich jest dużo i co do tego nie ma wątpliwości. Książki w języku portugalskim mają swój specyficzny styl, który jedni uwielbiają, a inni uciekają od nich. Ile ludzi, tyle opinii, ale warto choć zaznajomić się z kilkoma książkami, by potem wydać opinię.

PRZECZYTAJ: Kryminały do nauki języków obcych

Popularnymi pisarzami z świata portugalskojęzycznego są przykładowo:

  • José Saramago

  • Fernando Pessoa

  • Joao Baptista de Almeida Garrett

  • Camilo Castelo Branca

  • Antonio Lobo Antunes

  • Jose Maria de Eca de Queiros

Warto zwrócić uwagę, że podobnie jak przy kinematografii autorów portugalskojęzycznych jest dużo w zależności od kraju, z którego pochodzą.

Kuchnia portugalska

Jeśli lubisz gotować, a chcesz spróbować przygotować coś naprawdę portugalskiego to poszukaj tradycyjnych przepisów na dania po portugalsku.Tutaj znaleźć można przepisy nie tylko na kimchi czy bibimpab, ale również i inne dania takie jak bulgogi, japchae czy też tteokbokki. Dań do wypróbowania jest dużo, więc warto eksperymentować.

Znalezienie drugiej połówki w Portugalii lub Brazylii

Znalezienie swojej drugiej połówki w Portugalii lub Brazylii może być atrakcyjne z wielu powodów, związanych zarówno z kulturą, jak i stylem życia tego kraju. Portugalczycy i Brazylijczycy są znani ze swojej pasji do życia, wyrażanej w jedzeniu, rozmowach, a także w miłości, co może być bardzo pociągające i jednocześnie jest to świetny powód do znalezienia drugiej połówki właśnie w tym rejonie świata.

A według Ciebie dlaczego warto uczyć się portugalskiego?

Może Ci się spodobać:

Kurs języków obcych z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl