Jak zdać maturę ustną z niemieckiego?

Matura ustna z niemieckiego to ważny egzamin dla wielu uczniów, którzy uczą się tego języka w szkole. Jest to moment, w którym muszą wykazać się umiejętnościami komunikacyjnymi, a także znajomością niemieckiej kultury, słownictwa i gramatyki. Jak przygotować się więc do matury ustnej z niemieckiego, który dodatkowo wymaga umiejętności płynnej wypowiedzi w języku niemieckim?

Matura ustna z języka niemieckiego

Matura ustna z języka niemieckiego to jeden z egzaminów, który jest wymagany, jeśli wybierzesz niemiecki jako język obcy na maturze podstawowej. Niemiecki to drugi pod względem popularności język na maturze podstawowej w Polsce.

O czym pamiętać podczas matury ustnej z języka niemieckiego?

Egzamin ustny z języka niemieckiego ma kilka istotnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze, należy zrozumieć, że głównym celem tego egzaminu jest ocena umiejętności komunikacyjnych. Twoim zadaniem podczas egzaminu ustnego z języka obcego jest więc przekonanie egzaminatora, że posiadasz umiejętności językowe na odpowiednim poziomie i potrafisz swobodnie komunikować się.

Warto również dokładnie zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi i strukturami odpowiedzi. Każde zadanie ma określoną strukturę i listę elementów, które są oceniane i dlatego ważne jest, aby dostosować się do tych wymagań i jak najlepiej zaplanować swoją odpowiedź.

Zadania na maturze ustnej z niemieckiego

Na maturze ustnej z języka niemieckiego są 3 zadania do rozwiązania. Nie ma tutaj określonego poziomu, więc jest to mieszanka poziomu podstawowego oraz rozszerzonego.

Pierwsze zadanie to rozmowa z odgrywaniem roli. Najczęściej trzeba tutaj odegrać rolę wskazaną w poleceniu oraz odnieść się do zagadnień podanych w treści zadania. Maksymalnie taka rozmowa trwa 4 minuty, ale jest to czas uwzględniający również czas na przygotowanie się.

Drugie zadanie egzaminacyjne to opis obrazka oraz odpowiedź na pytania. Tych pytań zazwyczaj jest 3 i związane są one z tematyką ilustracji. Najważniejszym jest, by podczas opisu obrazka określić miejsce, osoby oraz wykonywane przez nie czynności.

Ostatnie zadanie wiąże się z wyborem obrazka, która najlepiej pasuje do polecenia. Zadaniem głównym jest uzasadnienie swojej decyzji oraz wyjaśnienie, dlaczego odrzucamy pozostałe opcje. Po wykonaniu polecenia trzeba również odpowiedzieć na 2 pytania zadane przez egzaminatora.

Zestawy zadań na maturę ustną z niemieckiego

Matura ustna z języka niemieckiego może wydawać się dość trudna jeśli w szkole głównym językiem jest język angielski, ale i z tego powodu wiele osób zadaje sobie pytanie jak zdać maturę z niemieckiego. Wszystko jest jednak możliwe i w dzisiejszym poście dowiesz się jak pomyślnie zdać matury z ustną z niemieckiego oraz jak samodzielnie się do niej przygotować.

Przygotowując się do matury ustnej z niemieckiego warto szukać w Internecie zestawów przykładowych, które będą miały przykładowe zadania, które mogą pojawić się na maturze ustnej. Część z takich zestawów znajdziemy w podręcznikach przygotowujących do matury rozszerzonej oraz podstawowej z języka obcego, ale często takie zestawy można znaleźć również w Internecie tak jak i na stronie CKE.

Korzystanie z takich zestawów pozwoli nie tylko zaznajomić się z przykładowymi zadaniami które spotkamy na egzaminie ustnym ale również pozwoli przygotowywać się ale również pozwoli się zaznajomić z formą egzaminu co w efekcie zaoszczędzi nam nerwów podczas egzaminu.

Przygotowanie do matury ustnej z niemieckiego

Jeśli chcesz zdać maturę ustną z niemieckiego, warto przygotować się solidnie i zdobyć pewność siebie. Właściwe podejście do nauki oraz odpowiednie przygotowanie pozwolą Ci na osiągnięcie dobrych wyników i przekroczenie kolejnego ważnego etapu w życiu szkolnym.

Jeśli jednak czujesz, że samodzielne przygotowanie do matury z języka niemieckiego nie jest dla Ciebie, możesz skorzystać z moich kursów maturalnych.

Kursy maturalne przygotowujące do matury z podstawowej i rozszerzonej z niemieckiego

Wspomniałam coś o tym, że stworzyłam kursy przygotowujące do matury z języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Te kursy napisane zostały na podstawie moich doświadczeń z maturą, więc oprócz samych słówek, potrzebnych zwrotów i gramatyki znajdziesz tam również mnóstwo tricków, które ułatwią Ci maturę.

Miłej nauki!

W przygotowaniu do matury z niemieckiego może Ci się również przydać:

Kurs niemieckiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka niemieckiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę niemieckiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl