Nauka koreańskiego online jest często jedynym sposobem, by uczyć się tego języka.

W pobliżu nie ma korepetytorów albo (co gorsza!) z różnych powodów nie możemy iść na korepetycje – taki scenariusz występuje chyba najczęściej u Polaków chcących uczyć się koreańskiego. Czasami może być to również brak pieniędzy lub pozwolenia np. ze strony rodziców.

W każdym z tych wypadków skazani jesteśmy na naukę online. 

U mnie było podobnie. Z tą tylko różnicą, że miałam pozwolenie od rodziców na naukę, fundusze oraz korepetytora. A przynajmniej tak myślałam, bo okazało się, że jedyna korepetytorka, która wydawała się kompetentna (jak na tamte czasy) była w ciąży i odmówiła prowadzenia zajęć. Miałam pecha, ale gdyby nie jej odmowa to najprawdopodobniej nie prowadziłabym teraz kanału na YouTube oraz bloga.

Nie miałabym motywacji.

Od początku mojej nauki (wrzesień 2013) zapisywałam różnego rodzaju źródła do nauki koreańskiego. Są to głównie książki, linki oraz kanały na YouTube. Niektóre materiały są lepsze, a inne gorsze, ale wszystkie łączy jedna bardzo ważna rzecz – każda z nich w jakimś stopniu pomogła mi w nauce. Zbierałam więc linki z lekcjami po angielsku, hiszpańsku, ale znajdą się również i po japońsku.

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami linkami do nauki koreańskiego.

Alfabetu nauczyłam się poprzez tę grę. Dzięki niej zaczęłam rozpoznawać znaczki koreańskie, a za pomocą innych źródeł poznałam zasady tworzenia bloków sylabowych.

Jest to moim zdaniem najlepsze repetytorium z gramatyki dostępne w Internecie. 

Repetytorium nauka koreańskiego online

Niektóre działy nie mają wszystkich informacji, ale materiał jest i tak lepiej opracowany niż większość podręczników do koreańskiego.

Niestety (a może i stety?) autor wtrąca często elementy biblijne.  Mi osobiście to nie przeszkadza, bo jestem Chrześcijanką, ale dla innych wyznań może być to problem. Rozwiązaniem może być pobranie darmowego pliku PDF, w którym są wszystkie lekcje zawarte na tym blogu.

Kurs znanej stacji telewizyjnej dostępny w ponad 10 językach. Składa się z trzech części. Pierwsza poświęcona jest nauce alfabetu, a kolejne dwie są rozmówkami. Zawierają one sporo przykładów zdań np. „czy mogę zobaczyć Pana paszport?”.

Moim zdaniem nie jest to najlepszy kurs do koreańskiego.

KBS World Nauka koreańskiego online

Nagrania audio wydają się być uproszczone do minimum (czyli jak na moje uszy bez akcentu), a transkrypcję układał człowiek nieznający zasad wymowy. Najbardziej w oczy rzuciła mi się zbitka ㄹㄴ, która zapisana była jako „ln”, a nie jako podwójne „ll”. Nie szukałam już innych błędów, bo stwierdziłam, że to nie ma sensu.

Strona jest dość mało znana (a przynajmniej tak mi się wydaje), ale jest naprawdę przydatna. Kurs podzielony jest na poziomy, które przez cały czas są dodawane.

Lekcje są w formie filmików. Są one moim zdaniem odrobinę za długie (ok. 30 min), ale zawierają mnóstwo informacji. Gramatyka, słownictwo, słuchanie ze zrozumieniem, dialogi z podziałem na role oraz ciekawostki kulturowe to tylko część materiału podawanego na lekcji.

Każda lekcja posiada również PDF z kilkoma ćwiczeniami oraz materiałem przedstawionym w filmiku.

Strona jest przydatna nie tylko dla ludzi, którzy chcą zdać egzamin z koreańskiego, ale również dla osób, które chcą uporządkować swoje wiadomości o tym języku. Znaleźć tu można listy z gramatyką na poszczególne poziomy zaawansowania oraz listy słownictwa. Jest tu też sporo porad jak zdać ten egzamin.

Nie poświęciłam tej stronie zbyt wiele czasu, ale są tu na pewno audio do nauki koreańskiego 🙂

Ubóstwiam jej blog, mimo że nie aktualizuje go zbyt często.

Na blogu Lily znaleźć można znaleźć słówka, a czasami recenzje książek. Prowadzi również dwa kanały na YouTube – jeden, gdzie wymawia zwroty i słówka koreańskie, oraz drugi, na którym opowiada o swoim życiu jako mama dzieci ze związku blasian. Dla osób, które nie znają tego określenia, jest to określenie osoby lub związku pochodzenia azjatycko-afrykańskiego.

Nie mogłam się powstrzymać i musiałam wstawić tutaj jej filmik 😀

Taka strona również znalazła się na mojej liście. Nie przeglądałam jej zbyt dokładnie, ale korzystałam z niej podczas przygotowania kilku filmików na mój kanał.

Niby dużo znaczków, ale jak dużo przydatnych wyrażeń! Nie trzeba czytać wszystkiego – można po prostu wyłapywać najważniejsze zwroty, które są z tłumaczeniem angielskim.

Autor bloga chciał, aby strona adresowana była tylko i wyłącznie dla średnio-zaawansowanych oraz zaawansowanych uczniów koreańskiego. Niestety przeliczył się, bo na jego stronę trafiali głównie początkujący uczniowie 🙂

Strona zawiera dość ciekawe posty, słownictwo oraz filmiki, które przydadzą się do nauki. Niestety strona nie jest często aktualizowana.

Nauka koreańskiego online

Na tej stronie znaleźć można artykuły z koreańskich serwisów informacyjnych przetłumaczone na angielski. Gdy najedzie się na tekst angielski, pojawi się jego koreańska wersja.

Tematy artykułów są bardzo różne – od polityki do kultury popularnej.

Koreańska wersja strony czasopisma ELLE. Wszystko dobrze, pięknie i ładnie, ale tyle na tej stronie jest słów angielskiego pochodzenia, że nauka poprzez czytanie artykułów stała się moim zdaniem bezsensowna.

To tak jakbyśmy czytali tekst po angielsku zapisany w koreańskim alfabecie 🙁

Manhwa to koreańska (o ile można tak to nazwać) wersja mangi. Czyli słówko, które oznacza „komiks”. Jest to moim zdaniem dobry pomysł na naukę dla początkującej osoby, ponieważ bardzo często z obrazków można wywnioskować (jeśli nie rozumie się tekstu) o co chodzi.

Na początek nauki może być ciężko, bo nie ma obrazków. Znaczy – obrazki są, ale przy dialogach (pokazuje się rysunek postaci, dzięki czemu wiadomo kto mówi dany wers).

W moim przypadku więcej nauczyłam się niemieckiego niż koreańskiego. Myślę jednak, że to szczegół 🙂

Nauka koreańskiego online

Strona jest dość ciekawa i podzielona na kilka działów. Mam do niej sentyment, ponieważ powstała za pomocą Jimdo, a na tym serwerze założyłam swoją pierwszą stronę internetową 🙂

Moim zdaniem strona jest zrobiona w odrobinę zbyt ciemnej tonacji i dlatego niezbyt dobrze się z niej uczy. Trzeba jednak przyznać, że materiał jest dobrze przedstawiony i pogrupowany.

Oprócz nauki słownictwa znaleźc można tutaj również porady oraz ciekawostki kulturalne.

Zasada jest prosta – wpisujesz słówko angielskie i pojawia Ci się koreański odpowiednik wraz ze zdjęciami, słowami podobnymi i przykładami zdań.

Słownik angielsko-koreański nauka koreańskiego online

Ten kurs już naprawdę jest dla średniozaawansowanych. Na początku każdej lekcji znajduje się tekst wraz z audio (każde zdanie oddzielnie), a później wyjaśnienie gramatyczne.

Kurs podzielony jest na kilka poziomów – od nauki alfabetu (beginner) aż do poziomu średniozaawansowanego. Nie pamiętam abym kiedykolwiek z niego korzystała, więc nic więcej nie mogę napisać o tym kursie. Przykro mi 🙁

Czy to wszystkie strony?

Nie, zapewniam Cię, że nie wszystkie. Jest ich zapewne o wiele więcej, ale ja znam tylko takie. O niektórych pewnie zapomniałam albo zapodziały się gdzieś na moim komputerze. W każdym razie…

Miłej nauki! 🙂

P.S. Nie wspomniałam tu o TTMIK oraz o Wikipedii dotyczącej języka koreańskiego, bo te strony zna chyba każdy 😉

P.S.1 Znasz może jeszcze jakieś inne ciekawe linki do nauki? 🙂