Język japoński – czy warto się go uczyć?

Język japoński jest ważny w obecnym świecie i wiele osób zastanawia się, czy warto się go uczyć. Czy znajomość japońskiego może się przydać w obecnym świecie? Czy ten język przyda się do kariery w finansach? A może warto zostać nauczycielem języka angielskiego w Japonii?

Czy warto się uczyć japońskiego?

Jest wiele powodów dlaczego języka japońskiego warto się uczyć od gospodarki po kulturę i jedzenie kończąc. Japonia ma fascynującą historię i bogatą kulturę, która od wielu lat intryguje ludzi, więc powodów do nauki japońskiego może być wiele.

Niektórzy skupiają się na powodach osobistych takich jak przykładowo zamiłowanie do mangi czy anime, a niektórzy skupiają się głównie na powodach ekonomicznych. Każde z tych podejść jest prawidłowe o ile tylko zachęca do nauki i motywuje do osiągnięcia celu, którym może być mówienie płynnie w języku japońskim lub też zdobycie pracy z językiem japońskim.

Czy język japoński jest trudny?

Język japoński dla niektórych może być jednym z prostszych języków obcych, a dla innych może on być dość skomplikowany. Dla niektórych problematyczne może być zapamiętywanie wielu znaków kanji, a dla niektórych problematyczna może być gramatyka. To, czy język japoński będzie prosty czy też trudny zależy tak naprawdę od indywidualnych predyspozycji i upodobań, więc najlepszą metodą będzie po prostu spróbowanie nauki języka japońskiego.

Piękno języka japońskiego

Język japoński jest pięknym językiem, który ma bogate słownictwo oraz ciekawe zagadnienia gramatyczne, których często nie znajdziemy w innych językach obcych. Użycie partykuł za pomocą, których odmienia się przez przypadki na nadaje dodatkowe znaczenie czy też czasownik na końcu zdania to tylko kilka z ciekawostek, które sprawiają, że japoński jest intrygującym językiem do nauki.

Pismo japońskie

pismo japońskie

W języku japońskim mamy 3 rodzaje pisma tj. hiragana, katakana i kanji, które są niezbędne do płynnego komunikowania się w języku japońskim. O ile hiragana i katakana jest prostsza do nauki to nauka kanji może sprawiać odrobinę problemów.

Oficjalna lista znaków kanji tj. Jouyou Kanji, które trzeba znać, by swobodnie korzystać z języka japońskiego to 2136 znaków, których uczy się od najmłodszych lat. Obecnie jest wiele programów oraz książek pomagających w nauce kanji, ale dla wielu osób te znaki są powodem, dla których niektórzy obawiają się nauki języka japońskiego lub wręcz przeciwnie, chcą uczyć się jak największej ilości znaków.

PRZECZYTAJ: Znaki kanji i jak się ich uczyć?

Pisanie w języku japońskim wiąże się również z kaligrafią. Jest ona związana z licznymi rytuałami i podczas imprez dotyczących języka japońskiego często jedna z części odnosi się do kaligrafii japońskiej. Na różnego rodzaju konwentach czasami można znaleźć stoiska, gdzie możemy poprosić o zapisanie swojego imienia (w katakanie) lub poszczególnych słów, które mają dość ciekawy znak kanji.

Słownictwo japońskie i wymowa japońska

Słownictwo japońskie jest fascynujące ze względu na swoją budowę, która do pewnego stopnia uzależniona jest od tego, jak przeczytamy dany znak. Znaki kanji mogą mieć więcej niż jedno czytanie, co powoduje, że złożenie kilku znaków obok siebie może tworzyć kilka wersji, jak przeczytać dane słowo. Nie zawsze tak to wygląda, ale takie sytuacje w języku japońskim się zdarzają.

Słówka japońskie są też fascynujące ze względu na swoje brzmienie. Wiele osób zwraca uwagę na to, że język japoński brzmi dość “miękko” w porównaniu do innych języków azjatyckich. Wymowa słów jest również prostsza w porównaniu do innych języków azjatyckich, bo sporą część dźwięków możemy znaleźć w języku polskim. Nie ma więc zbytnich problemów w opanowaniu podstawowych reguł wymowy.

Gospodarka Japonii

Japonia jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów świata i ważnym graczem na światowej arenie gospodarczej. Wiele dziedzin takich jak np. moda, elektronika czy kuchnia od razu kojarzy nam się z Japonią, więc znajomość języka japońskiego może otworzyć wiele ścieżek jeśli zajmujemy się jedną z dziedzin przy których japoński jest ważny.

Biznes w Japonii

Wiele krajów współpracuje z Japonią, więc znajomość japońskiego może przydać się bez względu na to, z którego zakątka ziemi pracujesz. Przykładowo Polska i Japonia utrzymują dość bliskie stosunki gospodarcze i współpraca obejmuje takie sektory jak motoryzacja, energetyka czy też rolnictwo.

To tylko przykłady, ale posiadając własny biznes i planując ekspansję na inne kraje warto zwrócić uwagę na Japonię. Dodatkowo współpraca z Japonią może przynieść wiele korzyści, takich jak dostęp do japońskiego rynku czy też dostęp do japońskiego know-how.

Kultura Japonii

Kultura Japonii fascynuje nie od dziś. Japonia ma wiele cenionych tradycji i wartości kulturowych, takich jak sztuka, anime i manga, kuchnia, moda i technologia. Znajomość języka japońskiego pozwala na docenienie tych wartości i lepsze zrozumienie, bo wiele żartów językowych gubi się bez znajomości japońskiego.

Warto również zauważyć, że niektóre pojęcia i wyrażenia japońskie są trudne do przetłumaczenia na inne języki. Zrozumienie japońskiej etykiety i sposobu myślenia może również wymagać znajomości japońskiego, bo wszystko to jest ze sobą bezpośrednio powiązane.

Edukacja w Japonii

Edukacja w Japonii brzmi egzotycznie jeśli mowa o studiach. W Polsce obecnie Japonia nie jest dość popularnym kierunkiem, na co może mieć wpływ wiele czynników. Wymiany studenckie do Japonii są organizowane, ale studiowanie od samego początku w Japonii jest nieczęstym pomysłem.

Japońskie uniwersytety cieszą się światowym uznaniem, a wiele z nich oferuje programy prowadzone w języku angielskim. Jest to spore ułatwienie, ale w pewnym momencie znajomość języka japońskiego będzie wymagana przez życie. Język angielski nie będzie znany przez wszystkich, o czym wiele ludzi pisze w Internecie np. na serwisach typu Quora.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że studia w Japonii mogą być kosztowne. Trzeba być na to wcześniej przygotowanym. Należy również być gotowym na dostosowanie się do nowych warunków, które nie dla wszystkich będą łatwe.

Turystyka w Japonii

O turystyce w Japonii nie trzeba wiele mówić, bo górę Fuji czy też Harajuku chce zobaczyć większość turystów. Są to 2 najczęściej wymieniane miejsca w Japonii, które turyści chcą zobaczyć.

Japonia to kraj kontrastów, gdzie zarówno cuda natury, jak i człowieka zadziwiają turystów nie od dziś. Japonia ma dla każdego coś dobrego, więc każdy turysta znajdzie w Japonii coś, co z zapartym tchem będzie chciał zobaczyć. Bez względu na to, czy interesują cię natura, historia czy nowoczesna kultura, Japonia ma wszystko.

Czy warto uczyć się japońskiego? – podsumowanie

Czy warto uczyć się języka japońskiego? Jak najbardziej! Jeśli mamy jasny plan działania to nauka japońskiego będzie warta czasu i nakładu pieniędzy.

Może Ci się również spodobać:

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl