Co musisz wiedzieć o maturze rozszerzonej z hiszpańskiego?

Matura rozszerzona z hiszpańskiego to coraz częstszy wybór maturzystów. W porównaniu z innymi przedmiotami matura rozszerzona z hiszpańskiego wydaje się być dość prosta. Czy tak jest aby na pewno?

Matura rozszerzona z języka hiszpańskiego

Coraz więcej osób decyduje się na maturę rozszerzoną z języka hiszpańskiego, ale nie wszyscy jednak zaczynają sprawdzać wymagania które są niezbędne do pozytywnego zdania tego egzaminu.

W tym poście znajdziesz wszystkie potrzebne informacje które musisz wiedzieć o tym, jak zdać maturę z rozszerzoną z hiszpańskiego na dobrym poziomie oraz czy matura z hiszpańskiego jest trudna.

Na jakim poziomie jest matura rozszerzona z języka hiszpańskiego?

Matura rozszerzona z języka hiszpańskiego od 2023 ma poziom B2+ oraz C1 w zakresie rozumienia wypowiedzi. Oznacza to, że aby pomyślnie zdać maturę rozszerzoną potrzebna jest dogłębna znajomość gramatyki oraz spora ilość słów i zwrotów, by wykonać zadania maturalne na satysfakcjonującym poziomie.

Wymagania na maturze rozszerzonej z hiszpańskiego

Wymagania na maturze rozszerzonej z hiszpańskiego to jedno z najczęściej zadawanych przez maturzystów pytań. Co trzeba umieć na maturę z hiszpańskiego, jakie są wymagania, ile słówek trzeba znać… To tylko przykłady kolejnych pytań, które również często się pojawiają przy rozmowie o maturze z języka hiszpańskiego.

Wszystkie wymagania opisane są w Informatorze maturalnym, który dostępny jest na stronie CKE. Tam opisane są nie tylko rodzaje zadań, ale również poszczególne zagadnienia niezbędne do opanowania.

Słownictwo maturalne na maturę rozszerzoną z języka angielskiego

Na maturze z języka hiszpańskiego jest 14 działów tematycznych, a wśród nich są tak zwane poddziały. Określają one zasób słownictwa, który jest wymagany na maturze i w podstawie programowej. Te działy zazwyczaj to:

 • Człowiek

 • Dom

 • Szkoła

 • Praca

 • Życie rodzinne i towarzyskie

 • Żywienie

 • Zakupy i usługi

 • Podróżowanie i turystyka

 • Kultura

 • Sport

 • Zdrowie

 • Nauka i technika

 • Świat przyrody

 • Państwo i społeczeństwo

Słownictwo w tych działach na maturze rozszerzonej jest na poziomie B2-C1. Oznacza to, że nauka wszystkich słówek potrzebnych na maturę może być wyzwaniem. Zobacz, jak mogę Ci pomóc w przygotowaniu do matury.

Gramatyka na maturze rozszerzonej z języka hiszpańskiego

Gramatyka na maturze rozszerzonej z języka hiszpańskiego podobnie jak słownictwo odnosi się do zagadnień do poziomu C1. Część zagadnień trzeba znać tylko pasywnie, ale większość zagadnień do poziomu B2+ trzeba znać aktywnie.

Podczas przygotowań do matury rozszerzonej trzeba skupić się nie tylko na nauce słownictwa, ale i gramatyki na poziomie średniozaawansowanym wyższymW taki sposób można przygotować się do matury rozszerzonej i otrzymać całkiem niezły wynik.

Przygotowanie na maturę rozszerzoną z hiszpańskiego

Przygotowanie do matury rozszerzonej z hiszpańskiego potrafi być problematyczne, jeśli przygotowujesz się samodzielnie, ale nic nie jest niemożliwe! Ucz się codziennie oraz często powtarzaj poznany materiał, a bez problemu uda Ci się zdać ten egzamin.

W przygotowaniu się do matury rozszerzonej z hiszpańskiego przydatne mogą być poniższe posty:

Jeśli jednak czujesz, że samodzielne przygotowanie do matury z języka hiszpańskiego nie jest dla Ciebie, możesz skorzystać z moich kursów maturalnych.

Kursy maturalne przygotowujące do matury z podstawowej i rozszerzonej z hiszpańskiego

Wspomniałam coś o tym, że stworzyłam kursy przygotowujące do matury z języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Te kursy napisane zostały na podstawie moich doświadczeń z maturą, więc oprócz samych słówek, potrzebnych zwrotów i gramatyki znajdziesz tam również mnóstwo tricków, które ułatwią Ci maturę.

Miłej nauki!

Kurs hiszpańskiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka angielskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę hiszpańskiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl