Nauka portugalskiego dla początkujących – co musisz wiedzieć o portugalskim i jak zacząć?

Nauka portugalskiego dla początkujących może wydawać się skomplikowana. Dlaczego portugalski brzmi jak arabski? Czy dużo jest podobieństw do języka hiszpańskiego? Takie pytania oraz wiele innych może pojawić się na samym początku nauki języka portugalskiego.

Nauka języka portugalskiego dla początkujących

Język portugalski dla początkujących, czyli na poziomie A1-A2 może być prosty, jeśli uczyło się wcześniej francuskiego, włoskiego czy też hiszpańskiego. To są języki z tej samej grupy językowe, więc podobieństw może być dużo.

Wymowa portugalska

Na samym początku nauki może być problematyczna wymowa, bo wydaje się być bardzo szeleszcząca. Takie było moje pierwsze wrażenie, jak zaczęłam się uczyć tego języka, chociaż do pewnego stopnia miałam również wrażenie, że słucham jakiegoś tekstu w języku arabskim.

Po części miałam rację, bo język arabski przez wieki miał dość duży wpływ na rejony Portugalii i nawet są specjalne książki, które opisują to całe zjawisko. Tutaj podobieństwa mogą odnosić się nie tylko do samego języka, ale również do kultury. Dzisiaj skupiamy się jednak tylko na języku portugalskim.

Inną kwestią jest również to, że wymowa portugalska może się różnić w zależności od tego, której wersji języka portugalskiego się uczymy. Wymowa brazylijska różni się od wymowy portugalskiej i to jest bliżej opisane w dalszej części tego postu.

Gramatyka portugalska

Gramatyka portugalska jest do pewnego stopnia podobna do gramatyki języka hiszpańskiego czy włoskiego, bo są to języki z tej samej grupy językowej. Jeśli więc na swoim koncie języków obcych masz jeden z tych dwóch języków obcych to nauka może iść prościej lub też trudniej! Wszystko zależy od tego, czy te języki będą Ci się mieszały, czy też nie.

Z drugiej strony jednak, gramatyka portugalska nie jest aż tak trudna, co może być pocieszeniem dla tych, co dopiero planują naukę tego języka obcego.

Materiały do nauki portugalskiego

książka portugalski nie gryzie

Do nauki języka portugalskiego aż tyle książek w języku polskim nie ma. Myślę, że najwięcej osób sięgnie po książkę Portugalski nie gryzie z wydawnictwa EDGARD, która jest dostępna w większości sklepów.

Portugalski nie gryzie od wydawnictwa EDGARD

Książka Portugalski nie gryzie wydawnictwa EDGARD jest podobna do innych książek z serii Nie gryzie. W książce znajdziemy podstawową gramatykę, słownictwo (tego jest bardzo dużo), audio, zadania oraz ciekawostki kulturowe. Myślę, że jeśli ktoś nie miał nigdy do czynienia z językiem portugalskim to ta książka może być dobrem wstępem do nauki.

PRZECZYTAJ: Jak wybrać podręcznik?

W tej książce podobnie jak w innych książkach z serii Nie gryzie należy tylko zwracać uwagę na drobne literówki, które gnieniegdzie mogą się pojawić przykładowo przy odpowiedziach do zadań. Jeśli jednak jesteśmy uważni to nie powinno to stanowić dla nas problemu.

portugalski nie gryzie edgard

Portugalski brazylijski czy europejski?

Przy nauce języka portugalskiego pojawia się również jedno podstawowe pytanie – uczyć się portugalskiego brazylijskiego czy europejskiego? W większości moja porada wiązać się będzie z tym, która odmiana bardziej Ci będzie potrzebna do podroży oraz rozwijaniu zainteresowań!

Różnice między tymi dwoma wersjami podobno pojawiają się głównie w wymowie, w słownictwie oraz kilku dodatkowych aspektach, ale stwierdziłam, że tym jak na chwilę obecną nie będę sobie zawracać głowy, po prostu uczę się, by mieć z tego radość. Czy to dobry wybór? Zobaczymy za kilka miesięcy.

Problemy przy nauce portugalskiego dla początkujących

Przy nauce portugalskiego na mojej drodze pojawiło się kilka problemów, albo raczej naleciałości z innych języków obcych, których nie byłam w stanie na samym początku od siebie odrzucić. Przy niektórych słowach chciałam wymawiać je w wersji włoskiej, niektóre w wersji hiszpańskiej, a końcówkę -em przez długi czas nie mogłam zapamiętać poprawnej wymowy.

PRZECZYTAJ: Jak uczyć się gramatyki, nie lubiąc gramatyki?

Potencjalne problemy przy nauce portugalskiego mogą wiązać się właśnie z tym, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni przy innych językach obcych albo też z tym, co znamy z innych języków obcych. To, co nam się będzie mylić to już kwestia bardzo indywidualna, bo język sam w sobie nie ma nic, co mogłoby być aż tak problematyczne.

Wszystko jest dla ludzi i wszystko jest do nauczenia się.

Portugalski, hiszpański czy francuski?

Portugalski mylił mi się z 3 językami obcymi. Z włoskim, hiszpański oraz francuskim. Można by więc zadać pytanie, którego z tych języków obcych warto by się było uczyć jeśli trzeba by było wybierać. Odpowiedź mogłaby być podobna do tego co mówiłam w sprawie wersji języka portugalskiego.

Wszystko zależy od tego jakie są nasze dalsze plany z konkretnym językiem. Jeśli swoją przyszłość wiążesz z taką dziedziną, gdzie potrzebny jest język portugalski to wybierz portugalski. Jeśli dana dziedzina bardziej jednak potrzebuje języka hiszpańskiego to wybierz hiszpański.

PRZECZYTAJ: Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?

Proste i logiczne. Portugalski jest również 6 językiem jeśli chodzi o ilość native spikerów. Dla niektórych może być to również pewna nisza którą można wypełnić rynek pracy. Jeśli chodzi o inne języki takie jak właśnie hiszpański, francuski czy też włoski to te języki również mają swoją własną niszę i również może mogą być przydatne. O tym dlaczego warto się uczyć hiszpańskiego mówiłam w tym filmiku.

Wszystko więc zależy od tego jaki jest nasz plan związany z tym, dlaczego potrzebujemy dany język obcy. To odnosi się nie tylko właśnie do wyboru między portugalskim, hiszpańskim, francuskim czy jakimkolwiek innym językiem. Taka wizja powinna w nas być od samego początku jeśli chcemy się rozwijać i czegokolwiek uczyć.

Portugalski – czy warto?

nauka portugalskiego

Języka portugalskiego na pewno warto się zacząć uczyć jeśli chcemy poznawać nową kulturę, nowe języki obce za pomocą języka portugalskiego. Można również zapełnić niszę i mieć lepsze możliwości pracy albo też oglądać anime o czym wspomniałam już wcześniej. Tutaj każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie podobnie jak przy tym której wersji języka portugalskiego chcemy się uczyć.

Myślę, że język portugalski będzie się rozwijał jeśli chodzi właśnie o jego zapotrzebowanie, bo jak na chwilę obecną mam wrażenie że portugalski jest traktowany odrobinę po macoszemu, a patrząc na liczby tak nie powinno być.

Może Ci się również spodobać:

Keitah

Keitah

Nazywam się Kasia Flamma i prowadzę szkołę językową, w której nauczam angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i koreańskiego. Języki obce oraz efektywne metody nauki są moją pasją, którą chcę dzielić się z innymi!

Czy chcesz nauczyć się języka obcego?

Sprawdź całą ofertę kursów indywidualnych oraz samodzielnych.

Zapisz się do newslettera!

Poznaj najlepsze triki na naukę języków obcych i recenzje materiałów do nauki!

Cześć! Miło mi, że jesteś na mojej stronie! Znajdziesz tutaj inspirację do nauki języków obcych oraz motywację do radzenia sobie z codziennością. Prowadzę kanał na YouTube, gdzie staram się robić to samo – inspirować, motywować i dawać dobre rady na temat nauki języków obcych.

E-mail: ja@keitah.pl