Czy matura z hiszpańskiego jest trudna?

Jeśli chcesz zdać maturę z języka hiszpańskiego to być może zastanawiasz się, czy ta matura jest trudna. Jaki jest również poziom maturalny z języka hiszpańskiego ? O tym dowiemy się w dzisiejszym poście.

Czy matura podstawowa z hiszpańskiego jest trudna?

Matura podstawowa z języka hiszpańskiego jest na poziomie B1. Oznacza to że zagadnienia gramatyczne oraz słownictwo są trochę wymagające, ale z drugiej strony są to najczęściej podstawy z podstaw, które wymagane są, aby dogadać się w języku obcym.

Jeśli więc systematycznie się uczysz oraz potrafisz dogadać się na większość tematów w języku hiszpańskim to matura podstawowa nie powinna stanowić problemu. Jeśli jednak czujesz, że nie potrafisz powiedzieć ani słowa to matura może być problematyczne.

Czy matura ustna z hiszpańskiego jest trudna?

Matura ustna z języka obcego ma trzy zadania. Jest to opis obrazka, wybór obrazka oraz rozmowa kontrolowana. Te zadania w sposób kontrolowany sprawdzają poziom znajomości języka obcego na nieokreślonym poziomie, który nie jest opisany w informatorze maturalnym.

Jeśli więc potrafisz dogadać się na wszystkie tematy oraz znasz kilka sztuczek egzaminacyjnych oraz wiesz, co od ciebie jest wymagane przy zadaniach na maturze ustnej to ten egzaminie nie będzie stanowić dla ciebie problemu. Jeśli jednak nie potrafisz się dogadać na podstawowe tematy oraz nie znasz wymagań co do poszczególnych zadań to zdobycie 30% może być problematyczne. Istnieją oczywiście historie, że ktoś bez znajomości hiszpańskiego zdał ten egzamin na dobrym poziomie, ale liczenie na łut szczęścia może okazać się złą strategią maturalną.

Czy matura z hiszpańskiego rozszerzonego jest trudna?

Matura z hiszpańskiego rozszerzonego od roku 2023 jest bardzo zaawansowana oraz trudna. Poziom gramatyki to B2+/C1. Dzięki temu wiadomo, że wymagane są nie tylko podstawy z podstaw jeśli chodzi o gramatykę oraz słownictwo, ale dogłębne zrozumienie zasad gramatyki oraz różnica pomiędzy poszczególnymi zagadnieniami z gramatyki.

Aby dobrze zdać maturę rozszerzoną z hiszpańskiego trzeba spędzać czas nie tylko przy nauce słówek, ale również przy nauce gramatyki oraz poszczególnych zasad które pomogą uzyskać 100%.

Jeśli jednak naszym celem na maturze rozszerzonej z hiszpańskiego jest 60 lub 70% to maturę da się zdać bez większych problemów o ile ma się podstawowe zagadnienia z gramatyki i dość sporą liczbę słów głowie.

Kursy maturalne przygotowujące do matury z podstawowej i rozszerzonej z hiszpańskiego

Wspomniałam coś o tym, że stworzyłam kursy przygotowujące do matury z języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Te kursy napisane zostały na podstawie moich doświadczeń z maturą, więc oprócz samych słówek, potrzebnych zwrotów i gramatyki znajdziesz tam również mnóstwo tricków, które ułatwią Ci maturę.

Miłej nauki!

Może Ci się również spodobać:

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl