Dlaczego warto się uczyć włoskiego?

Czy warto się uczyć włoskiego? Oczywiście! Język włoski to klucz do fascynującego świata kultury, historii, sztuki i pysznej kuchni. W tym poście dowiesz się, dlaczego warto zacząć przygodę z nauką włoskiego i jakie korzyści niesie za sobą opanowanie tego języka.

Dlaczego warto uczyć się włoskiego?

Włochy to nie tylko kraj o wyjątkowej historii, ale także kolebka renesansu, z którą związane są wielkie nazwiska artystów i twórców. Znając włoski, możemy głębiej zrozumieć dzieła sztuki, literaturę i muzykę, które wpłynęły na całą kulturę światową. To także klucz do autentycznego podróżowania po kraju pizzy, makaronów i zniewalających krajobrazów. Nauka tego języka to również doskonałe ćwiczenie umysłu, rozwijające umiejętności komunikacyjne i intelektualną elastyczność, ale nie są to jedyne powody, dlaczego warto znać język włoski.

Czy włoski jest trudny?

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć. czy język włoski jest trudny. Dla wielu osób włoski jest jednym z prostszych języków do nauczenia się. Jest to po części spowodowane tym, że duża część słownictwa podobna jest do tego, co znamy z języka polskiego oraz angielskiego. Podstawowe zasady gramatyczne również są dość proste, ale niestety z czasem pojawia się coraz większa ilość odmian i z tym można mieć już dość dużo problemów.

PRZECZYTAJ: Czy warto uczyć się angielskiego?

Z drugiej strony jednak jeśli zależy nam głównie na rozumieniu i bardzo prostym porozumiewaniu się w języku włoskim to aż tyle odmian nie jest nam potrzebnych i włoski jest jednym z prostszych języków obcych do nauczenia się.

Włoski, hiszpański czy francuski?

Włoski, hiszpański czy francuski – oto jest pytanie! Wszystkie języki pochodzą z tej samej rodziny językowej i w pewnym stopniu są one prawie identyczne. Poligloci często zaczynają swoją przygodę od hiszpańskiego, a następnie przechodzą do włoskiego oraz francuskiego, a czasami i portugalskiego.

Czy jest to pójście na łatwiznę? Odrobinę tak. Ale z drugiej strony zawsze może to być kolejny język, który pojawi się w naszym CV 😉

Czy włoski jest trudniejszy od hiszpańskiego?

Często dostaję pytanie, czy włoski jest trudniejszy od hiszpańskiego. Te języki należą do grupy języków romańskich, więc jest wiele podobieństw w słownictwie oraz gramatyce. Inne aspekty takie jak czas potrzebny do opanowania podstaw czy też wymowa są do siebie podobne.

PRZECZYTAJ: Czy warto uczyć się niemieckiego?

Słownictwo potrafi się do pewnego stopnia powtarzać, ale czasami pojawiają się również tzw. fałszywi przyjaciele. Gramatyka hiszpańska i włoska jest podobna nie tylko ze względu na czasowniki potrzebne do tworzenia czasów, ale i inne zasady do pewnego stopnia się pokrywają.

Włoski jest jednak moim zdaniem odrobinę trudniejszy, bo na samym początku mamy trochę więcej reguł gramatycznych wymaganych na samym wstępie. Nie jest to jednak coś, czego nie można przeskoczyć i dodatkowo jest to indywidualna kwestia, który język okaże się trudniejszy.

ZOBACZ: Nauka hiszpańskiego z Keitah

Podsumowując – wszystko zależy od tego, czego Ty oczekujesz od swojej nauki języka oraz co dla Ciebie jest prostsze.

Filmy i seriale włoskie

Włoski przemysł filmowy nie tylko zaskakuje niezapomnianymi historiami, ale także przenosi nas w malownicze krajobrazy, gdzie sceneria staje się niemal bohaterem samym w sobie. Włoska kinematografia zawsze emanuje niepowtarzalnym stylem i głębokimi emocjami, które można lubić lub też nienawidzić.

Włoskie seriale, z kolei, to prawdziwe arcydzieła, które wciągają widza nie tylko intrygującą fabułą, ale także niepowtarzalnym klimatem. Każdy odcinek to okno do fascynującej historii pełnej miłości, tajemnic i niezapomnianych chwil.

PRZECZYTAJ: Najlepsza aplikacja do nauki języków obcych? Moja recenzja

Wiele z filmów i seriali znajdziemy chociażby na Netflixie czy innych platformach streamingowych. Poniżej podaję kilka polecajek seriali oraz filmów, które warto obejrzeć, jeśli chcesz poszerzyć horyzonty i obejrzeć coś w języku włoskim:

 • “La Vita è Bella” (Życie jest piękne, 1997)

 • “Il Divo” (Boski, 2008)

 • “La Strada” (Droga, 1954)

 • “Gomorra” (2008)

 • “Nuovo Cinema Paradiso” (Cinema Paradiso, 1988)

 • “La Grande Bellezza” (Wielkie piękno, 2013)

Jeśli więc zastanawiasz się nad nauką włoskiego, a już w tej chwili uwielbiasz kino włoskojęzyczne to nie zastanawiaj się tylko zacznij swoją naukę 🙂

Książki po włosku

Książki włoskie to nie tylko twórczość znana w dawnych czasach, o której uczymy się w szkole, ale również cudne thrillery, historie miłosne, czy dramaty.

PRZECZYTAJ: Kryminały do nauki języków obcych

Popularnymi pisarzami z świata włoskojęzycznego są przykładowo:

 • Roberto Saviano

 • Niccolò Ammaniti

 • Elena Ferrante

 • Andrea Camilleri

 • Alessandro Baricco

 • Donato Carrisi

Kuchnia włoska

Czy wiecie, że polskie wersje przepisów włoskich potrafią się odrobinę różnić od przepisów na te same dania podanych na stronach w języku włoskim? Serio.

Jeśli lubisz gotować, a chcesz spróbować przygotować coś naprawdę włoskiego to poszukaj tradycyjnych przepisów na dania po włosku. Tutaj znaleźć można przepisy nie tylko na pizzę czy makarony, ale również i zupy takie jak np. Pappa al Pomodoro (gęsta zupa z chleba, pomidorów, czosnku, bazylii i oliwy z oliwek) czy też ryżowe kulki Arancini (ryż nadziewany mięsem i/lub serem).

Znalezienie drugiej połówki we Włoszech

Znalezienie swojej drugiej połówki we Włoszech może być atrakcyjne z wielu powodów, związanych zarówno z kulturą, jak i stylem życia tego kraju. Włosi są znani ze swojej pasji do życia, wyrażanej w jedzeniu, rozmowach, a także w miłości, co może być bardzo pociągające i jednocześnie jest to świetny powód do znalezienia drugiej połówki właśnie w tym rejonie świata.

A według Ciebie dlaczego warto uczyć się włoskiego?

Może Ci się spodobać:

Kurs języków obcych z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę z Keitah? 🙂

Picture of Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl