Książki do matury z języka niemieckiego

Książki do matury z języka niemieckiego

Nie każdy musi być mistrzem jeśli chodzi o język angielski, dlatego też często na maturze jako zdawany wybiera się język niemiecki. Są też sytuacje, w których musimy zdać język niemiecki na poziomie rozszerzonym, ponieważ wybieramy się na studia, na których potrzebny nam jest drugi język.

W jednym z moich filmików dostałam pytanie odnośnie mojej nauki oraz który język lepiej wybrać na egzamin gimnazjalny – angielski czy niemiecki. W dzisiejszym poście skupię się tylko na podręcznikach i publikacjach, z których ja korzystam podczas nauki 🙂

Na samym końcu opowiem Wam o pewnym projekcie, który ostatnio zaczęłam, a wiąże się on z nauką na maturę 🙂

Repetytorium leksykalno-tematyczne Niemiecki wydawnictwo EDGARD

Z tej publikacji korzystam od dość długiego czasu. Nie skończyłam jeszcze uczyć się wszystkich słówek, ponieważ w międzyczasie musiałam na bieżąco uczyć się na lekcje języka niemieckiego. Na zajęciach korzystamy z podręcznika “Welttour” wydawnictwa Nowa Era.

Teraz jednak przy nauce do matury, łączę kilka podręczników jednocześnie, więc słownictwo z tej książki powinnam ogarnąć w przeciągu miesiąca.

PRZECZYTAJ: Jak napisać rozprawkę w języku niemieckim?

Co podoba mi się w tej książce? Na pewno teksty! Podobnie jak w wersji tego repetytorium do nauki angielskiego oraz hiszpańskiego, za pomocą tekstów utrwalamy słownictwo oraz konstrukcje gramatyczne. Dzięki temu, że są one na różne tematy, ćwiczymy zdolność czytania ze zrozumieniem, a jak wiadomo jest to jedna z podstawowych umiejętności sprawdzanych na maturze.

Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego Stanisława Bęzy

Jest to jedne z najlepszych repetytorium gramatycznych dostępnych na rynku. Tak przynajmniej twierdzą wszyscy germaniści, których spotkałam na swojej drodze 🙂 Korzystając z tej książki nie dziwię się, że uzyskała ona takie miano.

W książce znajdziemy omówienie gramatyki języka niemieckiego wraz z ćwiczeniami sprawdzającymi opanowanie materiału. Jest to świetny sposób na naukę samemu w domu, bo na końcu publikacji znajdziemy odpowiedzi do zadań tak jak i tabele czasowników nieregularnych.

Kiedy po raz pierwszy zaczynałam naukę za pomocą tej książki, przeraziłam się zadaniami. Były dla mnie one dość skomplikowane jeśli chodzi o słownictwo. Teraz, kiedy kilka lat minęło twierdzę, że nie jest już tak tragicznie 🙂 Dlatego też jeśli dopiero zaczynasz naukę języka niemieckiego, a chcesz korzystać z tej książki to lepiej zacząć naukę z kimś, kto zna język troszkę lepiej.

Niemiecki Gramatyka Obrazowa

Jest to świetne repetytorium gramatyczne dla wzrokowców 🙂 Gdy zobaczyłam te książkę w księgarni, ciekawość wzięła górę i podręcznik musiał się dostać w moje łapki.

Mimo że nie jestem wzrokowcem, podręcznik przydaje się, by niektóre zależności przedstawić w prostszy sposób niż za pomocą słów. Ułatwia to naukę i dzięki temu nie męczymy się długo z nauką dość prostych zagadnień, które są tylko trudne do przedstawienia za pomocą słów.

Posiadam również repetytorium gramatyczne do nauki języka angielskiego i gdy czasami udzielam korepetycji, tłumaczę gramatykę korzystając z tej książki 🙂

Wir Lernen Deutsch

Może się wydawać, że ta książka jest bardzo nie intuicyjna dla samouków. Nic dziwnego, ponieważ jest to podręcznik akademicki, a tak jak pisałam w recenzji podręcznika do nauki języka koreańskiego, zobowiązuje to do tego, by pozornie było trudniej.

Ta książka może być trudna, jeśli ktoś zaczyna naukę języka niemieckiego samodzielnie. Jeśli ktoś jednak ma już podstawy (kilka prostych słówek, odmiana kilku czasowników) to idzie o wiele prościej. Pod koniec podręcznika znaleźć można listę czasowników nieregularnych, słownictwo użyte w każdej lekcji oraz oczywiście odpowiedzi do zadań.

Najbardziej podoba mi się fakt, iż pod koniec każdego rozdziału pojawia się przysłowie w języku niemieckim 🙂 Nie są one niestety tłumaczone na język polski, ale od biedy skorzystać można z tłumacza Google 🙂

Gramatyka języka niemieckiego z ćwiczeniami wydawnictwo PWN

Moją powtórkę z gramatyki do matury z języka niemieckiego zaczęłam od tej książki. Repetytorium podzielone jest na części mowy, które zaznaczyłam za pomocą fiszek. W każdym tygodniu wybieram część, na której chcę najbardziej się skupić. W miarę możliwości czasowych próbuję ogarnąć również resztę zagadnień.

Gramatyka jest przedstawiona w prosty sposób, a za pomocą ćwiczeń możemy sprawdzić, czy opanowaliśmy wszystkie wyjątki. Jest to przydatne, ponieważ na maturze często lubią być podchwytliwe pytania…

Zauważyłam tylko, że w odpowiedziach do zadań zdarzają się drobne niedopatrzenia. Wprowadzają one odrobinę zamieszania, ponieważ podana jest odpowiedź do przykładu, którego… nie ma 🙂

Język niemiecki – repetytorium maturalne z przewodnikiem wydawnictwa Pons

Jest to repetytorium do matury podstawowej, ale moim zdaniem równie dobrze mogłoby być stosowane jako podręcznik do egzaminu gimnazjalnego.

Słownictwo powtarzam za pomocą tej książki, ale z racji tego, że zdaję poziom rozszerzony to muszę uzupełniać innymi bankami słów. Niestety nie pojawiają się w tej książce kolokacje, które sprawdzane są w trakcie robienia ćwiczeń… 🙁

Książka posiada płytę audio, ponieważ w każdym rozdziale znajdują się zadania ze słuchu. Znajdziemy również przykładowe zestawy maturalne, gdzie słuchanie jest jedną ze sprawdzanych umiejętności.

Kursy przygotowujące do matury z angielskiego i niemieckiego

Teraz informacja o moim mini projekcie 🙂 Przygotowałam kursy przygotowujące do matury z języka angielskiego i niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W kursach znajdziesz nie tylko całą podstawe programową, ale i również tricki przydatne podczas pisania matury oraz samego przygotowywania się 🙂

Stworzyłam kursy przygotowujące do:

Te kursy można kupić 25% taniej z kodem Rabatowym START. Kilka lekcji zostało opublikowanych za darmo do pretestowania. Zobacz, czy taka forma nauki Ci się spodoba! 🙂

Aby skorzystać z kodu rabatowego wpisz podczas zakupu kod START oraz numer, który znajdziesz tuż obok nazwy kursu ? Przykładowo dla kursu do matury z niemieckiego na poziomie podstawowym kod będzie wyglądał tak – START3


Książki do matury z języka niemieckiego przedstawione w tym poście to dopiero początek ogromnej listy materiałów, które można polecić. Należy jednak pamiętać, że nie opłaca się zaczynać wielu książek naraz i żadnej nie skończyć. O wiele lepiej jest zacząć jedną książkę i skończyć ją szybko niż męczyć się z ukończeniem pięciu podręczników ponad pół roku… 😉

Do następnego postu i miłej nauki języka niemieckiego 🙂

Może Ci się również spodobać:

Kurs niemieckiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka niemieckiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę niemieckiego z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl